Imprezy

Imprezy w piątek w Lublinie. Besides w Graffiti, Dezerter w Zatargu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 kwietnia 2015, 08:34

Wybrane imprezy w piątek 10 kwietnia w Lublinie.

KONCERT

Besides + Moonglass & Thesis, godz. 19, Klub "Graffiti", Aleja Piłsudskiego 13, bilety 25 zł
Zespół Besides to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów na polskiej scenie post-rockowej. Jego niesamowite, często połączone z wizualizacjami koncerty potrafią wzbudzić w słuchaczach intensywne doznania emocjonalne. Z kolei warszawski kwartet Moonglass został założony m.in. przez muzyków popularnego zespołu Tides From Nebula. Muzycznie zespół porusza się w obszarach szeroko pojętego rocka alternatywnego z subtelnymi elementami elektroniki.

Dezerter + CRUTCHES + [PERU], godz. 20, Kolektyw Zatarg, ul. Piłsudskiego 17, liczba biletów w dniu koncertu: 100
Polski zespół punkrockowy, powstał w Warszawie w maju 1981 r. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singiel "Ku przyszłości” (1983), na którym znalazły się cztery utwory, w tym m.in. "Spytaj milicjanta”. Rok później miał miejsce legendarny występ Dezertera na festiwalu w Jarocinie, którego zapis znalazł się na kasecie "Jeszcze żywy człowiek” wydanej przez zespół, wznowionej 30 lat później na kompakcie i winylu. Rok 1987 przyniósł pierwszą długogrającą płytę Dezertera "Underground Out Of Poland” wydaną w USA przez wytwórnię Maximum Rock'-n'Roll, a także album "Kolaboracja”, który ukazał się w Polsce. Był to jeden z nielicznych przypadków w historii socjalistycznej fonografii, gdy ingerencje cenzury zostały zaznaczone charakterystycznymi pikaniami. Wiosną 1988 r. została zarejestrowana "Kolaboracja II”, która trafiła do sklepów dopiero rok później.

WYDARZENIE

Finał XI Wojewódzkiego konkursu literackiego, godz. 11, Wojewódzki Ośrodek Kultury, ul. Dolna Panny Marii 3, wstęp wolny
Finał konkursu jest okazją do spotkania, wzajemnego poznania osiągnięć, inspiracji i wyobraźni. Laureaci po raz pierwszy słyszą najciekawsze, nagrodzone utwory, uczestniczą w promocji wydawnictwa, które sami współtworzą. Dzięki takiej formule wielu z nich chce ponownie uczestniczyć w kolejnych edycjach konkursu. Można powiedzieć, że zwłaszcza młodsi uczestnicy "rosną” razem z konkursem, poszukując nowych tematów i rozwijając swoje uzdolnienia i pasje. Przez lata konkurs wytworzył szczególną atmosferę sprzyjającą potrzebie twórczego pisania. Odbędzie się także otwarcie wystawy archi-walnych afiszy i zdjęć teatralnych.

Teatr Jerzego Grzegorzewskiego, godz. 17, Teatr Stary, Jezuicka 18, wstęp wolny
9 kwietnia 2015 roku minęło 10 lat od śmierci Jerzego Grzegorzewskiego, jednego z ostatnich "wielkich malarzy” w polskim teatrze. Z tej okazji w Teatrze Starym pokażemy film dokumentalny o reżyserze pod tytułem "Skrywana obecność" i kilka telewizyjnych rejestracji jego spektakli - "Tak zwaną ludzkość w obłędzie", "Operetkę"… Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym.
Film: "Skrywana obecność", godz. 17
Teatr telewizji: "Tak zwaną ludzkość w obłędzie", godz. 18.30
Teatr telewizji: "Operetka", godz. 20

SPOTKANIE

Historia literatury – wokół czarnego romantyzmu, godz. 17, Lublin - Frutti di Mare, Czwartaków 4, wstęp wolny
Wykład i dyskusję poświęconą romantyzmowi skupionemu wokół rewolucji i świata grozy, poprowadzi Agnieszka Anna Skawińska – absolwentka filologii polskiej, doktorantka literaturoznawstwa przy Katedrze Literatury Oświecenia i Romantyzmu KUL.

WYSTAWA

”Przegląd wiosenny”, godz. 17, Galeria "Przy Bramie" TPSP, ul. Grodzka 34/36
Wernisaż wystawy członków TPSP pt. "Przegląd wiosenny”. Będzie to wystawa zbiorowa członków zrzeszonych w lubelskim TPSP. Wystawa cykliczna rozpoczynająca cykl wystaw zbiorowych członków Stowarzyszenia. Zostaną zaprezentowane prace o różnorodnej tematyce i technice malarskiej.

”Streets Of London”. Wernisaż wystawy fotografii Grażyny Hankiewicz. godz. 18, Galeria Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, ul. Przechodnia 4, wstęp wolny
"Co można powiedzieć o Londynie, zapytacie? Dla mnie, to przede wszystkim wielobarwny tłum ludzi. Przechadzających się po prostu lub czekających na autobus, spokojnie popijających kawę lub herbatę w kawiarniach lub śpieszących się na spotkanie czy do pracy. Zwyczajnie skupionych na swoim życiu w wielkim mieście. Albo... po prostu zafascynowanych tym miastem jak ja. I chłonących jego szczególny klimat."

”Paulina Litwin - …et nihil humanum…”, godz. 19, Galeria Labirynt 2, Grodzka 3, wstęp wolny
Paulina Litwin realizuje dyplom w pracowni malarstwa pod kierunkiem dr. hab. Mariusza Drzewińskiego na Wydziale Artystycznym UMCS. Wystawa w Galerii Labirynt 2 jest przedpremierową prezentacją wybranych prac dyplomowych artystki. Litwin porusza zagadnienia związane ze strachem przed śmiercią i z oswajaniem jej jako naturalnego zjawiska i porządku rzeczy. Artystka dotyka również problemu ludzkiej hipokryzji, bestialstwa i niewrażliwości, a także bezpośredniej lub pośredniej ingerencji człowieka w środowisko naturalne.

KINO

”Siódmy kontynent”, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
"Siódmy kontynent” powstał pod wpływem notatki prasowej przeczytanej przez reżysera i oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Austrii pod koniec lat 80. Film przedstawia codzienność dobrze sytuowanej rodziny Schoberów: Anny, Georga i ich córki Evi. Przyglądamy się życiu bohaterów przez jeden dzień w trzech następujących po sobie latach. Nie różni się ono od przeciętnego losu mieszkańca Ziemi, aż do momentu kiedy rodzina decyduje się wyjechać na… siódmy kontynent.

TEATR

”Mistrz i Małgorzata”, godz. 19, Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17, bilety 32-52 zł.
Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa to powieść z wieloma wątkami, postaciami, mnóstwem pytań i tajemnic, dzieło, do którego bez wątpienia istnieje więcej niż tylko jeden klucz. Takie mieszanie prawdy i fałszu, rzeczywistości i fikcji może (choć nie musi) być działaniem szatańskim, takie mieszanie odbywa się też każdego wieczoru w teatrze. Reżyser Artur Tyszkiewicz postanowił spojrzeć na tekst Bułhakowa właśnie z tak specyficznie pojętej teatralnej perspektywy, uruchomić w teatrze (znów dosłownie i w przenośni) burzącą porządki i hierarchie karuzelę, publiczność umieścić na scenie, a aktorów tam, gdzie zwykle siedzą widzowie.

DLA DZIECI

WARSZTATY

Kreska do kreski, godz. 17, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, opłata 30 zł/miesiąc
Uczestnicy warsztatów uczą się opowiadać ciekawe historie za pomocą symbolicznej kreski. Komiksy powstają pod okiem Macieja Pałki.

TEATR

”Pyza na polskich dróżkach”, godz. 9.30, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Tytułowa Pyza zabierze dzieciaki na ścieżki, gdzie sama stawia pierwsze kroki i gdzie nasi "tyci-widzowie” mają szansę spotkać bogaty podwórkowy zwierzyniec. Każde spotkanie ze zwierzakiem to jednocześnie spotkanie z ludową piosenką i z polskim folklorem. Wszystko w formie zabawy teatralnej w którym nasi naj-naj-młodsi widzowie i ich rodzice, siedzący wraz z aktorami na scenie mogą wpływać na przebieg i tempo spektaklu.

”Calineczka”, godz. 11, Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego, ul. Akademicka 15, bilety 25/30 zł.
W tajemniczych okolicznościach pojawia się maleńka Calineczka, która staje się radością pewnej starszej Pani. Piękny kwiat nenufaru służy jej za kołyskę, błękitne płatki fiołków zastępują materac, a płatek róży - kołdrę. Marzeniem Calineczki jest kraina elfów, lecz w trakcie swojej podróży, zostaje porwana przez rodzinę muzykujących żab "Trio skrzek”, a następnie trafia do "Rewii szczypawek". W trakcie swojej wędrówki napotyka mysz, kreta i wiele innych ciekawych postaci. Jaki los czeka piękną dziewczynkę, komu przypadnie do gustu?
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna