Festiwale

Wielkanoc w stylu gospel

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 kwietnia 2009, 21:58

Triduum Paschalne może być wydarzeniem artystycznym. Dowodzą tego nabożeństwa w lubelskim kościele św. Ducha. (9-11.04)

Od ośmiu lat za ich oprawę muzyczną odpowiada Gospel Rain, zespół prowadzony przez Grzegorza Głucha.

Początkowo grupa Gospel Rain składała się z kilku osób śpiewających i kilku grających na różnych instrumentach. Dziś jest to ponadtrzydziestoosobowy zespół z bardzo licznym chórem. Do takiej przemiany znacznie przyczyniły się Święta Wielkanocne w 2001 roku.

Grzegorz Głuch zorganizował przesłuchania do chóru, który miał jednorazowo wspomagać grupę podczas oprawy muzycznej Triduum Paschalnego w kościele p.w. Ducha Świętego. Świąteczna współpraca okazała się tak udana, że chór stał się integralną częścią Gospel Rain, a powiększony zespół co roku powraca do świątyni na roku ulicy Świętoduskiej i Krakowskiego Przedmieścia.

Z udziałem lubelskich gospelowców odbędą się tu wszystkie wielkanocne nabożeństwa także w tym roku. Na początek będzie msza wieczorna w Wielki Czwartek, rozpoczynająca Triduum Paschalne. Przypomina ona Ostatnią Wieczerzę, w czasie której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje ciało i swoją krew, a następnie dał apostołom do spożycia oraz nakazał im i ich następcom w kapłaństwie, by czynili to na Jego pamiątkę.

Tego dnia wystąpi sam chór i zaśpiewa pieśni o charakterze zadumy i refleksji, m.in. hymn "Chwała na wysokości”, podczas którego zabiją wszystkie dzwony. Również w piątek, kiedy to odprawiana będzie Liturgia Męki Pańskiej, wystąpi tylko wokalna część formacji. Zabrzmią w większości tradycyjne pieśni pasyjne, mówiące o męce i śmierci Chrystusa, m.in. psalm "Ojcze w Twe ręce powierzam ducha mojego”.

Nabożeństwa w dwa pierwsze dni najważniejszego czasu w roku liturgicznym katolików rozpoczną się o godz. 17.

Wielka Sobota jest dniem ciszy, skupienia i czuwania przy Grobie Pańskim. Formalnie nie ma swojego nabożeństwa. Liturgia Wigilii Paschalnej, która rozpocznie się o godz. 22, należy już do Niedzieli Zmartwychwstania (według żydowskiego systemu dat po zachodzie słońca w sobotę rozpoczyna się niedziela).

Podczas tej celebracji Gospel Rain zaprezentuje się w pełnym składzie wokalno-instrumentalnym. Zespół wykona radosne pieśni uwielbienia, (tzw. praise & worship), ogłaszające zmartwychwstanie Jezusa.

Polecamy Triduum Paschalne w kościele św. Ducha!
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna