Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

15 kwietnia 2018 r.
21:34

"Słowo, dźwięk, ekspresja" - Wschody 2018

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
19 kwietnia 2018 19:00
(fot. materiały promocyjne)

Co Gdzie Kiedy. Przed nami 7. edycja Festiwalu Wschody (19-22 kwietnia, Chatka Żaka). - To będzie przełomowa edycja, takiej różnorodności jeszcze na Wschodach nie było - przekonują organizatorzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogólnopolski Festiwal Muzyczny Wschody na stałe wpisał się już do lubelskiego kalendarza imprez. Od 2012 roku, kiedy po raz pierwszy zorganizowano Festiwal, grono odwiedzający stale się powiększa. Celem wydarzenia jest zachęcanie młodych twórców o odkrycia na nowo piosenek skończonych i do tworzenia własnej wizji: swoim słowem i swoim dźwiękiem.

W tym roku program imprezy będzie wyjątkowo bogaty. Po pierwsze - dodatkowy dzień. Startujemy już w czwartek, 19 kwietnia, co wiąże się z większą ilością atrakcji. Organizatorzy zwrócą uwagę na byłych uczestników festiwalu oraz dzieci, dla których także przygotowane zostanie specjalny występ.

Na otwarcie wystąpi grupa Hańba! (19 kwietnia, godz. 19), czyli Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa, nagrodzona w tym roku Paszportem Polityki. Krakowscy muzycy zaprezentują materiał ze swojej drugiej płyty "Będą bić!". O godz. 21 z kolei do tańca będą przygrywać Justyna Jary i Alegancka Kapela. W repertuarze: szlagiery o miłości, zdradach, apaszach, wyższych i niższych sferach w rytmie walczyka, tanga czy fokstrota.

Tradycją Festiwalu jest Konkurs Piosenki Artystycznej, podczas którego swoje umiejętności prezentują młodzi artyści. Wschody to jedyny festiwal w Polsce, który kładzie nacisk na piosenki artystyczne powstałe po 2000 roku. Organizatorzy stworzyli "Nową klasykę" - listę polskich utworów z ostatnich kilkunastu lat, których teksty i muzyka wyznaczają nowe niebanalne trendy w piosence. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 20-21 kwietnia, w godz. 12-16. Najlepsi uczestnicy wystąpią podczas finału, 22 kwietnia o godz. 18.

Nowością na Wschodach będzie muzyczny projekt prezentujący aranżacje wierszy Julii Hartwig, który odbędzie się 20 kwietnia o godz. 19. Folkowo-jazzowe kompozycje tworzą Karolina Cicha i zespół Banda Nella Nebbia, którzy tym samym spełniają swoje marzenie o współpracy. Wraz z nimi wystąpią laureatki dotychczasowych edycji festiwalu.

- Idea powstania koncertu wiąże się z chęcią upamiętnienia lubelskiej poetki, Julii Hartwig, która zmarła w lipcu 2017 roku. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości i zdobycia praw wyborczych przez kobiety - to one zaśpiewają słowa poetki. Znajdziemy w nich wolność ponad wszystko. Wolność i wybór - opowiadają organizatorzy.

Piątkowe granie zakończy impreza Dżem ze Wschodów.

W sobotę, 21 kwietnia, po zakończeniu przesłuchań konkursowych, o godz. 18 odbędzie się koncert Jędrysa w kawiarni Le'Żak. Młody artysta dwukrotnie został wyróżniony w konkursie Wschodów. Teraz zaprezentuje materiał ze swojej EPki.

Sobotni wieczór uświetni występ Doroty Sowy Kuzieli i T/Aboretu. Sowa to artystka łącząca łączy folk, poezję śpiewaną i muzykę klasyczną. Z kolei T/Aboret to kwartet instrumentalny, którego członkowie wyrażają siebie w ethno jazzowych kompozycjach, improwizacjach i rytmicznych wariacjach.

Niedziela, 22 kwietnia, godz. 15 to czas dla dzieci. Budyń Julka Tuwima to koncert bez ograniczeń wiekowych. - Dzieci czeka szalony taniec pośród baniek mydlanych oraz nietypowe spotkanie z lekturą szkolną "Rany Julek o tym jak Julian Tuwim został poetą", a dorosłych - powrót do ulubionych bohaterów dzieciństwa oraz rock’n’rolla w najlepszym wydaniu - zachęcają organizatorzy.

Wielki Finał odbędzie się o godz. 18. Wystąpią wówczas laureaci tegorocznej edycji konkursu oraz Łukasz L.U.C. i goście. To będzie sarkastyczna i pozytywna opowieść o zmianach, przewrotności i telenowelowości ludzkich losów.

Wśród dodatkowych atrakcji będą także wydarzenia organizowane w Domu Słów. 20 kwietnia o godz. 16 przeprowadzone zostaną warsztaty introligatorskie, natomiast o 16.30 zajęcia prezentujące wybrane techniki projektowania typograficznego. W niedzielę, 22 kwietnia o godz. 12 odbędzie się spacer śladami Hartwigów, zaś o godz. 13 warsztaty komiksowe dla dzieci. Na wydarzenia obowiązują zapisy pod adresem biuro@wschodyfestiwal.pl.

Bilety: koncert Hańby! (30-50 zł), Hartwig. Wybór imienia (40-50 zł), Dorota Sowa Kuziela i T/Aboret (15 zł), Wielki Finał (40-70 zł). Wstęp na pozostałe wydarzenia jest bezpłatny. Wejściówki do kupienia on-line - ekobilet.pl/wschody i stacjonarnie - Le’Żak, (ul. Radziszewskiego 16).

Program:


Czwartek, 19 kwietnia
19 - Hańba! - 30-50 zł    
21 - Alegancka Kapela potańcówka - wstęp wolny    

Piątek, 20 kwietnia
12-16 - Konkurs Piosenki Artystycznej - wstęp wolny    
19 - Hartwig. Wybór imienia - 40-50 zł    
Karolina Cicha + Banda Nella Nebbia + Laureatki Wschodów
21 - Dżem ze Wschodów, czyli wolne granie z Rogerem - wstęp wolny    

Sobota, 21 kwietnia
12-16 - Konkurs Piosenki Artystycznej - wstęp wolny    
18 - Jędrys w Le’Żaku - wstęp wolny    
19 - Dorota Sowa Kuziela i T/Aboret - 15 zł    

Niedziela, 22 kwietnia
15 - Mały Finał: Budyń Julka Tuwima - wstęp wolny    
18 - Finał: Laureaci, Good L.U.C.K. + goście - 40-70 zł

***

Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna