Imprezy

Imprezy w czwartek w Lublinie. Rusza Otwarte Miasto, replika festiwalu Euroshorts i piosenki Osieckiej

Dodano: 25 czerwca 2015, 08:00
Autor: Damian Drabik

Katarzyna Łopata Osiecką w Chatce Żaka
Katarzyna Łopata Osiecką w Chatce Żaka

Wybrane imprezy i wydarzenia w czwartek 25 czerwca w Lublinie.

WYDARZENIE

Spotkania ze sztuką, godz. 16.30, nowa pracownia Warsztatów Kultury przy ul. Bernardyńskiej 11, wstęp wolny

Spotkania ze sztuką to okazja, aby poznać twórczość polskich artystów XIX i XX wieku. Przybliżymy ich warsztat, a także ciekawostki z ich życiorysów. Dowiemy się m.in. dlaczego Olga Boznańska nie była impresjonistką i z jakich powodów Rafał Malczewski przestał nagle malować górskie pejzaże. Zajęcia poprowadzi Rafał Lis.

Cała (!) historia sztuki, godz. 17, Frutti di Mare, Czwartaków 4, wstęp wolny

Czym jest historia sztuki? Jak można mówić o sztuce, tak, by wyrwać się ze stereotypowego, akademickiego przekazu? Tego dowiecie się na otwartych wykładach, które wystartują we Frutti di Mare już w kwietniu. Dowiecie się więcej o historii społeczeństw pierwotnych a zgodnie z chronologią przejdziemy przez wszystkie kluczowe momenty w historii kultury Europy.

Spotkanie z redakcją miesięcznika „Ruch muzyczny”, godz. 18, Restauracja Hades Szeroka, ul. Grodzka 21

O koncepcji czasopisma mówić będą: redaktor naczelny Tomasz Cyz oraz sekretarz redakcji Katarzyna Ryzel. Gościem specjalnym będzie Adam Strug.

Kabaret WiR w Cax Mafe, godz. 19, Cax Mafe, ul. Staszica 1, wstęp wolny

Po spektaklu premierowym, wygranej w konkursie Kuriera Lubelskiego na najlepszy młody kabaret z regionu oraz występie u boku kabaretu Smile, Pazury, Kryszaka i Dańca na imprezie "Giganci Kabaretu", tym razem zapraszamy Was na bardziej kameralny występ w niezwykle klimatycznym miejscu, jakim jest pub Cax Mafe. Skecze kabaretu WiR opierają się na inteligentnym humorze społeczno-obyczajowym z solidną dawką ironii i dystansu do otaczającego nas świata. W swoich skeczach Kabaret WiR udowadnia, że do każdego tematu można podejść w niecodzienny, pomysłowy i inteligentny sposób, co bardzo podoba się publiczności.

Kabaret WiR w Cax Mafe

 

Kapela Bornego z Podzamcza + Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, godz. 20, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

Kapela Bornego z Podzamcza - Działa od wiosny 2012 r., grając polską muzykę tradycyjną. Korzystają z takich instrumentów jak skrzypce, suka, basy dłubane i bęben obręczowy. Materiał czerpią przeważnie od mistrzów Roztocza Zachodniego.

Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej - Muzycy tradycyjni młodego pokolenia grają muzykę taneczną z Lubelszczyzny i północnej Małopolski. Główny obszar ich zainteresowań to opanowanie archaicznego stylu gry na instrumentach smyczkowych.

Koncert Retro Trio, godz. 20, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Organizatorzy projektu przeniosą uczestników wydarzeń na cztery dni w romantyczną podróż do przedwojennego Lublina. Będą oni mieli okazję zobaczyć miasto oczami kochanków z tamtych czasów, poznać magiczne miejsca, zasmakować przedwojennej kuchni, posłuchać największych szlagierów, zaznać uroków życia towarzyskiego i nocnego, poflirtować w dawnym stylu. Zaplanowane wydarzenia pobudzą zmysły, posłużą rozrywce i integracji międzypokoleniowej oraz poszerzą wiedzę na temat historii i kultury retro.

Koncert Katarzyna Łopata Osiecką, godz. 20, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, wstęp wolny

Projekt „Osiecką” zrodził się kilka lat temu w jednej z studenckich kawalerek w Lublinie. Wszystko zaczęło się od Wojtka Klona i Kasi Łopaty, którzy skomponowali muzykę do poezji Agnieszki Osieckiej. Nie zrobili tego tak od razu - wybrali teksty mało znane. Szukali czegoś, czego jeszcze nie było, wychodząc z założenia, że Osiecką wprawdzie śpiewa wielu, ale wciąż to samo. Cięgle słyszymy utwory, które zostały zinterpretowane i wykonane po kilka razy, przez wielu artystów. Właśnie dlatego powstały aranżacje nowe, świeże i współczesne, jednak nawiązujące do klasyki, jaką jest sama Osiecka.

KINO

Replika festiwalu Euroshorts, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 7 zł.

Euroshorts jest festiwalem filmów krótkometrażowych i twórczej reklamy. Pierwsze pokazy festiwalu odbyły się w 1992 roku w Galerii Zachęta w Warszawie. Odtąd nieprzerwanie wspiera i wyróżnia młodych filmowców z całego świata. Pokazy obejmują filmy fabularne, dokumentalne i animowane, a także „Amerykański Film Reklamowy 2014” z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Replika festiwalu Euroshorts

 

„Zgadnij, kto przyjdzie na obiad”, godz. 19, Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a, wstęp wolny

Komediodramat społeczny i obyczajowy zarazem. Duet? Oczywiście ostatni z wielu duetów najgłośniejszych kochanków Hollywoodu, Hepburn i Tracy’ego. Oglądaliśmy ich pięknych i młodych w „Tess Harding” 1942. Ale właściwie każdy film tej pary to popis męsko-damskich pojedynków pary. Nigdy śmiertelnych bo zawsze zakochanej pary. Trudno odróżnić w nich aktorską kreację od ich realnego życia. Byli gwiazdami tak na ekranie, jak i w społecznym życiu Ameryki. Niezrównani i w tych ekranowych i życiowych rolach. Tracy już chorował podczas realizacji filmu. Katherine, młodsza, która przeżyła go wiele lat nigdy nie obejrzała tego filmu. Twierdziła, że to dla niej za trudne spotkanie z odchodzącym ukochanym.

WYSTAWA

Panel dyskusyjny: „Czysta formalność”, godz. 12, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5

Wystawa "Czysta formalność" w Galerii Labirynt to obszerna prezentacja sztuki opartej na rozwiązaniach formalnych, będąca wynikiem wnikliwej obserwacji twórczości artystów młodego pokolenia. Formalizm — jak wskazuje Marcin Krasny — jest najbardziej podstawowym językiem artystycznym, dającym przede wszystkim zmysłową przyjemność i estetyczną radość kontaktu ze sztuką, a zdaniem niektórych zapewniający również te najwznioślejsze, transcendentne doznania. W wystawie wezmą udział zarówno artyści już docenieni przez krytykę, publiczność oraz kolekcjonerów, jak i tacy, którzy dopiero niedawno pojawili się na scenie artystycznej, ale ich prace zdążyły wzbudzić żywe zainteresowanie odbiorców.

Wernisaż festiwalu Otwarte Miasto, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12

Artyści: Olaf Brzeski, Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová, Oskar Dawicki, Ryan Gander, Anna Kutera, Paulina Ołowska, Błażej Pindor, Katarzyna Przezwańska, Mandla Reuter, Marcin Sudziński, Josh Thorpe.

Otwarcie wystawy Frutti di Mare, godz. 20, Frutti di Mare, Czwartaków 4

Wystawa prezentująca dzieje Frutti di Mare przez pierwsze 9 miesięcy od „poczęcia”. Pokażemy jak rozwijało i kształtowało się Frutti, które traktujemy jak swoje dziecko od początku istnienia. Ekspozycja zdjęć i filmów z wydarzeń, spotkanie z organizatorami i oprowadzanie to tylko część tego, czego można będzie doświadczyć, przychodząc na Czwartaków 4.

WARSZTATY

Samba na moście, warsztaty perkusyjne, godz. 17, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

Jeśli chciałbyś zgłębić tajniki gry na instrumentach brazylijskich – te warsztaty są dla Ciebie. Zajęcia prowadzone są przez Łukasza Szulca i Rafała Maja – członków lubelskiego zespołu perkusyjnego Sambasim. Uczestnicy mają zagwarantowane instrumentarium do nauki gry samby i innych rytmów batucadowych: surda (bębny basowe), caixa, repinique, agogo, tamborimy, chocalho, cuica.

Bombardowanie włóczką, godz. 17, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Bombardowanie włóczką (Urban Knitting) to otwarte spotkania dla wszystkich, którzy pasjonują się szydełkowaniem czy dzierganiem na drutach, chcą się dzielić tą pasją i wziąć udział w akcji artystycznej ożywiającej miasto. Kolorowe prace pojawią się w przestrzeni publicznej, nadając jej zupełnie nowy charakter.

 

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna