Imprezy

Imprezy w niedzielę w Lublinie. IRA w Graffiti i Rowerowe Topienie Marzanny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 marca 2015, 08:26

Wybrane imprezy w Lublinie w niedzielę 29 marca.

WYDARZENIE

Rowerowe Topienie Marzanny, godz. 13, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego
Coroczne Topienie Marzanny otwierające sezon rowerowy. Spotkanie rozpoczyna się na Moście Kultury na Zamojskiej, skąd uczestnicy ruszą rowerami nad Zalew. Przy Tamie przeprowadzony zostanie konkurs na najlepszą Marzannę, po czym odbędzie się palenie kukieł.

KINO

”Kręgi”. godz. 16.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
Bośnia, 1993 rok. Centrum serbskiego miasteczka, rynek wypełniony stolikami. W mieście panuje spokój. Jednak tylko pozorny – widok snujących się po ulicach żołnierzy powoduje, że napięta sytuacja staje się odczuwalna. Jeden z serbskich żołnierzy, Marko, siedzi z kolegami przy kawiarnianym stoliku. Na oczach żołnierzy trzech mężczyzn również noszących wojskowe mundury atakuje Harisa, muzułmańskiego cywila. Marko interweniuje. Ratując Harisowi życie, zostaje śmiertelnie pobity. Piętnaście lat później, ojciec Marka podejmie pracę niedaleko miasteczka przy renowacji kościoła. Syn jednego z morderców poprosi go o pracę. Przyjaciel Marka zostanie kardiochirurgiem. Pewnego dnia na jego oddział trafi ten, który wydał rozkaz zabicia Marka. Haris zrobi wszystko, by pomóc Nadze, byłej dziewczynie Marka. Czy ojciec jest w stanie wybaczyć śmierć syna? Czy morderca po latach poczuje żal? Jaką cenę jest w stanie zapłacić Haris, by wyrównać rachunki sprzed lat?

”Cefurii raus!”, godz. 18.45, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
Marco, Adi, Aco i Dejan spotykają się jak zawsze przed blokiem. Marko jest wkurzony bo musiał rzucić grę w koszykówkę, seksowna prezenterka nie zwróciła na niego uwagi, a jego ojciec jest jeszcze bardziej wkurzony rezygnacją gry w kosza. Adi jest zirytowany faktem, że jego brat Sanel bierze narkotyki, a ich ojciec zamiast zająć się sprawą, woli podrywać kelnerki gdzieś w Austrii. Dziewczyna Aco robi mu piekło na ziemi, a Dejan jest zrozpaczony, ponieważ jego matka chce się przeprowadzić do innego miasta. Do tego dochodzi zatrzymanie przez policję, które całkowicie rujnuje im świat.

”Jestem femen”, godz. 20, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, bilety 12 zł
W 2008 roku powstał w Kijowie ruch społeczny, który bardzo szybo zaczął kojarzyć się ze studentkami topless w wiankach na głowie. Ta szczególna forma prezentacji poglądów odniosła medialny sukces. Organizacja ma swoje zagraniczne oddziały, jej głos w ważkich społecznie sprawach jest wyraźny i zdecydowany. Opowieść Margot o dziewczynach tworzących FEMEN jest w pewnym sensie dowodem na to, że nie o prezentacje swoich wdzięków im chodzi. Choć zachodzi podejrzenie, że bez pieczołowicie przygotowywanych, kontrowersyjnych akcji społecznych, do dziś o FEMENie nikt by nie usłyszał.

TEATR

Opera ”La Traviata”, godz. 18, Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego, ul. Akademicka 15, bilety sektor 1 65/55 zł. sektor 2 60/50 zł.
Akcja opery rozgrywa się w Paryżu i pod Paryżem w 2. połowie XIX wieku. Opowiada historię kurtyzany Violetty Valery, w której zakochuje się młody poeta Alfred Germont. Violetta skuszona wizją życia u boku przystojnego Alfreda porzuca swojego protektora Barona Douphola i z wielkiego balu trafia do wiejskiej posiadłości gdzie zaczyna sielskie życie. Jednak cieniem na tej sytuacji kładzie się choroba Violetty oraz uszczuplające się oszczędności. Uświadomiony przez siostrę Violetty Anninę Alfred wyjeżdża do Paryża by zdobyć pieniądze, a w tym czasie jego ojciec składa byłej kurtyzanie wizytę by przekonać ją do porzucenia Alfreda, gdyż mezalians jest szkodliwy dla małżeńskich planów jego siostry. Violetta ulega wreszcie namowom Giorgia i wyjeżdża do stolicy Francji by wrócić do poprzedniego stylu życia. W ślad za nią rusza Alfred, który na balu doprowadza do konfrontacji między nim a Baronem Douphol oraz samą kochanką. Skandaliczne zachowanie w efekcie kończy się wyzwaniem na pojedynek. Violetta umęczona i schorowana zmaga się z cierpieniem w samotności i tak zastaję ją Alfred, który po jakimś czasie wraca z dalekiej podróży. W końcu dowiedział się o chorobie i poświęceniu kochanki, wybłagał też u ojca zgodę na ślub z Violettą. Na szczęśliwe zakończenie jest już za późno, Violetta umiera w ramionach ukochanego.

"Był sobie raz…”, godz. 17, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21, bilety 15 zł
"Był sobie raz..." to adaptacja opowiadania I. B. Singera "O tym jak Szlemiel szedł z Chełma do Warszawy". Jest to historia chełmskiego Żyda - Szlemiela, który znudzony życiem w swoim miasteczku postanawia wyruszyć w drogę do wielkiego Lublina. Idąc do miasta gubi drogę i wraca do rodzinnego domu. Przekonany jednak o tym, że nie może być to ten sam Chełm, który opuścił upiera się, że znalazł się w miejscu identycznym ale nie tym samym. Po długich i zabawnych kłótniach z żoną, dziećmi, sąsiadami i radą miasta odkrywa dla siebie prawdę, że na świecie istnieje wiele Chełmów, z podobnymi domami i mieszkańcami, a "cały świat to jeden wielki Chełm".

"Seks nocy letniej”, godz. 19, Teatr im. Juliusza Osterwy (ul. Narutowicza 17), bilety 17-42 zł
Spektakl Seks nocy letniej w reżyserii Pawła Aignera to adaptacja filmu Woody'ego Allena o tym samym tytule. Wyobraźmy sobie bohaterów Snu nocy letniej Szekspira po latach. Kiedy już sobie żyją "długo i szczęśliwie”, w związkach zawartych po burzliwej nocy przeżytej w podateńskim lesie, kiedy zaklęcia i eliksiry Puka zwietrzały, opary dusznej woni opadły, a poezja ulotniła się w codziennej rutynie. Po czym przenieśmy te trzy pary w pierwsze lata XX wieku, kiedy to Zygmunt Freud zaczynał swoją pracę nad odczarowaniem miłosnych zaklęć, postęp cywilizacyjny dopiero nabierał rozpędu, a ludziom zdawało się, że lada moment wszystkie problemy świata zostaną rozwiązane, a wszelkie tajemnice przeniknięte.

”neTTheatre: The Hideout/Kryjówka”, godz. 20, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12 - sala widowiskowa, bilety 20/30 zł
To historia osobista, spektakl, który podróżuje, pracownia pamięci, spotkanie. Aby ujawnić kryjówkę, należy do niej wejść, do wewnątrz, i wtedy znajdujemy się blisko. Zaczynasz ciągnąć za sznurek i wszystko się odsłania: antypomnik, teatrzyk, widoczek. I historie tych, którzy jednak wyszli z szafy. Teraz jest to możliwe, jeszcze tylko przez chwilę, więc…hide-out-coming-out Zosiu, Małgosiu! Stoisz w kącie, pod dywan jest zamiecione, w szafie trup, na strychu straszy, podłoga skrzypi, nie wraca się tą samą drogą – nie wiesz tego. Czas przestać się bać pająków, Ariadno.

KONCERT

Koncert: IRA, godz. 20, Klub "Graffiti", Aleja Piłsudskiego 13, bilety 45 zł
IRA to jeden z najważniejszych zespołów polskiego rocka. Każda płyta grupy sprzedaje się w wielu tysiącach egzemplarzy, a różnorodność gatunków muzycznych po które sięga sprawia, że zdobywa serca zarówno fanów mocniejszych brzmień, jak i wielbicieli rockowych ballad.

DLA DZIECI

WARSZTATY, ZAJĘCIA

Niedziela w Labiryncie, godz. 12, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, wstęp wolny
Warsztaty inspirowane aktualnymi wystawami w Galerii Labirynt. Dzieci wraz z rodzicami spróbują swoich sił w tworzeniu krótkich filmów, a także wykonają nietypową rzeźbę inspirowaną pracami Olafa Brzeskiego.

Mała muzyka, godz. 16, 17.30, Teatr Stary, Jezuicka 18, bilety 25 zł.
Mała muzyka to cykl spotkań przygotowany specjalnie dla najmłodszej publiczności. Dzieci aktywnie uczestniczą w koncercie, którego podstawą jest muzyczna improwizacja instrumentalna, wokalna i ruchowa. To najmłodsi swoimi reakcjami wyznaczają temat "muzycznej rozmowy”, a muzycy-animatorzy postarają się sprostać dziecięcej wyobraźni muzycznej.

Strefa czytania, godz. 16, Klub Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, opłata 5 zł.
Zajęcia z cyklu "Strefa czytania” będą nawiązywały do X Konkursu Poezji i Prozy Ukraińskiej. Wybrane utwory będą stanowiły punkt wyjścia do opowieści o najnowszej sztuce ukraińskiej (między innymi na przykładzie cyklu wystaw "Ukraiński Zriz”), literaturze i poezji. Inspiracją do działań podczas warsztatu artystycznego będzie kultura ukraińska.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna