Imprezy

Imprezy w sobotę i niedzielę w Lublinie. Koncerty, spotkania, warsztaty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 kwietnia 2015, 08:30

Wybrane imprezy i inne wydarzenia w sobotę i niedzielę w Lublinie.

SOBOTA

WYDARZENIE

Eco Gala, godz. 10, Galeria "Gala Dom i Wnętrze", ul. Fabryczna 2
Targi ekologiczne i tradycyjnej żywności a także rękodzieła.

Free the dance, godz. 17.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
Cykl Free The Dance powstał z inicjatywy Małgorzaty Haduch i Unfinished Company. To seria performance'ów z udziałem muzyków-improwizatorów oraz tancerzy – spotkanie wyjątkowych osobowości scenicznych; dążenie do przełamywania podziałów form scenicznych, propozycja łączenia środowiska muzycznego i tanecznego oraz uwalnianie tańca współczesnego od wielu stereotypów.

Koncert Symfoniczny, godz. 18, Collegium Maius, ul. dr K. Jaczewskiego 4/6, bilety 20-30 zł.
Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 Roberta Schumanna pochodzi z 1850 r. Napisany w ciągu zaledwie dwóch tygodni, za życia twórcy nie znalazł uznania. W naszych czasach jest to niewątpliwie ulubiony utwór wiolonczelistów. W Lublinie zagra go światowej sławy polski wiolonczelista – Tomasz Strahl, laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wykonawczych.

Electro-Acoustic Beat Sessions feat. Mika Urbaniak, godz. 19, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 50-70 zł.
Wyjątkowy koncert i prawdopodobnie najlepsza sesja improwizowana w Polsce, a to za sprawą niesamowitego składu Electro-Acoustic Beat Sessions z charyzmatyczną wokalistką Miką Urbaniak. Zestawienie ze sobą tak barwnych artystów gwarantuje niepowtarzalne wrażenia. Michelle ,,Mika” Urbaniak muzykę ma we krwi, jest córką gigantów jazzu – Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. Ceniona w branży muzycznej za świetny głos i doskonały flow, współpracuje z największymi osobowościami polskiej sceny. Jej solowy debiut ,,Closer” (2009) uzyskał status złotej płyty oraz nagrodę Fryderyk 2010 w kategorii pop.

Stand-up Lublin prezentuje Szczęśniak&Pięta/Kraków, godz. 19, Dom Kultury, ul. Krakowskie Przedmieście 19, bilety 10-15 zł.
Olka Szczęśniak – laureatka Areny Stand-uperów, bitwy na stand-up, finalistka Antrakt Stand-up Festiwal i Polskiej Ligi Stand-upu. Należy do krakowskiej grupy Comedy.Lab. Wojtek Pięta - żartując mówi o tym jak wygląda świat z perspektywy chłopaka, który rzucając pracę, niedawno rozpoczął swoją nową drogę życia. Na jego występach publiczność śmieje się z absurdów denerwujących nas w codziennym życiu oraz z samej historii człowieka, który za tymi żartami stoi.

Koncert The Apples, godz. 21, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 50-70 zł.
The Apples to wybuchowa mieszanka jazzu, funku, hip hopu, r'n'b,rytmów Bliskiego Wschodu, melodii żydowskiej, doprawiona niezwykłymi efektami dźwiękowymi i groove'm. Zestawione ze sobą na jednej scenie dźwięki gramofonów, sampli, sekcji dętej i rytmicznej, basu oraz elektroniki daje niesamowity efekt nowoczesnego big bandu – jednego z najciekawszych na światowej scenie muzycznej. Energia zespołu udziela się wszystkim uczestnikom ich koncertów, czego potwierdzeniem są rzesze fanów The Apples, liczne trasy koncertowe i międzynarodowy sukces, na który zapracowali swoim talentem i naturalnością na scenie.

Noc warsztatów, godz. 23, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
23:00 Tomasz Bazan, Przemysław Buksiński, Dominik Gąsowski, Justyna Kalbarczyk
0:45 Teatr Nowego, Kinga Panasiuk, Małgorzata Adamczyk

KINO

”Kebab i horoskop”, godz. 15.30, Dzielnicowy Dom Kultury Czechów, ul. Kiepury 5a
"Kebab i Horoskop” to komedia absurdu. Film opowiada historię pracowników bankrutującego sklepu z dywanami. Pewnego dnia na zaproszenie Szefa (Andrzej Zieliński) w sklepie pojawia się dwóch "specjalistów od marketingu” o zagadkowych przydomkach Kebab (Bartłomiej Topa) i Horoskop (Piotr Żurawski). Personel sklepu to postacie barwne, ale jednocześnie dosyć zobojętniałe na bodźce zewnętrzne – do sklepu zwykle nikt nie przychodzi… Spece od marketingu wywołują zmianę w atmosferze… Wszyscy poddają się ich coraz dziwniejszym pomysłom…

”Plemię”, godz. 17.30, Dzielnicowy Dom Kultury Czechów, ul. Kiepury 5a
Pokazywany i nagradzany na dziesiątkach festiwali film to wstrząsająca historia, która robi ogromne wrażenie, choć opowiedziana jest jedynie obrazem i językiem migowym, bez napisów czy lektora. Głuchoniemy nastolatek trafia do szkoły z internatem. Szybko orientuje się, że w tym miejscu obowiązują specyficzne zasady, których kwestionowanie bywa bolesne. W szkole działa Plemię, organizacja zajmująca się działalnością przestępczą, w tym także prostytucją. Aby zaistnieć w nowej rzeczywistości, Siergiej musi pobrudzić sobie ręce. Są jednak pewne rzeczy, których nie wolno robić nikomu. Do nich należy romansowanie z dziewczyną szefa Plemienia…

TEATR

”World Is”, godz. 18, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, wstęp wolny
World is" to wypadkowa wielu zdarzeń oraz doświadczeń, których wspólnym mianownikiem jest naiwność. W tej pracy Foltyn odwołuje się do etymologii słowa naiwny, która w potocznym rozumieniu odnosi się do nadmiernej szczerości, prostoduszności, wiary w naprawę świata, a także cechuje się prostotą, niewinnością, naturalnością i autentycznością.

The Metropolitan Opera: Live in HD, godz. 18.30, Teatr Stary, Jezuicka 18, bilety 40/50 zł.

”Pakujemy manatki”, godz. 19, Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17, bilety 27-47 zł.
Spektakl może na pierwszy rzut oka przypominać telenowelę, ale w rzeczywistości opowieści Levina są dużo głębsze. Pakujemy manatki ma przecież podtytuł "komedia na osiem pogrzebów”. W samym pogrzebie oczywiście nie ma nic śmiesznego, ale już osiem pogrzebów pod rząd, takie ich celowe nagromadzenie, może wywołać specyficzny uśmiech. Te pogrzeby zaczynają nam bowiem wówczas uświadamiać absurd życia. Chcąc nie chcąc zaczynamy się pytać, do czego nas to wszystko prowadzi i wtedy pojawia się prosty wniosek, że życie prowadzi do śmierci. I jak się nad tym głębiej zastanowić to jest to groteskowe i paradoksalne. O tym też jest Pakujemy manatki.

”Przestrzenie kobiety”, godz. 19, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, wstęp wolny
Przestrzenie kobiety, czyli koncert performatywny teatru improwizacji i symboliki ciała "My – Persony” prezentuje swoje sceniczne interpretacje tekstów kobiet i o kobietach. To subtelne spojrzenie na świat prezentujemy w postaci zmąconych abs-trakcyjnych przestrzeni, marzeń na jawie, które co dzień towarzyszą każdej przemianie. Wychodzimy z mroku, gdzie wyłania się sen o babci, co niosła niebo do domu. Tracimy wolność, buntujemy się. W bezsilnej codzienności próbujemy modlitwy. Dochodzimy do człowieka, który spotyka drugiego człowieka z garścią miłości. Boją się siebie, nie rozumieją i ranią. Toczą wojnę. Czy uda im się porozumieć?

”Dziecko-Dorosły-Dzieci”, godz. 20, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, wstęp wolny
Ile jest dziecka w dziecku? Być może tyle, na ile mu pozwolimy? A może na swoich życiowych ścieżkach potrzebujemy spotkać “anioła”, który uświadomi nam, że w otaczających nas świecie ma on wiele twarzy?

”How similar I am to your grandma”, godz. 20.45, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radzi-szewskiego 16, wstęp wolny
“How similar I am to your grandma” jest przedstawieniem, w którym głównym tematem jest strach przed niepowodze-niem. Często paraliżuje nas on i zniechęca do podejmowania decyzji oraz działań. Strach przed krytyka i ośmieszeniem. A przecież próbować trzeba, bez względu na osiągnięty wynik, ponieważ przegranym jest ten kto nigdy nie próbuje. Inspirujące i rozwijające dla człowieka jest już samo darzenie do celu, a nie koniecznie pozytywny efekt końcowy, którego i tak nie da się przewidzieć.

WYSTAWY

Wernisaż wystawy Kryjówka, godz. 12, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Z myślą o dzieciach, głównych adresatach wystawy "Kryjówka”, artyści wykonali obrazy, obiekty, instalacje i realizacje dźwiękowe. Tytuł projektu odnosi się do jednej z najbardziej ulubionych zabaw najmłodszych - ukrywania się i chowania rozmaitych przedmiotów. Może być również rozumiany jako ucieczka od rzeczywistości, tęsknota za utraconym dzieciństwem, które było najwspanialszą kryjówką. Wystawa odwołuje się do czasu dzieciństwa, beztroskiej zabawy, nieświadomości zagrożeń. Kryjówka to miejsce tajemne, ukryte, w którym czujemy się bezpiecznie.

DLA DZIECI

WYDARZENIE

Koncert ”Smyki”, godz. 10.30, 11.30, Zamek Lubelski - Muzeum Lubelskie, ul. Zamkowa 9, bilet 15/20 zł.
Filharmonia Lubelska zaprasza rodziców wraz z dziećmi na koncert Smyki.

WARSZTATY

Rodzinny Warsztat Twórczy – Podobieństwa i różnice, godz. 10, Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a, koszt 10 zł. od dziecka
Warsztat ten przybliży ideę portretowania na przestrzeni dziejów sztuki. Uczestnicy zastanowią się na czym polega podobieństwo i jakie cechy fizjonomii dziedziczymy po przodkach. Za pomocą nietypowych technik wykonamy portrety jawne i ukryte.

Zamknij oczy, dotknij sztuki, godz. 11, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
To cykl autorskich warsztatów edukacyjnych z zakresu sztuki współczesnej, designu, mediów, oraz różnorodnych technik plastycznych, inspirowany ciekawymi zawodami, postaciami, miejscami w Lublinie oraz twórczością artystyczną Elizy Galey. Projekt ma charakter edukacyjno-integracyjny – podczas zajęć spotkają się dwie grupy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – osoby widzące i niewidzące lub niedowidzące.

NIEDZIELA

WYDARZENIE

Prezentacja Sztuka nie gryzie, godz. 14, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Sztuka współczesna bywa postrzegana jako trudna i nieprzystępna, a galeria sztuki współczesnej jako niezbyt przyjazne, czy wręcz hermetyczne miejsce. Chcemy przekonać publiczność, że to tylko stereotyp a spotkanie ze sztuką współczesną może być niezwykle interesujące i inspirujące. Chcemy też pokazać jak daleko od owego stereotypu jest Galeria Labirynt, która jest miejscem otwartym, przyjaznym oraz tworzonym z myślą o swojej publiczności.

Spotkania z kulturami świata: Irlandia, godz. 15, Galeria Gala "Dom i wnętrze", ul. Fabryczna 2, wstęp wolny
15:00 "Instrumenty w muzyce irlandzkiej" - prelekcja Krzysztofa Nowackiego
16:45 Opowieści irlandzkie z muzyką
17:30 Warsztaty tańców irlandzkich (prowadzenie Glas Eirin)
19:00 "Suaimhneas" - recital muzyki irlandzkiej Stanisława Marinczenko

Oratorium: Opowieści z nocy, godz. 17, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21, bilety 15 zł.
Oratorium "Opowieści z Nocy" to nowa artystyczna forma w dotychczasowych poszukiwaniach Teatru NN. W "Tryptyku chasydzkim", "Opowieściach z Bramy", "Sztukmistrzu z Lublina" opowiadane historie dotyczą zwyczajnego, codziennego życia przed wojną. Przedstawiają czasem zabawne, a czasem smutne, prawdziwe lub fikcyjne, bardziej lub mniej skomplikowane ludzkie losy. Przedstawiane historie wciągają, śmieszą, wzruszają.

Koncert domowe melodie, godz. 18, Collegium Maius, ul. dr K. Jaczewskiego 4/6, bilety 25-40 zł.
Przebojem wdarli się na legendarną Listę Przebojów Trójki, zajmując drugie miejsce, by tydzień później wspiąć się na sam szczyt. Mowa o zespole Domowe Melodie, których melodyjne, proste i wyraziste teksty nuci coraz więcej Polaków. Trio sta-nowią: Justyna Chowaniak, pomysłodawczyni, autorka tekstów, wokalistka i pianistka oraz Staszek Czyżewski z Kubą Dykiertem, którzy odpowiedzialni są za stronę instrumentalną. Siłą tego składu jest minimalne instrumentarium rozłożone na trzyosobowy skład i głos, który łatwo zapamiętać.

Koncert Atomic, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 50-70 zł.
Zespół wykonuje współczesną muzykę improwizowaną z licznymi odniesieniami do tradycji amerykańskiego jazzu. Odwołuje się do brzmień późnych lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku ze szczególnym uwzględnieniem dokonań klasyków Free Jazzu – osobowości takich jak: Archie Shepp, Albert Ayler, Ornette Coleman, twórców Sceny Loftowej: Sam Rivers, Henry Threadgill, Anthony Braxton, Roscoe Mitchell, Julius Hemphill, ale też europejskiej free improwizacji lat 60-tych (płyta Machine Gun Petera Brötzmanna).

Koncert Tingvall Trio, godz. 19.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 50-70 zł.
Często porównywani są do legendarnego E.S.T. ze względu na nieokiełznaną energię i klarowność swojej muzyki. Tingvall Trio swoją muzyką utorowało sobie ścieżkę wprost na szczyt europejskich zespołów jazzowych. To grupa która nie boi się grać jazzu, buduje kontakty za pomocą środków zbliżonych do muzyki popowej. W rezultacie zdobywa dla jazzu całkowicie nowych słuchaczy. Ich debiutancki album "Skagerrak” (2006) pozwolił im wyrosnąć ponad jazzową scenę w Hamburgu, a wraz z kolejną płytą "Norr” (2007), wspięli się na szczyt.

David Helbock's Random, godz. 21.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
David Helbock występował i nagrywał z różnymi projektami w krajach, takich jak: Stany Zjednoczone, Australia, Meksyk, Rosja, Kazachstan, Kirgistan, Chiny, Mongolia, RPA, Etiopia, Kenia, Senegal, Maroko, Indonezja, Malezja, Indie, Brazylia, Argentyna, Chile i na terenie całej Europy. Ponadto, od początku swojej muzycznej kariery, David Helbock aktywnie komponuje. Jednym z jego dzieł jest wielki "Jednoroczny projekt kompozycyjny”, w czasie którego komponował jeden utwór każdego dnia, przez cały rok.

TEATR

”Panakeia”, godz. 18, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, wstęp wolny
Otwierasz oczy i co widzisz? Telewizor. Kolorowe reklamy, przyjemne dźwięki i treści sprawiają, że czujesz się bezpiecznie. Nie wyglądaj za okno, tam zobaczysz świat o krok od zagłady. Świat końca historii i wielkich narracji. Poddający w wątpliwość wszelkie systemy wartości. Świat rozkładu. Spektakl inspirowany współczesną polityką, przedstawia groteskową hiperbolę rzeczywistości. Scenariusz i reżyseria: Ewa Chmielewska i Dominika Smaruj. Występują: Ewa Chmielewska i Dominik Smaruj.

”Pakujemy manatki”, godz. 19, Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17, bilety 27-47 zł.
Spektakl może na pierwszy rzut oka przypominać telenowelę, ale w rzeczywistości opowieści Levina są dużo głębsze. Pakujemy manatki ma przecież podtytuł "komedia na osiem pogrzebów”. W samym pogrzebie oczywiście nie ma nic śmiesznego, ale już osiem pogrzebów pod rząd, takie ich celowe nagromadzenie, może wywołać specyficzny uśmiech. Te pogrzeby zaczynają nam bowiem wówczas uświadamiać absurd życia. Chcąc nie chcąc zaczynamy się pytać, do czego nas to wszystko prowadzi i wtedy pojawia się prosty wniosek, że życie prowadzi do śmierci. I jak się nad tym głębiej zastanowić to jest to groteskowe i paradoksalne. O tym też jest Pakujemy manatki.

”Homo religiosus”, godz. 19, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, wstęp wolny

”Twarze Medei”, godz. 20, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, wstęp wolny
Twarze Medei to spektakl teatru tańca zainspirowany twarzami kobiet napotkanymi na ulicach Śląska. Te kobiety, nigdy nie przyznają się do słabości, ale tylko one wiedzą, jak rodzi się ich siła. Twarze Medei do spektakl dedykowany kobiecej energii, inteligencji i intuicji, cechom, które wyostrzają się w momentach zagrożenia i pozwalają nie ześliznąć się z "pochyłości”.

DLA DZIECI

WYDARZENIE

Historia tańca, godz. 11.30, Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice", ul. Krańcowa 106, wstęp wolny
W związku z "Międzynarodowym Dniem Tańca" chcielibyśmy zaprezentować najbardziej roztańczoną audycję z całego naszego cyklu. Tym razem poznamy jakie tańce królowały w różnych epokach. "Historia Tańca" to edukacyjne widowisko muzyczno-taneczne.
Zapraszamy całe familie! Będzie zabawnie, muzycznie i niezwykle rodzinnie.

KINO

”Svein i szczur”, godz. 17, Teatr Stary, Jezuicka 18, bilety 8/10 zł.
Svein chce, aby jego pupil - szczur Halvorsen wziął udział w corocznym konkursie dla zwierząt domowych. Jednak nie wszyscy są przekonani do tego pomysłu. Tym bardziej, że w szkole wybucha panika w związku z podejrzeniem szczurzej inwazji. Czy Sveinowi uda się przekonać wszystkich o tym, że Halvorsen nie jest groźny i zasługuje na udział w konkursie? Z pomocą przyjdą mu przyjaciele z klasy.

TEATR

”Muminki”, godz. 12, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Muminki to fikcyjne istoty z rodziny trolli, podobne nieco do hipopotamów, ale dwunożne, zamieszkujące pewną dolinę gdzieś w Finlandii. Są bohaterami cyklu dziewięciu książek i dwudziestu dwóch komiksów fińskiej (jednak piszącej po szwedzku) pisarki Tove Jansson, oraz pięćdziesięciu dwóch komiksów brata Tove, Larsa Janssona.

WARSZTATY

Labirynt bez granic, godz. 12, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, wstęp wolny
Warsztaty inspirowane wystawą "Kryjówka” poprowadzi Marcin Dymiter - muzyk eksperymentalny, biorący udział w wy-stawie. Wykonał on nietypową pracę, która funkcjonuje poza murami Galerii, warsztaty dźwiękowe będą okazją do zastano-wienia się czy miejsce sztuki jest jedynie w galerii.

Warsztaty towarzyszące wystawie "Kryjówka”, godz. 14, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, wstęp wolny
Zajęcia rozpoczną się od wspólnego zwiedzania wystawy - dzieci zajrzą do każdego zakamarka zbudowanych obiektów, spróbują także odnaleźć każdą kryjówkę. Poprzez zabawę i rozwiązywanie zagadek dzieci poznają nie tylko prace pokazane na wystawie, ale także twórczość i techniki, którymi posługują się zaproszeni artyści. Każdy z uczestników dostanie specjalnie przygotowany przewodnik po wystawie. Podczas części praktycznej dzieci wspólnie wykonają instalację-kryjówkę.

Kolorowe stópki, godz. 16, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Podczas warsztatów dzieci będą mogły poczuć się jak tancerze i stworzyć za pomocą własnych stóp wielki, wspólny obraz.
  Edytuj ten wpis
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 listopada 2016 o 14:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapraszam do nowej grupy na fb. "Miłosc bez zobowiazan- Lublin"
Rozwiń
Gość
Gość (12 września 2015 o 17:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Imprezy podzamcze lublin jutro.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna