Imprezy

Koncert, wystawa, a może festyn? Imprezy w sobotę w Lublinie

Dodano: 20 czerwca 2015, 08:45
Autor: Damian Drabik

Podpowiadamy gdzie można się wybrać w sobotę w Lublinie.

FESTYN

Festyn rodzinny Wspólnota to Ty i ja, godz. 11, Kościół Braci Mniejszych Kapucynów ("Poczekajka"), Al. Kraśnicka 76

W ogrodzie Braci Kapucynów, odbędzie się Rodzinny Festyn  „Wspólnota to ty i ja”. Organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Parafii „Poczekajka” oraz Parafia Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu w Lublinie. Przygotowano mnóstwo atrakcji.

Festyn osiedlowy „XIV dzień Węglina”, godz. 14, Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a - Boisko Osiedlowe, ul. Judyma 1

Już po raz czternasty, szczególny dzień dla Mieszkańców dzielnic Węglin Północny, Węglin Południowy i Konstantynów, Festyn Osiedlowy „Dzień Węglina”! Wyjątkowe wydarzenie kulturalne, pełne atrakcji dla dzieci i dorosłych. W programie m.in. koncerty zespołów muzycznych, prezentacje artystyczne, konkursy, warsztaty, zawody sportowe. 

WYDARZENIE

Akademia odkryć fotograficznych, godz. 10, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Akademia Odkryć Fotograficznych adresowana jest do wszystkich osób, dla których fotografia jest czymś ważnym; chcących poszerzać swoje horyzonty myślowe; nie bojących się ambitnych i trudnych wyzwań. Projekt nie jest kierowany do osób początkujących, jednak wstęp na wykłady jest otwarty dla wszystkich chętnych. Celem Akademii jest rozwój umiejętności, wiedzy i świadomości fotograficznej oraz uwrażliwianie uczestników na ważną rolę, jaką zajmuje fotografia we współczesnych mediach.

Promocja książki „Zrozumieć inność”, godz. 16, Izba Drukarstwa, Żmigród 1

Promocja Bolesława Bryńskiego książki "Zrozumieć Inność" i tomiku wierszy "Mojemu Bogu śpiewam smutnego bluesa". Bolesław Bryński w wyniku mózgowego porażenia dziecięcego od urodzenia jestem człowiekiem w znacznym stopniu nie w pełni sprawnym ruchowo. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Filologii Polskiej. Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Trwać w Nadziei”. Współzałożyciel miesięcznika „Integracja” (w czasopiśmie tym podejmowana jest szeroko rozumiana problematyka ludzi nie w pełni sprawnych ruchowo i upośledzonych umysłowo).Pisze poezję i prozę.

Dźwięki słów: Maja Kleszcz & incarNations, godz. 18.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 20-35 zł.

Maja Kleszcz to artystka – eksperymentatorka, w swoich projektach wykorzystuje rozmaite techniki wokalne i elementy teatru. Jest zdobywczynią wielu nagród oraz wyróżnień. Wraz z zespołem IncarNations wydała album Radio Retro, a następnie Odeon, za który otrzymała nominację do nagrody „Fryderyk” w kategorii „wokalistka roku”.

Noc Kupały we Frutti di Mare, godz. 20, Frutti di Mare Czwartaków 4

Słowiańskie święto początku i końca po raz pierwszy we Frutti di Mare! Gościliśmy wiele tradycji i kultur, ale tym razem skupiamy się na naszych korzeniach. W tę krótką, czerwcową noc ogród przy Czwartaków 4 stanie się polem oczyszczającej walki żywiołów. Lada chwila dzień zacznie ustępować nocy, a lato zimie, lecz przesilenie jest czasem zabawy, witalności, siły i miłości. Powrót człowieka do natury będziemy świętować przy świetle ogniska, tańcach i śpiewach.

Koncert promocyjny płyty: Nowa lubelska muzyka 2, godz. 20, Rider's Pub, ul. 3 Maja 9

19 czerwca 2015 r. w sieci pojawi się długo wyczekiwana kontynuacja wydawnictwa „Nowa Lubelska Muzyka”. Na „dwójkę” ponownie trafią dokonania kilkunastu wykonawców tworzących w różnych stylach i gatunkach, których łączy to, że ich kariera nieodzownie związana jest z Lublinem. 20 czerwca 2015 r. w Rider’s Pubie będzie można stać się posiadaczem namacalnej wersji albumu. Płyty zrealizowane w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin trafią do pierwszych 50-ciu osób, które przybędą na koncert promocyjny „NLM2″. Premierę albumu będziemy celebrować przy dźwiękach zespołów Logic In Action! i Mohipisian!

Standard Brass Band w składzie Big Band – potańcówka, godz. 20, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

Repertuar grupy obejmuje przeboje polskiej i światowej muzyki rozrywkowej, znane tematy filmowe oraz standardy muzyki jazzowej. Standard Brass Band jest największą orkiestrą grającą do tańca po prawej stronie Wisły.

Dźwięki słów: Karolina Cicha, godz. 20.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 20-35 zł.

Karolina Cicha jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką znaną z oryginalnej techniki gry na kilku instrumentach jednocześnie. Jej droga twórcza rozpoczęła się od występów solowych. W 2009 roku Karolina Cicha założyła zespół i rozpoczęła swoją przygodę z muzyką rockową: utwory w jej wykonaniu znalazły się na płcie „Gajcy!” wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dźwięki słów: Jakub Pawlak z zespołem Sezon, godz. 22, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 20-35 zł.

Młody, ekspresyjny autor i wykonawca piosenki. W swojej twórczości łączy wiele gatunków muzycznych (folk, ska, rock, pop i inne) z nietuzinkowymi, wyszukanymi tekstami poetów, co nadaje jego występom unikalny, lecz niczym niezaburzony charakter, a w połączeniu z naturalną ekspresją artysty tworzy niezapomniane widowisko sceniczne. Jakub Pawlak to laureat kilkudziesięciu prestiżowych konkursów i festiwali piosenki w całej Polsce, a od niedawna również w Niemczech. W 2013 r. zadebiutował na rynku muzycznym pierwszą profesjonalną płytą pt: „Sezon”, na której znalazło się 10 utworów z muzyką Jakuba i tekstami polskich poetów takich jak Julian Tuwim, Czesław Miłosz, Rafał Wojaczek, Joanna Kulmowa czy Józef Baran.

Dźwięki słów: Katarzyna Dendys Kosecka „Piaf”, godz. 23, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 20-35 zł.

Na swoim koncie ma już liczne występy gościnne w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze Muzycznym w Lublinie, Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, a także w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Podczas festiwalu „Dźwięki Słów” zaprosi widzów na intymne spotkanie z wielką legendą, z jej chimerami i czarownymi piosenkami. „Piaf” to recital, który opowiada o głębokim smutku, rozdzierających tragediach, płomiennej miłości, rozkoszach zakochania i słodyczy romansu, a także niewyobrażalnym koszmarze istnienia dla sceny i na scenie.

KINO

„Anioł”, godz. 18, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, bilety 10/12 zł.

Małe, libańskie miasteczko, w którym dom stoi obok domu i wszyscy dobrze się znają. Mieszkańcy mają swoje problemy, dziwactwa i grzeszki, ale są niezwykle religijni. Bo święty patron miasteczka bierze czynny udział w dyscyplinowaniu wiernych, wymierzając grzesznikom siarczyste policzki. Leba, nauczyciel muzyki, żeni się z sympatią z dzieciństwa, Larą. Sąsiedzi bardzo żywo interesują się ich małżeństwem i serdecznie współczują, gdy na świat po kolei przychodzą dwie córki. Wreszcie za trzecim razem rodzi się chłopiec. Ale Ghadi jest niepełnosprawny i zakłóca spokój okolicy swoimi krzykami. Sąsiedzi postanawiają zmusić rodziców do oddania go do zakładu opiekuńczego. Ale Leba i Lara nie zamierzają się poddać. I wkrótce w miasteczku pojawia się Anioł, który zmieni życie wszystkich, którzy w niego uwierzą.

„Lekcja”, godz. 20, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, bilety 10/12 zł.

W niewielkiej bułgarskiej miejscowości uczeń ukradł pieniądze koleżance ze szkolnej ławki. Być może był głodny? A może chciał po prostu kupić sobie coś słodkiego? Nade, nauczycielka angielskiego, próbuje zdemaskować złodzieja. Początkowo stawką jest troska o odpowiednie wychowywanie młodzieży. Gdy jednak do drzwi domu Nade zapuka komornik, z zamiarem zlicytowania nieruchomości, solidna i uczciwa kobieta będzie musiała szybko wydobyć spod ziemi niebagatelną kwotę pieniędzy. Dla konsekwentnej pedagog także przyjdzie pora odebrać lekcję.

TEATR

„La Baronessa Di Carini”, godz. 18, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21

Opowieść z repertuaru tradycji sycylijskich opowiadaczy – cantastorie. Akcja przenosi nas na Sycylię XVI wieku. Głównym motywem opowieści jest tragiczna historia Donny Laury i jej miłości do młodego Vernagallo. Baron Cesare Lanza nie może zaakceptować młodzieńczego romansu córki i postanawia rozwiązać sprawę dokonując honorowego zabójstwa swej latorośli. Spektakl w języku włoskim z tłumaczeniem na język polski.

„The Wild Finisz”, godz. 19.30, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21

Monika rusza w rowerową podroż w śnieżny poranek wielkanocny, przez przesiąknięte świąteczną wódką polskie drogi, w poszukiwaniu mężczyzny, którego nie może zapomnieć; mężczyzny obdarzonego władzą, geniuszem i sławą, ale i gwałtownością. Spektakl w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

Varietes Fundacji Sztukmistrze, godz. 20, Muszla koncertowa w Ogrodzie Saskim, Aleje Racławickie, wstęp wolny

Variete Fundacji Sztukmistrze to godzinny spektakl, podczas którego prezentowany jest prawdziwie różnorodny wachlarz talentów. Na co miesięcznym Variete dla lubelskiej publiczności występują żonglerzy, akrobaci, muzycy, tancerze ognia czy iluzjoniści.

WYSTAWA

„Pause”, godz. 12.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12

„Pause” jest to zbiór zdjęć powstały podczas podróży po Europie podczas ostatnich kilku lat. To zapis obserwacji i reakcji na otaczającą rzeczywistość, a także próba uchwycenia i zatrzymania chwili. Agata Poniatowska zajmuje się grafiką i fotografią. Studiowała na warszawskiej Akademii Fotografii. Brała udział w wielu międzynarodowych projektach fotograficznych. Obecnie stara się połączyć studia artystyczne z pracą nad projektami międzynarodowymi. Fotografię traktuje jako sposób katalogowania wrażeń i uczuć. Wynikiem tego są zdjęcia, które oddają jej naturę obserwatora. Interesuje się współczesnym dokumentem, fotografią uliczną, kreacyjną, a szczególnie tematem martwej natury.

Wernisaż malarstwa Julity Malinowskiej, godz. 18, Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL przy Rynku 8

Julita Malinowska, malarka, urodzona 31 sierpnia 1979 w Otwocku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Według prestiżowego rankingu Kompasu Młodej Sztuki 2014 na siódmym miejscu wśród najbardziej obiecujących polskich młodych artystów. Na swoim koncie ma ponad sto wystaw. Jej prace prezentowane były w kilkudziesięciu krajach.

„Metro Lublin”, godz. 20, Brain Damage Gallery, wstęp wolny

Projekt „Metro Lublin”, powstał pod koniec lat 90-tych, w głowie i na papierze lubelskiego grafika - Michała Lewkowicza. Zaprojektował on wówczas szczegółowo mapę metra, wygląd taboru i system identyfikacji wizualnej. Jednak projekt nigdy nie doczekał się realizacji, pozostając jedynie w sferze marzeń twórcy.

WARSZTATY

Warsztaty improwizacji teatralnej, godz. 13, Frutti di Mare Czwartaków 4, wstęp 5 zł.

Warsztaty są okazją dla wszystkich zainteresowanych do zapznania się z podstawowymi zasadami improwizacji teatralnej, grami i zabawami improwizacyjnymi, którymi można rozluźnić atmosferę oraz podniesienia swoich umiejętności interpersonalnych. Uczestnicy będą wykazać się kreatywnością, dobrą pamięcią, a może odkryć w sobie nieznany dotąd talent do improwizacji.

Warsztaty wikliny papierowej, godz. 13, Frutti di Mare Czwartaków 4, wstęp 5 zł.

Chcielibyście posiadać koszyk, doniczkę, kolczyki, czy torebkę stworzone całkowicie przez Was i w dodatku o niecodziennej, "dizajnerskiej" formie? Przyjdźcie na warsztaty papierowej wikliny! Zapoznacie się z techniką wyplatania z wikliny wykonywanej z najróżniejszego rodzaju gazet. Będziecie mieli okazję stworzenia własnego unikatowego przedmiotu według Waszego pomysłu i gustu. 

Ku porozumieniu, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, obowiązują wcześniejsze zapisy

Jesteśmy grupą działającą w Lublinie już od kilku lat. Naszą intencją jest wspieranie siebie w empatycznym rozwoju. Porozumienie Bez Przemocy (ang. Nonviolent Communication, NVC) wspiera skuteczną komunikację, pokazuje jak zmienić sposób wyrażania się i słuchania, tak abyśmy mieli satysfakcję z kontaktów z innymi. Jest też sposobem odbierania i postrzegania świata opartym na wzajemnym szacunku, poszanowaniu własnych potrzeb oraz potrzeb innych osób. Spotkanie ma charakter warsztatowy, otwarty i nieodpłatny.

DLA DZIECI

WYDARZENIE

Lublin tańcem malowany – Dziecięcy Festiwal Tańców i Przyśpiewek Ludowych, godz. 11.30, Muszla koncertowa w Ogrodzie Saskim, Aleje Racławickie

„Lublin tańcem malowany” to jedyne tego typu wydarzenie w Lublinie. Przedszkolaki z 55 zgłoszonych do udziału placówek, zaprezentują tańce i przyśpiewki ludowe z różnych regionów Polski. Festiwal rozpocznie się przemarszem korowodu tancerzy alejkami Ogrodu Saskiego. To okazja do odkrycia potencjału kultury ludowej w wykonaniu najmłodszych mieszkańców miasta. Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin oraz Przewodniczącego Rady Miasta, a parterami są Zespól Pieśni i Tańca „Kaniorowcy” oraz Centrum Kultury i Muszla Koncertowa.

WARSZTATY

Akwarelki – zajęcia dla dzieci (5-14 lat), godz. 12, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

W oparciu o kilka technik oraz w wyniku twórczego miksowania emocji, myśli i energii uczestników zamierzamy stworzyć oryginalne obiekty artystyczne. Całość cyklu zakończy wystawa powstałych dzieł. Zajęcia poprowadzi Adriana Michalewska. W programie: próba uchwycenia mostu poprzez język malarski, autoportret uczestników warsztatów, studium wody, analiza indywidualnych odcisków linii papilarnych, z których po połączeniu powstanie wspólna mapa „naszego” miasta, murale oraz wspólna aranżacja końcowej ekspozycji prac.

Zabawy z kredą dla dzieci, godz. 15, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

Pewnie pamiętacie je dobrze z dzieciństwa: dwa ognie, rysowanie kredą, hacele, guma do skakania? Powoli odchodzą w zapomnienie… ale nie na Moście Kultury. Fundacja Dwa Ognie przypomni dzieciom, młodzieży i dorosłym zabawy, które nie wymagają znacznych nakładów finansowych czy modnych sprzętów, a jedynie zaangażowania i chęci. Zajęcia są otwarte dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych, obowiązuje jednak regulamin.

KONCERT

Koncert „Smyki”, godz. 10.30, 11.30, Zamek Lubelski - Muzeum Lubelskie, ul. Zamkowa 9, bilety 30zł – osoba dorosła, dzieci – wstęp wolny

Koncert przeznaczony jest dla dzieci w wieku 0-5 lat.

 

Czytaj więcej o: Lublin imprezy
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 czerwca 2015 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brakuje daty, kiedy to będzie?
Rozwiń
Gość
Gość (20 czerwca 2015 o 09:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A tytuł Stolicy Kultury dostał Wrocław... :-(
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna