Imprezy

Imprezy w sobotę Lublinie. Jerz Igor i Rodzinny Festyn Wielkanocny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 marca 2015, 09:38

Wybrane imprezy w Lublinie w sobotę 28 marca.

WYDARZENIE

Festyn Wielkanocny, godz. 11-15, Wojewódzki Ośrodek Kultury, ul. Dolna Panny Marii 3
W sobotę o godzinie 11 w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie rozpocznie się Rodzinny Festyn Wielkanocny.Oprócz kiermaszu rękodzieła, na którym będziemy mogli kupić m.in. pachnące ziołami palmy wielkanocne, odbędą się także warsztaty budowy uli oraz szycia i zdobienia toreb.W programie także koncert i prezentacja projektu Rodzinnego Domu Kultury Pokoju przygotowana przez Nicol i Słomę Słomskich oraz spektakl poetycko-muzyczny dla dzieci. Podczas kiermaszu odbędzie się także wernisaż prac i rozdanie nagród laureatom konkursu artystyczno-ekologicznego "Torba Wielkanocna".

KINO

”Macedończyk”, godz. 15.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
Podczas wojny domowej w Grecji w latach 1948-1950 z terenów greckiej Macedonii wywieziono ok. 28 tysięcy dzieci, z czego do Polski trafiło ich 3500, w tym 1750 macedońskiego pochodzenia. Początkowo miały one przebywać poza granicami kraju tylko na czas trwania konfliktu, jednak po zakończeniu wojny rząd Grecji zakazał dzieciom powrotu do domu. Jednym z nich był Mito Klavcov, któremu nigdy nie udało się wrócić do ojczyzny. Jego syn Petro wyrusza więc w podróż tropem ojcowskich korzeni i jego utraconej przed laty tożsamości.

”Śmierć człowieka na Bałkanach”, godz. 17, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
Akcja filmu toczy się wokół samobójczej śmierci samotnego kompozytora (Nikola Kojo). Umiera on przed włączoną kamerą swojego komputera. Pierwszym świadkiem tragedii staje się sąsiad Aca (Emir Hadžihafizbegović), który przybiega po usłyszeniu strzału i zawiadamia policję. Gdy czeka na jej przyjazd schodzą się inni sąsiedzi oraz niespodziewani goście, a kamera nadal działa. Satyryczny obraz Miroslava Momčilovicia mierzy się ze stereotypami na temat Serbów i krytykuje zakłamanie współczesnego społeczeństwa.

”Czarny węgiel, kruchy lód”, godz. 17.30, Dzielnicowy Dom Kultury Czechów, ul. Kiepury 5a, bilety 10 zł.
“Czarny węgiel, kruchy lód” to błyskotliwy, nastrojowy kryminał, nawiązujący do klasyków kina noir (reżyser wspomina o inspiracji "Sokołem maltańskim” i "Trzecim człowiekiem”) i przewrotnych gangsterskich filmów z Hong Kongu. W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji, w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy przewozowej. Przy próbie aresztowania padają strzały - oprócz podejrzanych ginie dwójka policjantów. Prowadzący akcję Zhang Zili (nagrodzony aktorskim Niedźwiedziem Liao Fan) zostaje odsunięty od obowiązków.

”Dreamland”, godz. 18, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, bilety 12 zł.
Zurych, wigilia Bożego Narodzenia. Młoda prostytutka Mia pełni dyżur na różowej ulicy miasta. To dla niej wyjątkowy dzień - nazajutrz planuje wrócić do Bułgarii, do matki i swojej córeczki. To Mia przedstawia mieszkańców współczesnej europejskiej metropolii. Choć może nie jest to próba reprezentatywna, trudno oprzeć się wrażeniu, że coś naprawdę niewesołego brzmi w składanych tu i ówdzie życzeniach świątecznych. "Bóg się rodzi” tylko w chłodnych murach kościoła. Te i tak są cieplejsze niż zmrożone samotnością serca ludzi spotykanych przez Mię.

Pokaz zbioru animacji z Serbii, godz. 18.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

”Droga krzyżowa”, godz. 20, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, bilety 12 zł.
Czternastoletnia Maria aktywnie uczestniczy w zajęciach kółka religijnego. Pod czujnym okiem księdza poznaje tajniki prawdziwie chrześcijańskiej postawy. Ten świat, który przyjmuje jako swój, jest niezwykle prosty: łatwo w nim oddzielić ziarna od plewy, dobro od zła, świętość od grzechu. Korepetycje otrzymuje w tej materii od swojej matki, surowej kobiety, która rodzicielską miłość przelewa na córkę w języku aprobaty, nie - czułości. Być może Maria zrzuciłaby ten przyciasny moralny habit, zwłaszcza w momencie, gdy staje u progu młodzieńczej miłości. Jednak - skoro zewsząd słyszy, że w tym stroju jej do twarzy - szybko rezygnuje z tego pomysłu. Czternaście stacji jej drogi krzyżowej też prowadzi na Golgotę. Tylko w nowotestamentowym przekazie po cierpieniach Wielkiego Piątku przyszła radość Wielkanocy…

TEATR

Opera ”La Traviata”, godz. 18, Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego, ul. Akademicka 15, bilety sektor 1 65/55 zł. sektor 2 60/50 zł.
Akcja opery rozgrywa się w Paryżu i pod Paryżem w 2. połowie XIX wieku. Opowiada historię kurtyzany Violetty Valery, w której zakochuje się młody poeta Alfred Germont. Violetta skuszona wizją życia u boku przystojnego Alfreda porzuca swojego protektora Barona Douphola i z wielkiego balu trafia do wiejskiej posiadłości gdzie zaczyna sielskie życie. Jednak cieniem na tej sytuacji kładzie się choroba Violetty oraz uszczuplające się oszczędności. Uświadomiony przez siostrę Violetty Anninę Alfred wyjeżdża do Paryża by zdobyć pieniądze, a w tym czasie jego ojciec składa byłej kurtyzanie wizytę by przekonać ją do porzucenia Alfreda, gdyż mezalians jest szkodliwy dla małżeńskich planów jego siostry. Violetta ulega wreszcie namowom Giorgia i wyjeżdża do stolicy Francji by wrócić do poprzedniego stylu życia. W ślad za nią rusza Alfred, który na balu doprowadza do konfrontacji między nim a Baronem Douphol oraz samą kochanką. Skandaliczne zachowanie w efekcie kończy się wyzwaniem na pojedynek. Violetta umęczona i schorowana zmaga się z cierpieniem w samotności i tak zastaję ją Alfred, który po jakimś czasie wraca z dalekiej podróży. W końcu dowiedział się o chorobie i poświęceniu kochanki, wybłagał też u ojca zgodę na ślub z Violettą. Na szczęśliwe zakończenie jest już za późno, Violetta umiera w ramionach ukochanego.

”Życie Maryi”, godz. 19, Kościół Braci Mniejszych Kapucynów ("Poczekajka"), al. Kraśnicka 76, wstęp wolny
Wydarzenie w ramach projektu: Z Kulturą do Nieba” - Musical "Życie Maryi” w wykonaniu orkiestry i grupy teatralnej Wspólnoty Guadelupe z Lublina.

”Tata ma kota (albo "Poczytaj mi tato”)”, godz. 19, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 20/30 zł.
"Tata ma kota” Szymona Bogacza w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego jest głosem ojców samotnie wychowujących swoje dzieci. Głosem ojców, którzy dzieci swoich zostali pozbawieni, próbujących zrozumieć swoją sytuację, ułożyć sobie życie pomiędzy dzieckiem, a Tą Której Od Dawna Nie Ma, czyli byłą żoną i na zawsze matką dziecka. "Tata ma kota” jest subiektywnym spojrzeniem na problem rozpadających się małżeństw i dzieci, do których ojcowie zazwyczaj tracą swoje naturalne prawa. Pomimo męskiego punktu widzenia, sztuka Bogacza jest przede wszystkim… komedią. Bo tylko przez śmiech ojcowie mogą oswoić cały ten swój tragicznie śmieszny los.

”Bez lęku”, godz. 19, Dom Kultury "Błonie", Dragonów 2, bilety 10 zł. wymagana rezerwacja telefoniczna
"Bez lęku”- akcja przedstawienia rozgrywa się w zamkniętej przestrzeni pseudo-szpitala, gdzie pseudo-personel dzierży absolutną władzę nad podopiecznymi. Jest to metaforyczna opowieść o lęku, wolności i władzy. Spektakl inspirowany twórczością E. Muncha.

"Seks nocy letniej”, godz. 18, Teatr im. Juliusza Osterwy (ul. Narutowicza 17), bilety 17-42 zł
Spektakl Seks nocy letniej w reżyserii Pawła Aignera to adaptacja filmu Woody'ego Allena o tym samym tytule. Wyobraźmy sobie bohaterów Snu nocy letniej Szekspira po latach. Kiedy już sobie żyją "długo i szczęśliwie”, w związkach zawartych po burzliwej nocy przeżytej w podateńskim lesie, kiedy zaklęcia i eliksiry Puka zwietrzały, opary dusznej woni opadły, a poezja ulotniła się w codziennej rutynie. Po czym przenieśmy te trzy pary w pierwsze lata XX wieku, kiedy to Zygmunt Freud zaczynał swoją pracę nad odczarowaniem miłosnych zaklęć, postęp cywilizacyjny dopiero nabierał rozpędu, a ludziom zdawało się, że lada moment wszystkie problemy świata zostaną rozwiązane, a wszelkie tajemnice przeniknięte.

DLA DZIECI

KONCERT

”Jerz Igor”, godz. 16, Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a Lublin, bilety 5 zł.
JERZ IGOR - koncert dla Dzieci w ramach Cyklu "Peryferia” we współpracy z Cyklem "Dziecinada" i Toinen Music. Jerz Igor to dwuosobowa postać śpiewająca i grająca na wielu instrumentach. Stworzyli ją Igor Nikiforow i Jerzy Rogiewicz - muzyczny duet znany z niezliczonej ilości zespołów. By was nie zanudzić wymienimy tylko te na literę P: Profesjonalizm, Paula i Karol, Pink Freud, Polonezy oraz Warszawska Orkiestra Rozrywkowa.”Smyki”, godz. 10.30, 11.30, Zamek Lubelski - Muzeum Lubelskie, ul. Zamkowa 9 Lublin, bilety dorośli 30 zł., dzieci wstęp wolny
Cykl koncertów "Smyki” jest wspólnym przedsięwzięciem Akademii Rozwoju Dziecka "Dobry Start” i Filharmonii Lubelskiej oraz Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. Projekt skierowany jest do najmłodszych dzieci, począwszy od tych jeszcze nie narodzonych do 5 roku życia oraz ich rodziców.

WARSZTATY

”Kolorki, czyli kolory dla małych”, godz. 11, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5 Lublin, bezpłatne zapisy: kolorki.lublin@gmail.com
Warsztaty sensoryczne dla najmłodszych. Tym razem bohaterem spotkania będzie kolor czerwony. Zajęcia będą pełne zabaw angażujących wszystkie zmysły uczestników, a do działania zainspiruje uczestników jedna z najbardziej energetycznych barw. Warsztaty realizowane w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Prowadzenie i koncepcja: Anna Szary.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna