Festiwale

W Andersenie: Bożonarodzeniowo, światowo

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 grudnia 2009, 13:34

Przedstawienie i koncert złożą się na V Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Betlejem Lubelskie” zaplanowany na 19 i 20 grudnia.

W sobotę w Lublinie zobaczymy lalkowy spektakl nawiązujący do konwencji teatru wayang kulit, stworzony na kanwie "Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa, której akcja została przeniesiona na Jawę.

Wayang kulit to tradycyjna jawajska formuła, w której wykorzystywane są płaskie, dwuwymiarowe lalki wycięte ze skóry. Wszystkimi lalkami porusza jedna osoba zwana "człowiekiem o tysiącu głosach”, ponieważ wygłasza ona kwestie wszystkich postaci dramatu.

W oryginale przedstawienie wayang kulit wygląda tak, że scena jest przedzielona ekranem z płótna, a widownia jest zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Osoby siedzące przed ekranem widzą tylko cienie oświetlonych lampami lalek. Osoby siedzące za nim mogą bezpośrednio obserwować lalki, a także ich animatora oraz akompaniujący zespół gamelanowy.

W Lublinie teatr wayang kulit zostanie zaprezentowany tylko w wersji jednostronnej. To uszczuplenie artyści zrekompensują publiczności wprowadzeniem do spektaklu melodii dwóch polskich kolęd. Resztę prezentowanego repertuaru stanowić będą utwory pochodzące z Jawy.

Animatorem (dalangiem) będzie Ewelina Pacyniak, która studiowała tę trudną sztukę w Indonezyjskim Instytucie Sztuki w Denpasar na wyspie Bali. Muzykę wykona Warsaw Gamelan Group. To zespół nawiązujący do formuły gamelanu, czyli tradycyjnej orkiestry jawajskiej, wykorzystującej głównie instrumenty perkusyjne – metalofony w postaci gongów i instrumentów sztabkowych wykonanych najczęściej z brązu oraz ksylofony i membranofony – uzupełnione chordofonami (smyczkową lutnią rebab, cytrą, rzadziej skrzypcami) i aerofonami (bambusowym fletem lub szałamają).

Grupa powstała w 2001 roku na bazie zespołu warsztatowego działającego przy Instytucie Muzykologii UW. Warsaw Gamelan Group prowadzona jest przez pana Soegiyanto, Jawajczyka od wielu lat mieszkającego w Polsce, oraz muzyków mających za sobą studia gry gamelanowej na uczelniach artystycznych Jawy Środkowej – Dawida Martina, Tomasza Matlingiewicza i Marię Szymańską.

W niedzielę z kolędami wystąpi Spirituals Singers Band. To najdłużej istniejący zespół wokalny w Polsce, specjalizujący się w wykonaniach a cappella pieśni negro spirituals i gospel.

Grupa powstała w 1978 roku we Wrocławiu. Jej dorobek to kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, udział w wielu programach telewizyjnych i radiowych, a także znacząca artystycznie dyskografia, obejmująca dziesięć płyt.

Dodatkowym nurtem w działalności Spirituals Singers Band jest dubbing bajek dla dzieci ("Przygody kropelek wody”) oraz udział w nagraniach dźwiękowych dla potrzeb teatrów. W ciągu kilku ostatnich sezonów zespół nagrał muzykę w postaci playbacków do kilkunastu spektakli w całej Polsce.

Na V Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Betlejem Lubelskie” wrocławski sekstet da koncert zatytułowany "Kolędy świata”. Włodzimierz Szomański, Anna Majkut-Polańska, Marta Raczak, Aleksandra Sozańska-Kut, Marek Dygdała i Artur Stężała zaśpiewają w kilku językach kolędy i pastorałki z różnych stron świata, stosując jazzowo-gospelową konwencję.

Przedstawienie i koncert odbędą się w Teatrze Andersena (ul. Dominikańska 1). Początek o godz. 19. Na spektakl wstęp wolny, na koncert trzeba zakupić bilet w cenie 20 zł.

Występom będzie towarzyszyć wystawa "Oblicza Indonezji”, na którą złożą się zdjęcia z wakacyjnej wyprawy dyrektora teatru Arkadiusza Klucznika do Indonezji i lalki wayang kulit.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna