Imprezy

Imprezy w piątek w Lublinie. Grubson na Juwenaliach

Dodano: 15 maja 2015, 08:17
Autor: Damian Drabik

Grubson (fot. materiały prasowe)
Grubson (fot. materiały prasowe)

Wybrane imprezy w piątek 15 maja w Lublinie.

WYDARZENIE

JUWENALIA: Feliniada, wieczór, Tereny przy akademikach Uniwersytetu Przyrodniczego na Felinie

Wystąpią: Dj Logan, Rixari, Power of Trinity, Kali Gibbs, Grubson.

Sesja naukowa: Ciało ludzkie – piękno i ból, godz. 14.30, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Al. Racławickie 14, wstęp wolny

Na sesję złożą się dwa bloki wykładów, w których przedstawiona zostanie "Teologi ciała" papieża Jana Pawła II w ujęciu filozoficznym oraz teologicznym, a następnie zagadnienie cierpienia i bólu w aspektach filozoficznym, psychologicznym, medycznym, a także w obrazowaniu sztuk pięknych.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, godz. 16, Filia nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, Żelazowej Woli 7, wstęp wolny

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - omówienie książki Angeliki Kuźniak "Czarny Anioł".

Historia literatury „Wokół czarnego romantyzmu”, godz. 17, Frutti di Mare Czwartaków 4, wstęp wolny

Wbrew pozorom romantyzm to nie wielka sentymentalna miłość, jaką wyobrażamy sobie obecnie. Romantyzm jeżeli już mówi o miłości, to przede wszystkim niespełnionej. Ważniejsza jednak wydaje się ta druga strona romantyzmu: rewolucja i powrót do mitu, do świata grozy. Jest to epoka wielkich idei i wielkich rozczarowań, epoka bohaterów bajronicznych i Miltonowskiego Szatana.

Koncert muzyki i tańca orientalnego, godz. 17, Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a, wstęp wolny

Prowadzenie dr Hadi Saleh Mahdi. W programie m.in. Dzieje Jedwabnego Szlaku, Występ Zespołu Tańca Brzucha „Bajsan”, Degustacja potraw i napojów arabskich.

Festiwal KODY: Przestrzenie snu, godz. 19, Centrum Kultury, Wirydarz, ul. Peowiaków 12, bilety 20-40 zł.

Wykonawcy: Wiener Glasharmonika Duo - Christa SCHÖNFELDINGER (Austria) – harmonika szklana, Gerald SCHÖNFELDINGER (Austria) – verrophon oraz Szabolcs ESZTÉNYI (Węgry/Polska) - fortepian, Tadeusz SUDNIK (Polska) – media elektroniczne.

Koncert symfoniczny, godz. 19, Collegium Maius, ul. dr K. Jaczewskiego 4/6, bilety 20 zł.

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, Rafał Zambrzycki-Payne – skrzypce, Sławek A. Wróblewski – dyrygent

Koncert „Piosenki dla niej”, godz. 19, Kawiarnia & Księgarnia "Między Słowami", ul. Rybna 4/5, wstęp wolny

"Piosenki dla niej" to historia znajomości przede wszystkim z poezją pojmowaną, jak każda relacja, na swój osobisty i osobliwy sposób. Historia pisana wielką i zdobną literą – z dbałością o wierność swoistego przekładu, spójność kompozycji, rzemieślniczo-muzyczne detale, akustyczne brzmienie, które bez wątpienia zasługują na miano „niedzisiejszych”. Jest w tym wiele z niespełnionych nigdy oczekiwań, scenicznej pozy i artystowskiego patosu, ale i deczko prawdy, odrobina jakiegoś smaku.

Koncert Mike Beer i Peter  Heinrich, godz. 20, Frutti di Mare Czwartaków 4, bilety 7/10 zł.

Mike Beer - lubelski gitarzysta, swoją muzyczną przygodę z tym instrumentem rozpoczął w wieku 15 lat. Wykonuje muzykę fingerstyle, perussive guitar oraz finger slap. W jego repertuarze znajdziemy zarówno covery, jak i autorskie utwory. Peter Heinrich (a właściwie Ivan Stoyanov) - jest artystą o wielu twarzach oscylującym wokół sztuki performance, bezpośrednią relacją z widzem w teatrze, muzyką i poezją. Gra na pianinie i ukulele. Występował na wielu muzycznych oraz teatralnych festiwalach Europy Środkowej.

Off-road rock 4x4, godz. 20, Klub "Graffiti", Aleja Piłsudskiego 13, bilety 5 zł.
Najstarsza rockowa impreza w mieście w najbardziej renomowanym, lubelskim klubie!
Zabierzemy Was w podróż po mniej lub bardziej utartych rockowych szlakach. Czasami będziemy jeździć autostradami, czasem szutrem, a momentami nasza impreza będzie całkowicie dzika i niedostępna dla uczesanych właścicieli żółtych Matizów!

Festiwal KODY: Katalog drzew, godz. 21, Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9

Autorzy i wykonawcy: Michał JACASZEK (Polska) – kompozytor, elektronika, zespół Kwartludium (Polska) – Dagna SADKOWSKA – skrzypce, Michał GÓRCZYŃSKI – klarnet i klarnet basowy, Paweł NOWICKI – perkusja i Piotr NOWICKI – fortepian; Sylwester ŁUCZAK i Urszula MILANOWSKA – oprawa wizualna

Festiwal KODY: Czas tańca, godz. 22, Klub Festiwalowy, ul. Peowiaków 12

Orkiestra Dęta z Jędrzejówki i Hoszni oraz Kapela Bornego z Podzamcza

KINO

Etiuda & Anima 2015, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 5 zł.

Filmy z całego świata nagrodzone i wyróżnione podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w Krakowie (21-27 listopada 2014). Cztery niezwykłe seanse pełne różnorodnych emocji, opowiedziane przez doświadczonych profesjonalistów i młodych reżyserów m.in. z Polski, Japonii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Holandii, Rosji, Niemiec, Izraela, Francji, Kuby czy Egiptu. Wśród nich między innymi pokazywane w Cannes „Fragmenty”, prześmieszna nagroda publiczności – animowana opowieść o mitach – czeska „Mythopolis” czy kontrowersyjny dokument „Chłopiec z kurortu”.

TEATR

”Kontrabasista”, godz. 19, Teatr Stary, Jezuicka 18, bilety 40-120 zł.

Legendarny spektakl Jerzego Stuhra według tekstu Patricka Suskinda. Monolog muzyka z orkiestry, który zamiast grać zaczyna opowiadać historię swojego życia i nieodwzajemnionej miłości.

”Bóg”, godz. 19, Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17, bilety 17-42 zł.

Jesteśmy w starożytnych Atenach. Ale czy na pewno? Artyści udają Greków i debatują jakie ma być zakończenie zgłaszanej do konkursu sztuki. Jest akcja, ale jaka akcja? Ta w tekście dyskutowanego utworu, czy ta na scenie Osterwy, a może ta na widowni, bo ciągle się miesza jedno z drugim… Wszystko i wszyscy okazują się być fikcją wymyśloną przez Woody Allena.

WYSTAWA

Wernisaż wystawy Anna Kopciewicz i Małgorzata Hajkowska, godz. 17, Galeria "Przy Bramie" TPSP, ul. Grodzka 34/36

Anna Kopciewicz - ukończyła WSSP w Lublinie kierunek- architektura. Członkini TPSP od 2007r. Autorka książki dla dzieci „Wierszowane bajeczki cioci, co zamieszkała w paproci”. "Przez ludzi do ludzi, przez Anioły do nieba” to tytuł Jej obecnej wystawy, który jest drogowskazem do myśli: poczuj całym sobą siebie w świetle skrzydła i prawdziwie kochaj. Małgorzata Hajkowska - przygodę z malarstwem rozpoczęła ponad 10 lat temu. Pod kierunkiem mgr Waldemara Arbaczewskiego uczyła się technik malarskich, rysunku ołówkiem, pastelem oraz spostrzegawczości, która jest niezbędna do przeniesienia na płótno świata widzianego. Cały czas doskonali swój warsztat malarski korzystając z zajęć organizowanych w Ognisku Plastycznym.

Wernisaż wystawy „Przejścia Graniczne”, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12 Lublin - Galeria Biała, wstęp wolny

To wspólny projekt dwóch galerii – Białej z Lublina i 13 Muz ze Szczecina.  Zakłada on naprzemienną prezentację sztuki, związanej z tymi dwoma lokalizacjami – w miastach oddalonych od siebie o ponad 700 kilometrów. Geograficzny dystans obu ośrodków od siebie, ich skrajne względem centrum usytuowanie, relacja wschód – zachód i bezpośrednia bliskość granic prowokują do porównania dorobku instytucji kultury, działających według odmiennych strategii wystawienniczych.

"Przejścia graniczne"

 

Wernisaż wystawy „Ból jest gdzieś w pokoju”, godz. 19, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, wstęp wolny

Wojciech Bąkowski należy do grona najbardziej interesujących polskich artystów współczesnych. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2005 roku. Tworzy filmy animowane, wideo, performance i obiekty dźwiękowe. Jest także poetą i muzykiem – liderem grup muzycznych KOT i Niwea, członkiem grupy Penerstwo oraz twórcą solowego projektu „Wojciech Bąkowski”. W 2009 roku został laureatem nagrody Zachęty Narodowej Galerii Sztuki „Spojrzenia”, w następnym otrzymał „Paszport Polityki”.

WARSZTATY

Aktywne zajęcia z elementami gimnastyki i tańca dla osób dorosłych, godz. 10, Bernardyńska 11, wstęp wolny – zapisy telefoniczne

Pilates wzmacnia ciało, a przez to stabilizuje kręgosłup. Uczy prawidłowego oddechu i koncentracji, harmonijnie i bezpiecznie wpływa na poprawę sylwetki. Jest szczególnie wskazany dla osób dojrzałych. Taniec wysmukla sylwetkę, pozytywnie wpływa na sposób w jaki się poruszamy i poprawia ogólną kondycję naszego organizmu. Pamiętajmy jednak, że to przede wszystkim dobra zabawa. Nasz umysł może się zrelaksować, dzięki czemu pozostajemy przez resztę dnia w pogodnym nastroju.

Jak realizować projekt długoterminowy, godz. 16, Lubelska Szkoła Sztuki i Projektowania, ul. Paganiniego 17

Czasy są szybkie i... powierzchowne. Co zrobić, aby zobaczyć i zrozumieć więcej? Jak dotrzeć pod podszewkę? Wierzę, że z pomocą fotografii to możliwe, gdyż ma ona gigantyczną siłę. W oparciu o własne, bogate doświadczenia reporterskie Skrzeczkowski wskaże możliwe drogi realizacji dużych przedsięwzięć fotograficznych.

Warsztat Tapicerski, godz. 17.30, Nowa pracownia Warsztatów Kultury przy ul. Bernardyńskiej 11

Warsztat realizowany tradycyjnymi technikami tapicerskimi pod okiem mistrza. Na warsztacie przewidujemy część pokazową i teoretyczną oraz praktyczne prace na meblu.

DLA DZIECI

Bajkowe opowieści, godz. 18, Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice", ul. Krańcowa 106, wstęp wolny

Tym razem odwiedzą nas bohaterowie bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Na początek poznamy wesołego Plastusia, jego piórnikowe mieszkanko, a następnie wykonamy specjalny pamiętnik, w którym będzie mógł opisywać swoje przygody.
Później przyjrzymy się zabawnym harcom dwóch łobuziaków - Bolka i Lolka - z którymi ruszymy w podróż dookoła świata. Na zakończenie podejrzymy wesołe zabawy pewnego psiaka. Znany jest na całym świecie, krążą już o Nim legendy, a nawet piszą o Nim piosenki.

TEATR

”Proszę słonia”, godz. 9.30, 11.30, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1

Proszę słonia Ludwika Jerzego Kerna to dla wielu z nas powrót do dzieciństwa, zarówno jeśli chodzi o ulubioną lekturę, jak i wspomnienie starych „Dobranocek”. Tym razem historię chłopca, który nie umiał urosnąć i… słonia, który rósł ponad miarę, przenosimy na scenę.

WARSZTATY

W dolinie Muminków, godz. 9.30, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4

Zajęcia edukacyjno-plastyczne dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

Zajęcia muzyczne dla najmłodszych (4-7 lat), godz. 15, Frutti di Mare Czwartaków 4, płatność 5-20 zł.

Od pewnego czasu docierają do nas pytania „kiedy zajęcia dla dzieci?!”… Otóż startują w piątek! We Frutti di Mare odbywać się będą regularne zajęcia dla najmłodszych. W zależności od chęci waszych pociech, nawet dwugodzinne spotkania odbywać się będą pod okiem Magdaleny Litwin – absolwentki Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej na UMCS, która zaczęła jako pianistka a skończyła jako dyrygentka.

Kreska do kreski – warsztaty dla dzieci, godz. 17, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, płatność 30 zł/mc.

Uczestnicy warsztatów uczą się opowiadać ciekawe historie za pomocą symbolicznej kreski. Komiksy powstają pod okiem Macieja Pałki.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna