Festiwale

Schola Braci Dominikanów z Krakowa w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 marca 2010, 09:29

Na trzeci koncert w ramach tegorocznego Wielkopostnego Śpiewania zapraszają na niedzielę (7.03) lubelscy dominikanie.

Już św. Augustyn zwracał uwagę na szczególne znaczenie muzyki wokalnej, twierdząc, że kto śpiewa, modli się dwa razy. A że wokaliści tworzący Scholę Braci Dominikanów z Krakowa wykonują religijne pieśni wyjątkowo pięknie, polecamy gorąco ich lubelski występ.

Zakon Kaznodziejski, potocznie zwany dominikańskim, od początku swego istnienia troszczy się o piękno liturgii, w tym o wysokie walory jej elementów wokalnych. Priorytet ma chorał gregoriański, który, zgodnie ze stanowiskiem Soboru Watykańskiego II, jest podstawowym śpiewem liturgicznym Kościoła katolickiego.

Od wielu lat w krakowskiej Bazylice Świętej Trójcy bracia codziennie śpiewają nieszpory gregoriańskie zakończone procesją przy antyfonach Salve Regina, O lumen Ecclesiae, Ave florum. W okresie Wielkiego Postu modlą się, śpiewając Ciemne Jutrznie.

Kultywując tradycję śpiewu chorału gregoriańskiego, pielęgnując piękno jego melodii i tekstów, które próbują oddać pełnię tajemnic wiary chrześcijańskiej, krakowscy dominikanie odnajdują w nim swą własną modlitwę.

W niedzielę podzielą się śpiewanymi zachwytem i zamyśleniem z lublinianami. W ramach tegorocznego wydania festiwalu Wielkopostne Śpiewanie wystąpią w bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście.

W programie m.in. Crux Fidelis – hymn z liturgii Wielkiego Piątku, Media Vita – responsorium na II i III Niedzielę Wielkiego Postu, Improperia – adoracja Krzyża z czasie liturgii Wielkiego Piątku, Kantyk o Męce Pańskiej św. Katarzyny Ricci – kantyk z okresu Wielkiego Postu i Stabat Mater – jedna z sekwencji wielkopostnych.

Początek koncertu o godz. 15. Adres: ul. Złota 9.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna