Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

18 czerwca 2015 r.
10:28

"Tylko spokój nas uratuje". Imprezy i wydarzenia w czwartek w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
„Tylko spokój nas uratuje”
„Tylko spokój nas uratuje”

Wybrane wydarzenia w Lublinie w czwartek 18 czerwca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

WYDARZENIE

Scena Młodych 2015: Koncert laureatów, godz. 17, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12

Podczas Koncertu Laureatów Sceny Młodych wystąpi Teatr „Bez Didaskaliów” z Gimnazjum nr 9 w Lublinie z inspirowanym prozą Leszka Kołakowskiego spektaklem „Wojna z rzeczami” w reżyserii Martyny Chodowskiej. Usłyszymy również laureatów Przeglądu poezji śpiewanej i piosenki autorskiej „Wyśpiewać poezję”. Zostaną odczytane protokoły z obrad, jurorzy wręczą nagrody i wyróżnienia w kategoriach: „Młody Teatr”, „Wyśpiewać poezję” oraz Konkurs Literacki „Kajet”.Bezpośrednio po Koncercie Laureatów odbędzie się spotkanie uczestników Konkursu Literackiego „Kajet” z Jury.

Pokaz slajdów: Kijów – Serce Rusi, godz. 17, KUL Jana Pawła II, Al. Racławickie 14, wstęp wolny

Kijów dziś kojarzy się na całym świecie z Majdanem i ukraińską rewolucją. Dla turystów zaś Kijów to przede wszystkim owe „złocone monastery” Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Tymczasem jest to olbrzymi ośrodek miejski (ponad 2,8 mln ludności), który w ciągu swej trwającej ponad 1500 lat historii zgromadził na swoim terenie wiele cennych i oryginalnych zabytków. Zapraszamy Państwa do wędrówki po zatopionym w zieleni, zapatrzonym w spokojne wody Dniepru Kijowie. Zwiedzimy wspólnie kijowskie cerkwie i monastery, kościoły i klasztory, cmentarze i miejsca pamięci. Przyjrzymy się pomnikowym drzewom – świadkom wielowiekowej historii Kijowa. Poznamy wreszcie historię i miejsca związane z dziejami Polaków w tym mieście. A nasza obecność w nim liczy sobie już 1000 lat.

XV Międzynarodowa Sesja Historycznoliteracka „Nasi Sąsiedzi: Ukraina i Białoruś”, godz. 17, Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a

Wykłady inauguracyjne wygłoszą: * Prof. dr hab. Marija Zhygalowa (Uniwersytet im. A. Puszkina, Brześć) – Moje fascynacje literaturą polską. * Prof. dr hab. Feliks Czyżewski (UMCS, Lublin) -Świadomość językowa ludności pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego i jej rola w kształtowaniu tożsamości narodowej na Podlasiu (w świetle inskrypcji nagrobnych). * Prof. dr hab. Jan Orłowski (UMCS, Lublin) - Puszkin i Mickiewicz. Rosyjski mit dwóch poetów pod jednym płaszczem.

Wykład: Lubelska fara w życiu społeczności miasta w czasach średniowiecza i renesansu, godz. 17, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4

Wykład prof. dra hab. Ryszarda Szczygła oraz prezentacja Krzysztofa Muchy.

Rozmowa z Jackiem Grunt-Mejerem, godz. 17.30, Izba Drukarstwa, Żmigród 1

Jacek Grunt-Mejer będzie opowiadał o działaniach na rzecz rozwoju transportu zrównoważonego i swoich doświadczeniach jako współpracownik Stowarzyszenia „Zielone Mazowsze” przy projekcie „Miasta dla ludzi: współpraca na rzecz przestrzeni przyjaznej dla mieszkańców”, w którym zajmuje się sprawami pieszych w Warszawie.

Zagadka Sfinksa i hybrydy w sztuce, godz. 18, Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a, wstęp wolny

Fantastyczne stworzenia będące połączeniem różnych gatunków zwierząt bądź zwierzęcia i człowieka od wieków zaludniały ludzką wyobraźnię. Sfinks, Meduza, Minotaur i wiele innych mitologicznych hybryd na trwałe zadomowiło się w sztuce europejskiej. Skąd się wzięły i co mówią nam o nas samych? Kuratorką cyklu jest dr Anna Głowa - asystentka w Katedrze Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej KUL.

Spotkanie autorskie z Elżbietą Danutą Wardęszkiewicz, godz. 18, Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a

Promocja książki „Klucz”, debiutu prozatorskiego podróżniczki Elżbiety Danuty Wardęszkiewicz oraz recital autorski Michała Waręszkiewicza – poety i barda.

Dyplomy Artystyczne, godz. 19, Szkoła Muzyczna I i II st. im. K. Lipińskiego, ul. Muzyczna 10, wstęp wolny

Dyplomy Artystyczne Studentów Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. W programie: F. Suppé – Uwertura „Lekka kawaleria”, J. Strauss (syn) – Walc „Odgłosy wiosny”, H.Czyż - Canzona di barocco, L. Bernstein – West Side Story (selection), P. Selim - 3 pieśni do tekstów Hanny Lewandowskiej oraz tryptyk “Moje miejsca”.

Creepy Pasta – Straszny Internet, godz. 21, Frutti di Mare, Czwartaków 4, wstęp wolny

Niewielu zdaje sobie sprawę z faktu, że poza internetem, jaki znamy istnieje jego drugie oblicze. To miejsce, gdzie wszystko co tajemnicze, mroczne i z pozoru jest niedopuszczalne staje się prawdą. Pierwsze z cyklu mrożących krew w żyłach spotkań, podczas których prowadzący odkryją przed Wami sekrety „drugiego internetu”.

KINO

Lubelska Replika festiwalu Animator, godz. 21, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12

Kinoteatr Projekt zaprasza na pokaz filmów animowanych nagrodzonych na festiwalu Animator 2014 w Poznaniu. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator To największy i najciekawszy międzynarodowy festiwal filmu animowanego w Polsce. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 500 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo czy rzadko prezentowane dzieła pionierów animacji.

TEATR

„Sen nocy letniej”, godz. 19, Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17, bilety 15-40 zł.

„Sen nocy letniej” to najbardziej erotyczna ze wszystkich sztuk Szekspira – twierdził Jan Kott. Diabelski Puk wyzwalający z ludzi najbardziej pierwotne instynkty i perfidni władcy elfów gmatwają na potęgę emocje i pragnienia bohaterów. Eros i Tanatos pchają ich w objęcia miłosnej orgii , wymienność afektów i kochanków staje się igraszką. Debiutanci w sztuce miłości idą w las na zew zwierzęcej Natury. Czy w tym szaleństwie jest metoda?

„Tata ma kota” (albo „Poczytaj mi tato”), godz. 19, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 20/30 zł.

„Tata ma kota” Szymona Bogacza w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego jest głosem ojców samotnie wychowujących swoje dzieci. Głosem ojców, którzy dzieci swoich zostali pozbawieni, próbujących zrozumieć swoją sytuację, ułożyć sobie życie pomiędzy dzieckiem, a Tą Której Od Dawna Nie Ma, czyli byłą żoną i na zawsze matką dziecka. „Tata ma kota” jest subiektywnym spojrzeniem na problem rozpadających się małżeństw i dzieci, do których ojcowie zazwyczaj tracą swoje naturalne prawa. Pomimo męskiego punktu widzenia, sztuka Bogacza jest przede wszystkim… komedią. Bo tylko przez śmiech ojcowie mogą oswoić cały ten swój tragicznie śmieszny los.

„Człowiek i nadczłowiek” – retransmisja spektaklu, godz. 19, Multikino Lublin | Galeria Olimp Al. Spółdzielczości Pracy 36 b, bilety 25-35 zł.

Człowiek i nadczłowiek to spektakl na podstawie dramatu George’a Bernarda Shawa o tym samym tytule, w roli głównej zobaczymy nominowanego do Oscara Ralpha Fiennes’a (Angielski Pacjent, Lista Szindlera, Wichrowe Wzgórza). Sztuka będąca połączeniem komedii romantycznej, epickiej opowieści i powiastki filozoficznej zadaje fundamentalne pytanie o to jak współcześnie żyjemy.

WYSTAWA

Otwarcie wystawy „Tylko spokój nas uratuje”, godz. 13.30, Ratusz, Plac Łokietka

Wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie „Zielone Mazowsze” uzupełnia realizowany przez fundację tu obok projekt „Miasto dla ludzi. Lubelskie standardy infrastruktury pieszej”. W otwarciu weźmie udział Jacek Grunt-Mejer, psycholog transportu z Uniwersytetu Warszawskiego. Możliwa będzie również rozmowa z zaproszonymi gośćmi na temat innowacyjnych rozwiązań infrastrukturalnych, które pozwalają pogodzić płynną jazdę z bezpieczeństwem.

Kształtne Piękno – wystawa rzeźby studentów EA, godz. 18, ACK UMCS Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16

W ramach wystawy zatytułowanej „Kobiece formy” prezentujemy Państwu płaskorzeźby studentów I roku Edukacji Artystycznej Wydziału Artystycznego UMCS powstałe w pracowni rzeźby pod kierunkiem dra Piotra Zieleniaka.

Tytuł wystawy nie jest przypadkowy. Nasza twórczość rzuca nowe światło na malarstwo Gustava Klimta i grafiki Alfonsa Muchy, zbliża do odbiorcy, nadaje inny wymiar tym dziełom. Prace zrobione są z gliny, odlane w gipsie i ozdobione patyną, ale wiernie przypominają dorobek tych sławnych artystów. Poprzez próbę kopiowania lub też lekkiej, ale wiernej interpretacji, chcieliśmy nadać „temu” nowy sens, inny wydźwięk, przypomnieć wspaniałą epokę, jaką była secesja z jej sztuką oraz przywrócić do łask, zapominaną już w dzisiejszych czasach, technikę lepienia w glinie.

WARSZTATY

Samba na moście, warsztaty perkusyjne, godz. 17, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

Zajęcia prowadzone są przez Łukasza Szulca i Rafała Maja – członków lubelskiego zespołu perkusyjnego Sambasim. Uczestnicy mają zagwarantowane instrumentarium do nauki gry samby i innych rytmów batucadowych: surda (bębny basowe), caixa, repinique, agogo, tamborimy, chocalho, cuica.

Warsztaty impro z Poławiaczami Pereł, godz. 17, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12

„Teatr improwizowany” – bo takiej nazwy używa się w Polsce do trafnego określenia tej formy, świetnie sprawdza się nie tylko w pracy z młodymi adeptami sztuki scenicznej, czy zawodowymi aktorami. Improwizacja Teatralna to wyjątkowo skuteczne narzędzie rozwijania wyobraźni i kreatywności, umiejętności komunikacji i rozwiązywania problemów, a przede wszystkim budowania osobowości w kontekście zespołu. No i oczywiście niczym nieograniczona zabawa. Podczas warsztatu zmierzymy się z materią teatralną tu i teraz. Aktor i widz „twarzą w twarz”.

Warsztaty świętojańskie, godz. 17, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, opłata 30 zł.

Warsztaty słowiańskich rękodzieł, prowadzone przez Lilię Potonię. Po magicznych motankach i symbolice baśni przychodzi czas na obrzędy i lalki świętojańskie. Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych i młodzieży licealnej. Nie wymagamy umiejętności ani doświadczenia.

DLA DZIECI

TEATR

”Jaś i Małgosia”, godz. 9.30, 11.30, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1, bilety 15 zł.

Spektakl w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego przeznaczony dla dzieci od 6 lat. Baśniopisarz za pomocą czarów przeniesie młodych widzów do świata Jasia i Małgosi.

WARSZTATY

„Pierwsze Skrzypce”, godz. 17.30, Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a, koszt 5 zł.

Koncert skrzypcowy dla Dzieci i Mam oraz warsztat gry Metodą Suzuki. Dyrygentem spotkania będzie Maria Moczulska – świeżo upieczona mama, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, która uczy dzieci gry na skrzypcach. Pierwsza część spotkania (koncert) jest dla Dzieci i Mam. Druga część (warsztatowa) to propozycja dla Mam.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 13 2

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Wojewoda chce więcej kontroli owoców wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy

Wojewoda chce więcej kontroli owoców wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy 0 5

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 1

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub 1 1

U dominikanów rozpoczął się kolejny remont – tym razem w zachodnim skrzydle klasztoru. W wyremontowanych salach ma działać od przyszłego roku klub samopomocy.

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej 0 0

Jest dwóch chętnych do remontu ul. Wielkopolskiej między Roztoczem a Małopolską. Ich oferty zostały wczoraj otwarte w Zarządzie Dróg i Mostów, który zakładał, że na odnowę jezdni wystarczy 470 tys. zł.

MUNDIAL 2018. Szwecja – Korea Południowa 1:0. VAR pomógł sędziemu

MUNDIAL 2018. Szwecja – Korea Południowa 1:0. VAR pomógł sędziemu 0 0

MUNDIAL 2018 Szwecja pokonała Koreę Południową 1:0, a jedyną bramkę w tym spotkaniu strzelił w 65 minucie z rzutu karnego Andreas Granqvist

Kamil Glik znajdzie się w kadrze na Senegal
film

Kamil Glik znajdzie się w kadrze na Senegal 1 0

Kamil Glik znajdzie się kadrze meczowej na wtorkowy mecz z Senegalem. Taką informację podał rzecznik PZPN, Jakub Kwiatkowski. - Kamil normalnie leci do Moskwy z drużyną. Znajdzie się w kadrze meczowej, ale to od selekcjonera zależy, jak będzie wyglądała wyjściowa jedenastka - stwierdził Kwiatkowski.

Prześwietlili rentgenem cysternę do przewozu płynnego asfaltu. Niespodzianka
galeria

Prześwietlili rentgenem cysternę do przewozu płynnego asfaltu. Niespodzianka 8 4

Nietypowy przemyt udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na granicy z Ukrainą w Hrebennem.

To znalezisko wywróci historię Lublina? Szczegóły sensacyjnego odkrycia przed Bramą Krakowską
galeria
film

To znalezisko wywróci historię Lublina? Szczegóły sensacyjnego odkrycia przed Bramą Krakowską 85 15

To sensacyjne odkrycie – mówią historycy o monecie odnalezionej obok zwłok pochowanych przed Bramą Krakowską. Denar ważący niewiele ponad pół grama mówi wiele o przeszłości miasta, ale prowokuje też do kolejnych pytań i poszukiwań. Właśnie dlatego zdecydowano, że archeolodzy nadal będą tutaj kopać.

Jak szybko umówić się do lekarza?

Jak szybko umówić się do lekarza? 0

Umówienie się do lekarza może nastręczać wielu problemów. Często nie mamy możliwości sprawdzenia wolnych terminów wizyt zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Na szczęście coraz większa cyfryzacja służby zdrowia sprawia, że życie pacjentów staje się łatwiejsze. W sieci możemy znaleźć obecnie takie serwisy jak LekarzeBezKolejki.pl, które umożliwiają umówienie się na wizytę bez konieczności wykonywania wielu telefonów lub wychodzenia z domu. Jak działa ten serwis i co może zaoferować pacjentom? Czytajcie!

Kalendarz
czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.