Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

26 kwietnia 2009 r.
14:53
Edytuj ten wpis

Znamy zwycięzców konkursów Rozstajów Europy

0 0 A A

Yishai Orian za film "Garbus”, Tomas Tamosaitis za film "Hiszpański dla dorosłych” i Jan Sosiński za film "Uśmiech na ustach, a w oczach łzy” dostali główne nagrody na kończącym się w niedzielę 10. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Rozstaje Europy”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W tym roku do organizatorów wpłynęło 250 konkursowych zgłoszeń z 42 krajów z całego świata. Najwięcej otrzymali filmów europejskich m.in. z Niemiec, Szwajcarii, Rumunii, Estonii, Grecji, Portugalii, Turcji, Włoch, Rosji, Bułgarii, Czech, Holandii oraz Polski. Były też obrazy spoza Europy - głównie z Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Komisja selekcyjna do finału zakwalifikowała łącznie 34 filmy dokumentalne z różnych krajów - 24 krótkometrażowe i 10 pełnometrażowych. Spośród nich międzynarodowe jurorzy wyłonili najlepsze dzieła.

W Konkursie Pełnometrażowym jury w składzie Marcel Łoziński - przewodniczący oraz Peter Dubecký i Yuri Shevchuk przyznało Grand Prix w wysokości Yishaiowi Orianowi za film "Garbus” "za dowcipne połączenie dwóch najważniejszych wartości: miłości i pasji”.

Bohaterem tego dokumentu jest samochód - 40-letni Volkswagen Garbus, którego właścicielami są mieszkający w Jerozolimie młodzi małżonkowie. Wiekowy samochód wiecznie się psuje, jest ciasny i niewygodny, ale Yishai tak się do niego przywiązał, że ani myśli go sprzedawać, a tym bardziej oddawać na złom, do czego namawia go żona.

Buszując w archiwach dociera do historii auta zaprojektowanego przez Ferdinanda Porsche'a z inspiracji Hitlera, który każdemu obywatelowi III Rzeszy chciał zapewnić tani środek lokomocji.

Yishai odnajduje poprzednich właścicieli samochodu, docierając do fascynujących opowieści z nim związanych, a poznając historie prywatne co i rusz potyka się o fakty z trudnej historii swego kraju uwikłanego w konflikty z sąsiadami.

W Konkursie Krótkometrażowym jury w składzie Michał Dudziewicz - przewodniczący oraz István Krasztel i Peter Michalovič przyznało Grand Prix Tomasowi Tamosaitisowi za film "Hiszpański dla dorosłych” - "obraz, który w najwyższym stopniu spełnia założenia programowe festiwalu Rozstaje Europy”.

Film przedstawia imigrantów, którzy napędzani przez "europejski sen” przybyli do Hiszpanii zacząć nowe życie. Przyniesieni przez los do małego hiszpańskiego miasta, zrażeni do rzeczywistości, stęsknieni za ojczyznami i rodzinami ludzie oswajają strach z pomocą lekcji hiszpańskiego prowadzonych przez nadzwyczajną nauczycielkę Marię Antonię.

48-letnia kobieta inspiracje dla żywych lekcji czerpie z własnych marzeń o zostaniu aktorką. Momentami wydaje się, że klasa zamienia się w scenę, z Antonią jako pierwszoplanową gwiazdą.

Nietypowa, rozwichrzona forma balansująca między rejestracją a kreacją przynosi zaskakujący efekt - nostalgiczny, ciepły, zabawny i pogodny portret ludzi, którzy natchnieni przez charyzmatyczną nauczycielkę zaczynają wierzyć, że cokolwiek się zdarzy, najważniejsze to nie przestać śnić o lepszym losie i lepszym świecie.

Nagrodę specjalną Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej dla Najlepszego Filmu Polskiego otrzymał Jan Sosiński za film "Uśmiech na ustach, a w oczach łzy” "za ukazanie magicznego świata wschodniego zakątka Europy”.

Dokument pokazuje wyprawę zespołu Perkałaba, grającego energetycznego punk-rocka zakorzenionego w huculskim folklorze, do kraju dzieciństwa, aby zobaczyć na własne oczy, jak dziś wygląda miejscowość Perkałaba.

Perkałaba to prawie koniec świata. Kiedyś był tutaj wiejski klub, poczta, teraz wszystko popadło w ruinę. W urokliwej wiosce zostało jedynie kilkadziesiąt osób. O świetności Perkałaby przypomina wielki gmach szpitala psychiatrycznego z garstką pacjentów.

Reżyser filmu, śledzi spotkania muzyków z mieszkańcami, przysłuchuje rozmowom, przygląda wspólnym zabawom. Miejscowi z życzliwością podchodzą do artystów, a oni odwdzięczają się im grając.

Muzyka, czasem smutna i nostalgiczna, czasem radosna i skoczna, współtworzy klimat magicznej opowieści o świecie, którego już prawie nie ma i w którym czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu.

Zwycięzcy otrzymali statuetki św. Cyryla i Metodego oraz nagrody pieniężne. Wręczono je podczas sobotniej wieczornej gali zamknięcia.


Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna