Festiwale

Shalom, czyli Spotkania z Kulturą Żydowską

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 sierpnia 2010, 07:14

3 koncerty i seans filmowy złożą się na startujące 11 sierpnia w Lublinie Spotkania z Kulturą Żydowską "Shalom”.

Pierwszy dzień będzie spotkaniem z muzyką instrumentalną wykonywaną przez młodych muzyków. Wystąpią dwa zespoły, które przepuszczają żydowskie melodie i rytmy przez swoją jazzową wrażliwość.

Największą atrakcją środowego wieczoru będzie grupa Cukunft. To formacja prowadzona przez Raphaela Rogińskiego, polskiego gitarzystę żydowskiego pochodzenia, który jest uważany za mistrza klezmerskiego free jazzu.

Początkowo warszawiak improwizował z zespołem Cukunft na bazie tradycyjnej miejskiej muzyki żydowskiej. Ostatnio formacja sięga głównie do folkloru wiejskiego z Galicji. Swój repertuar opiera na tamtejszych tańcach.

Pierwszego dnia zagra też grupa Yazzbot Mazut. To kwartet, który określa uprawiany przez siebie gatunek jako "post-jazz – muzyka wielokrotnie improwizowana”. W Lublinie poznaniacy zagrają m.in. kilka kompozycji Johna Zorna, lidera ruchu Radical Jewish Culture.

Dużym wydarzeniem będzie czwartkowy koncert André Ochodlo & The Jazzish Company zatytułowany "Moscow ‘52”. Zabrzmią w nim piosenki skomponowane do tekstów modernistycznych poetów rosyjskich żydowskiego pochodzenia, zamordowanych w 1952 roku na rozkaz Stalina po uznaniu ich za zdrajców ideałów sztuki komunistycznej.

Festiwal zakończy piątkowa projekcja słynnego filmu Ariego Folmana "Walc z Baszirem”. Izraelski reżyser mierzy się w tym nowatorskim, animowanym dokumencie ze swoją żołnierską przeszłością z początku lat 80., kiedy był zaangażowany w wojnę w Libanie, podczas której zginęły tysiące palestyńskich uchodźców.

Początek w każdy dzień o godz. 20.

Miejsce: muszla koncertowa Ogrodu Saskiego.

Wstęp wolny.

Program

11 sierpnia (środa), godz. 20
Cukunft
Yazzbot Mazut

12 sierpnia (czwartek), godz. 20
André Ochodlo & The Jazzish Company: "Moscow ‘52”

13 sierpnia (piątek), godz. 20
"Walc z Baszirem”, reż. Ari Folman
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna