Festiwale

Żywa tradycja Polesia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 listopada 2008, 15:59

Warsztaty tańców ludowych, koncerty i potańcówki to tylko niektóre z atrakcji trwającego w Lublinie festiwalu Pieśni Bagien.

To już czwarta edycja imprezy poświęconej żywej tradycji ludowej polsko-ukraińsko-białoruskiego pogranicza kulturowego. Zajmuje je Polesie - bagienna w dużej mierze kraina. Stąd drugi człon nazwy festiwalu, organizowanego przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Kinoteatr Projekt.

Pierwszy element jest bardzo umowny. Od pierwszej edycji impreza była czymś więcej niż zestawem koncertów wokalnych. Jej program zawierał warsztaty, spotkania i pokazy filmów.

Festiwal wciąż się rozrasta. Głównymi gośćmi dotychczasowych edycji były wiejskie śpiewaczki z ukraińskiego Polesia. W tym roku po raz pierwszy zagości na Pieśniach Bagien grupa z białoruskiej części krainy. W czwartek o godz. 19 w Sali Nowej Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) zaprezentuje się zespół śpiewaczy ze wsi Łobcza.

Po raz pierwszy zdarzy się też występ kapeli instrumentalnej z Polesia. O godz. 20 w Sali Nowej rozpocznie się "Pograjka”, czyli zabawa taneczna nakręcana m.in. przez Trojistich Muzyków z Rokitnego na Ukrainie. Na buchalci, klarnecie i harmoszce zagrają polki ("zalawka”, "rokitjanka”, "kysorka”) i walce oraz tańce takie jak "hopaczok”, "kozaczok”, krakowiak, "nareczeńka”, "padespan”.

Oprócz Ukraińców na "Pograjce” wystąpi Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej. Zespół tworzą stryjeczni bracia Ignacy Dziobak, Jan Dziobak i Edward Dziobak.

To instrumentaliści młodego pokolenia, zajmujący się kontynuacją i rekonstrukcją tradycyjnej muzyki, kultywujący stary styl grania.

Skrzypek, basista i bębniarz grają tylko do tańca - m.in. oberka i polkę - wychodząc z założenia, że taniec to najlepszy sposób dialogu międzyludzkiego i międzypokoleniowego.

Przed potańcówką poprowadzą - obok Katarzyny Tucholskiej i Grzegorza Ajdackiego z Domu Tańca w Warszawie - otwarte warsztaty polskich tańców tradycyjnych. Start o godz. 16. Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych, ul. Grodzka 14.

To jeszcze nie wszystko. O 18 w Sali Nowej Centrum Kultury zacznie się promocja albumu fotograficznego Oleksiya Nahornyuka "Vuskokolijka. 106 km Polesia”. Pomieszczone w nim zdjęcia przedstawiają ukraińskie Polesie widziane z perspektywy kolejki wąskotorowej.

W spotkaniu weźmie udział autor - fotografik, kulturoznawca, filmowiec, twórca wycinanek, członek zespołu śpiewaczego Seluky.
Na wszystkie pozycje festiwalu wstęp wolny.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna