Imprezy

Benefis Andrzeja Rozhina. W Radomiu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 marca 2011, 09:02

Andrzej Rozhin, aktor, założyciel legendarnego teatru Gong 2, reżyser, fotograf (Archiwum Andrzeja R
Andrzej Rozhin, aktor, założyciel legendarnego teatru Gong 2, reżyser, fotograf (Archiwum Andrzeja R

Andrzej Rozhin, który 50 lat temu założył w Lublinie słynny teatr Gong i 2 i był dyrektorem w Teatrze Osterwy – w niedzielę (27 marca) będzie świętował jubileusz w Radomiu. Na benefis wybiera się duża grupa teatromanów z Lublina.

W niedzielę 27 marca o godz. 18 w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu Andrzej Rozhin pokaże premierę spektaklu "Brat naszego Boga” według Karola Wojtyły. W głównej roli wystąpi znany aktor Janusz Jagodziński, muzykę napisał Andrzej Zarycki, autor piosenek wykonywanych przez Ewę Demarczyk.

Na premierę wybiera się liczna grupa fanów Rozhina z naszego miasta.

– Zrealizowany z rozmachem, wysmakowany plastycznie spektakl opowiada o losach polskiego powstańca, malarza, Adama Chmielowskiego, którego świat poznał jako Świętego Brata Alberta - zakonnika, oddanego bez reszty pomocy chorym i nędzarzom. Jan Paweł II przez całe swoje życie uważał św. Brata Alberta za niedościgły wzór do naśladowania, w którym znajdował zawsze ogromne duchowe oparcie – piszą realizatorzy spektaklu.

W 1961 roku Andrzej Rozhin założył w Lublinie grupę "Gong 7.30”, z której narodził się jeden z najsłynniejszych teatrów studenckich Gong 2. Także w 1961 roku Rozhin został aktorem w Państwowym Teatrze Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. W sumie wystąpił w 800 spektaklach. Gong 2 działał do 1974 roku, Rozhin przygotował ponad 20 premier. Gong 2 do dziś jest teatralną legendą.

W 1966 roku Rozhin wymyślił i zrealizował pierwszy festiwal studencki "Wiosna teatralna”, który szybko stał się najważniejszym festiwalem teatralnym w Polsce, tu debiutowały i grały tak znane grupy jak choćby Teatr Ósmego Dnia z Poznania.

W latach 1985-1993 był Andrzej Rozhin był dyrektorem Teatru Osterwy, realizując tak głośne spektakle jak "Białe małżeństwo” i "Opera za trzy grosze”. U Rozhina grał w Lublinie Włodzimierz Matuszak (proboszcz z serialu "Plebania”, w Osterwie reżyserował Bogusław Linda.

Niedzielną premierą "Brata naszego Boga Andrzej Rozhin będzie świętował jubileusz 50-lecia swojej pracy artystycznej. Spektaklowi towarzyszyć będzie promocja książki "Wybrałem teatr”, która dokumentuje 50 lat pracy artystycznej Andrzeja Rozhina. Jej wydanie wsparło miasto Lublin.

Andrzej Rozhin

Związany z Lublinem od 1961 roku. Przez 6 lat zagrał na scenie Państwowego Teatru Lalki i Aktora im. Andersena w Lublinie , w 1961 r. założył "Gong 7.30”, który przekształcił się w słynny teatr Gong 2. W latach 1966-74 był pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu teatrów studenckich "Lubelska Wiosna Teatralna”. W latach 1985-1993 był dyrektorem Teatru Osterwy, gdzie wyreżyserował głośne spektakle: "Opera za trzy grosze” i "Białe małżeństwo”. Ma w dorobku reżyserskim ponad 160 realizacji. Jego pasją jest fotografowanie.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna