Imprezy

Imprezy w piątek w Lublinie. Jazzpospolita, Namysłowski i Andrus

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 kwietnia 2015, 09:15

Wybrane imprezy i inne wydarzenia w piątek 24 kwietnia w Lublinie.

WYDARZENIE

Otwarcie nowej pracowni Warsztatów Kultury, godz. 10, Bernardyńska 11
Przy ulicy Bernardyńskiej 11 w Lublinie powstaje nowa pracownia Warsztatów Kultury. Uroczyste otwarcie już 24 kwietnia. Warsztaty, zajęcia ruchowe, lekcje sztuki, spotkania z ciekawymi ludźmi w ramach projektów Lub design i Dzielnice Kultury – to pomysł na działania w nowej pracowni Warsztatów Kultury. Animatorzy zorganizują zajęcia dla każdego, niezależnie od wieku i zainteresowań. Nowa pracownia ruszy już 24 kwietnia.

Gala wręczania statuetek AKLAUD wraz z sesją naukową, godz. 10, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Al. Racławickie 14
AKLAUD, czyli Akademicki Laur Dziennikarski, przyznawany jest przez kapitułę, osobie związanej z mediami. W tym roku po raz pierwszy towarzyszyć mu będzie AKLAUD Młodych, czyli nagroda studentów trzech uczelni: KUL, UMCS oraz WSPiA. Nagroda wręczana jest młodym dziennikarzom wykazującym się profesjonalizmem i dającym dobry przykład idącym w ich ślady.

Historia literatury – wokół czarnego romantyzmu, godz. 17, Frutti di Mare Czwartaków 4
Wykład i dyskusję poprowadzi Agnieszka Anna Skawińska – absolwentka filologii polskiej, doktorantka literaturoznawstwa przy Katedrze Literatury Oświecenia i Romantyzmu KUL.

Debata o teatrze w ACK "Chatka Żaka”, godz. 17, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Debatę o studenckiej alternatywie poprowadzi dr Jarosław Cymerman.

Ponad granicami. Rosja, jaka jest dziś?, godz. 18, Teatr Stary, Jezuicka 18, wstęp wolny
Prezentacja książki Michała Hellera pt. "Maszyna i śrubki. Jak hartował się człowiek sowiecki”. W kręgu paryskiej Kultury. Prowadzenie: Tomasz Dostatni OP.

Koncert "Złote myśli, złote przeboje”, godz. 18, Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a, wstęp wolny
Wielki koncert muzyki tanecznej Złote myśli, złote przeboje w wykonaniu zespołu Standard Brass Band z solistką Agnieszką Dobrowolską.

Recital Artura Andrusa, godz. 19, Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego, ul. Akademicka 15, bilety 60-80 zł.
Andrus mówi i śpiewa. Najczęściej o tym, co wcześniej zobaczył, usłyszał albo przeczytał. A czasem zmyślił. O smutnym tureckim ojcu, którego cyniczne córki wyjechały do Szwajcarii, o Bardotce zamawiającej w barze "Szalona krewetka” absynt z rumem, o nieświeżym kangurze w Watykanie i innych równie prawdopodobnych zjawiskach. Z takich opowieści i piosenek składa się jego Recital kabaretowy. Przyjdźcie, zobaczcie, posłuchajcie. Najwyżej później wyjdziecie. Na pewno wyjdziecie, bo recital chociaż się nie zaczyna, to jednak się kończy.

Koncert Jazzpospolita gra Namysłowskiego, godz. 19, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 50-70 zł.
JazzPo Winobraniu” – to projekt formacji Jazzpospolita, która postanowiła zinterpretować muzykę Zbigniewa Namysłowskiego z płyty "Winobranie”. To wybitny album, do dzisiaj uznawany za kamień milowy polskiego jazzu i punkt odniesienia dla następnych pokoleń muzyków.

Off-road rock 4x4, godz. 20, Klub "Graffiti", Aleja Piłsudskiego 13, bilety 5 zł.
Najstarsza rockowa impreza w mieście w najbardziej renomowanym, lubelskim klubie!
Zabierzemy Was w podróż po mniej lub bardziej utartych rockowych szlakach. Czasami będziemy jeździć autostradami, czasem szutrem, a momentami nasza impreza będzie całkowicie dzika i niedostępna dla uczesanych właścicieli żółtych Matizów!
Tylko moc i ryk rockowego silnika napędzanego czystą adrenaliną!

Koncert Zbigniewa Namysłowskiego, godz. 20, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 50-70 zł.
Zbigniew Namysłowski Quintet istnieje od 1963 roku. Pierwszy występ miał miejsce w Warszawie na festiwalu Jazz Jamboree w październiku 1963r. Od tego czasu rozpoczął się okres licznych tras koncertowych i festiwali w całej Europie. Obecny skład stanowią niezwykle utalentowani młodzi muzycy.

KINO

”Noc Hobbita”, godz. 20, Multikino Lublin | Galeria Olimp Al. Spółdzielczości Pracy 36 B, bilety 20-29 zł.
Noc Hobbita kolejny raz przeniesie widzów do magicznego Śródziemia. To wyjątkowy maraton, który zostaje powtórzony na specjalne życzenie wiernych fanów. Noc Hobbita kolejny raz przeniesie widzów do magicznego Śródziemia. To wyjątkowy maraton, który zostaje powtórzony na specjalne życzenie wiernych fanów.

TEATR

”Pakujemy manatki”, godz. 19, Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17, bilety 17-42 zł.
Spektakl może na pierwszy rzut oka przypominać telenowelę, ale w rzeczywistości opowieści Levina są dużo głębsze. Pakujemy manatki ma przecież podtytuł "komedia na osiem pogrzebów”. W samym pogrzebie oczywiście nie ma nic śmiesznego, ale już osiem pogrzebów pod rząd, takie ich celowe nagromadzenie, może wywołać specyficzny uśmiech. Te pogrzeby zaczynają nam bowiem wówczas uświadamiać absurd życia. Chcąc nie chcąc zaczynamy się pytać, do czego nas to wszystko prowadzi i wtedy pojawia się prosty wniosek, że życie prowadzi do śmierci. I jak się nad tym głębiej zastanowić to jest to groteskowe i paradoksalne. O tym też jest Pakujemy manatki.

”Kłamczuch z Placu Litewskiego”, godz. 19, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, wstęp wolny
Lublin, koniec lat dziewięćdziesiątych, późny wieczór. Na Placu Litewskim siedzi na ławce młody człowiek z magazynem "Twój weekend" w rękach. Młoda kobieta, dźwigająca ciężkie torby, łamaną polszczyzną pyta go o drogę na dworzec. Jest handlarką ze wschodniej Ukrainy, z Dnieprodzierżyńska. Mężczyzna odpowiada jej aż do śmieszności poprawną polszczyzną. Daje się wciągnąć w rozmowę, nie jest jednak zbyt wylewny; za to kobieta chętnie mu się zwierza. W końcu wyciąga prowiant, oboje jedzą kolację. Rozgrzani alkoholem młodzi tańczą, dochodzi nawet do aktu miłosnego za topolą na Placu, ale idylla pięknej lubelskiej nocy kończy się wraz z nadejściem policjanta, który żąda od nich dokumentów.

”Jetz|Teraz”, godz. 20, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, wstęp wolny
Pięć osób utkwionych w jednym pokoju. Impreza dobiegła końca, jednak oni pozostają na miejscach, niezdolni do podjęcia decyzji o wyjściu. W nieskończoność czekają na odpowiedni moment, który nigdy nie nadchodzi. Są skazani na wspólne towarzystwo. Zapadają w letarg, aby zaraz wybuchnąć agresją, smutkiem, radością i z powrotem, próbując nadać sens upływającemu czasowi. Mimo wielu działań, rozmów żadna minuta nie może wypełnić godziny jakimkolwiek znaczeniem.

WYSTAWA

Wystawa Zofii Bem-Gierdal, godz. 17, Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a, wstęp wolny
Krajobrazowe fascynacje – prace prezentowane przez Zofię Bem-Gierdal – posiadają w sobie osobliwe przesianie i zarazem narzucający się osobliwie klimat emocjonalny. Owo przesłanie trzeba określić i zinterpretować jako zamyślenie i niepokój metafizyczny, ogarniający człowieka, z jego nieustanną obawą o przyszłość świata i niepewnością egzystencji. Oczywiście twórca nie wypowiada tego wprost, a posługuje się artystyczną metaforą. Świadczą o tym same realizacje, ich zawartość formalno-treściowa i nadawane im tytuły: "Pierwsza sekunda”, "Katastrofa”, "Ostatnia sekunda”.

Wystawa Haliny Cholewki i Marii Majki Zuzańskiej, godz. 17, Galeria "Przy Bramie" TPSP, ul. Grodzka 34/36, wstęp wolny
Halina Cholewka - Ukończyła w 1971r. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, a następnie studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Maria Majka Zuzańska to z kolei członkini TPSP od 2006r. Ur. w 1958r. w Biłgoraju. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie.

Wystawa ikon Katarzyny Tkaczyk, godz. 17.30, Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Autorka prezentowanych na wystawie obrazów udowadnia doskonałą znajomość historii malarstwa oraz obowiązujących w malarstwie ikonowym kanonów. Perfekcyjnie opanowany przez nią warsztat i techniki malarskie charakterystyczne dla ikony objawiają się w najdrobniejszych szczegółach, począwszy od nałożenia na lipową deskę odpowiedniego gruntu ściśle według starych receptur, a skończywszy na walorach malarskich z finezyjnie opracowanym detalem. Artystka dba o każdy szczegół, zarówno w malowanych postaciach, jak też ręcznie grawerowanych i misteryjnie wyciskanych drobnych ornamentach w blaszanych sukienkach Matki Bożej. Precyzja warsztatowa świadczy o wysokim kunszcie artystycznym malarstwa Katarzyny Tkaczyk.

Wystawa Wojciecha Wilczyka, godz. 19, Plaza Lublin, ul. Lipowa 13
Wojciech Wilczyk zrealizował projekt "Święta Wojna” w latach 2009-2014 na terenie Krakowa, Łodzi oraz konurbacji górnośląskiej. Artysta sfotografował graffiti stworzone przez kibiców piłki nożnej. Projektowi towarzyszy publikacja, która obok tekstów zawiera także przygotowany przez artystę słownik haseł, symboli, terminów i akronimów pojawiających się na fotografiach. Album "Święta Wojna” zawiera wszystkie fotografie z najnowszego cyklu artysty. Kuratorem wystawy jest Jacek Michalak. Zrealizowano we współpracy z Atlasem Sztuki.

DLA DZIECI

SPOTKANIE

”Bajkowe opowieści”, godz. 18, Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice", ul. Krańcowa 106, wstęp wolny
Tym razem spotkamy się z bohaterami bajek czeskich. Poznamy sympatycznego Rumcajsa i Jego rodzinę, rozwiążemy skomplikowany problem budowniczy niczym bajkowi Sąsiedzi, a na zakończenie wesoły Krecik powie nam "Ahoj!"

WARSZTATY

Kreska do kreski, godz. 17, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, opłata 30 zł./mc
Uczestnicy warsztatów uczą się opowiadać ciekawe historie za pomocą symbolicznej kreski. Komiksy powstają pod okiem Macieja Pałki. Warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna