Imprezy

Wydarzenia i imprezy w środę w Lublinie

Dodano: 8 lipca 2015, 08:38
Autor: Damian Drabik

Wystawa Armenian Genocide of 1915
Wystawa Armenian Genocide of 1915

Wybrane wydarzenia i imprezy kulturalne w środę w Lublinie.

WYDARZENIE

Inne Brzmienia: Słowobranie, godz. 12, Błonia pod Zamkiem, Lublin - Klub festiwalowy, wstęp wolny

Kluboksięgarnia i czytelnia wydawnictw z krajów PW, Rosji i Polski poświęconych kulturze i sztuce współczesnej. Zgromadzona literatura dostępna będzie do kupienia i/lub przeczytania na miejscu.

Lubelski Lipiec 1980-2015, godz. 12, przestrzeń miasta

Teatr NN przygotował działania przypominające wydarzenia związane z Lubelskim Lipcem 1980. Twórcy zamierzają zebrać od mieszkańców odpowiedź na pytanie: Czym dla Ciebie jest wolność? Na tę okazję powstał okolicznościowy komiks.

Spotkanie „Odejścia. Pomiędzy buntem a polityką”, godz. 18, Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9, wstęp wolny

W rozmowie udział wezmą: Petr Janyška, Andrzej Sławomir Jagodziński, Izabela Cywińska. Prowadzący: Tomasz Dostatni OP.

Koncert Grzegorz Karnas Trio & Elchin Shirinoff, godz. 19, Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9, wstęp wolny

Jeden z najoryginalniejszych polskich wokalistów jazzowych – Grzegorz Karnas zaprasza do współpracy wybitnego, azerskiego pianistę Elchina Shirinova. Shirinov ma dziś w Azerbejdżanie status prawdziwej gwiazdy. Ten niezwykły wirtuoz fortepianu na co dzień jest jednym z filarów azerskiej orkiestry narodowej, ma też na koncie udział w wielu prestiżowych festiwalach na całym świecie. Jego gra w połączeniu z charyzmą i nieprzeciętnymi możliwościami wokalnymi Karnasa tworzą znakomity, pozostający na długo w pamięci efekt.

Koncert: „Dekalog jest jak kompas na wzburzonym morzu…”, godz. 19, Kościół pw. Świętej Rodziny, Al. Jana Pawła II 11

Jerzy Zelnik – aktor, Georgij Agratina – fletnia Pana, cymbały/Ukraina, Robert Grudzień – organy, fortepian.

Inne Brzmienia: Koncert Nevypar Kovatjezd, godz. 20.30, Błonia pod Zamkiem - Scena pod namiotem, wstęp wolny

Czeska, mocno rock’n’rollowa załoga z miasta Louny. Artyści czerpią pełnymi garściami z muzycznej tradycji lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, głownie tej amerykańskiej, ale nie tylko. W utworach Nevypar Kovatjezd możemy więc usłyszeć brzmienia art rockowe, psychodeliczne, glam rockowe, ale także nawiązania do funky, folku czy „brudnego” gitarowego grania na wzór Jimmy’ego Hendricksa czy The Who. Ich koncerty to solidna dawka rock’n’rolla w najlepszym tego słowa znaczeniu, wzbogacona o element słowiańskiej duszy.

Inne Brzmienia: Koncert DG 307, godz. 22, Błonia pod Zamkiem - Scena pod namiotem, wstęp wolny

Jedna z największych legend czeskiej kultury alternatywnej. Formacja założona w Pradze przez poetę Pavla Zajicka i basistę Milana Hlavse (związanego również z Plastic People of the Universe). W burzliwych latach siedemdziesiątych DG 307 stało się symbolem wolnej myśli, swobodnej ekspresji twórczej i antysystemowego przekazu. Rosnąca popularność grupy sprowadziła na artystów represje ze strony władz.

Inne Brzmienia: Koncert Atomic Simao, godz. 23.45, Błonia pod Zamkiem - Klub Festiwalowy, wstęp wolny

Pochodząca z Kijowa formacja to dziś jedna z największych nadziei ukraińskiej sceny offowej. Artyści w przemyślany i ciekawy sposób łączą jazzowe tematy z ekspresją improwizacji, rockowym zacięciem, dynamiką muzyki funky oraz elektronicznym brzmieniem. Gatunki w jakich się poruszają to m.in. acid jazz, space rock czy psychedelic. Ich kompozycje i sposób grania przywołują od razu pozytywne skojarzenia z dokonaniami Cinematic Orchestra czy Tortoise, a jeśli porównać ich do polskich artystów, najbliżej im do stylu Contemporary Noise Sextet.

KINO

„Odejście”, godz. 16, Teatr Stary, ul. ul. Jezuicka 18, wstęp wolny

Fabuła filmu opowiada historię doktora Viléma Riegera, który przez wiele lat pełnił funkcję kanclerza. Teraz odchodzi ze stanowiska, ale wewnętrznie nie umie sobie z tym poradzić. Stara się tego nie okazywać, ale jego świat się zawalił. Musi wyprowadzić się z rządowej willi, która z biegiem lat stała się jego domem oraz uporać się z oddzieleniem rzeczy służbowych od prywatnych. Najgorsze jest jednak przyglądanie się rozpadowi swojego otoczenia. Rieger uświadamia sobie, jak mało wiedział o ludziach, z którymi spędził ostatnie lata.

„Cannibal! The Musical”, godz. 21.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Grupę górników dotyka tragedia podczas długiej i trudnej wędrówki w poszukiwaniu złota. Z czasem jeden z bohaterów zostaje oskarżony o kanibalizm. Ogromny atut filmu to niewiarygodnie wręcz absurdalna fabuła. Ten jedyny w swoim rodzaju musical stworzyli twórcy serialu South Park, w głównej roli sam Trey Parker.

Inne Brzmienia: „Paradjanov”, godz. 22, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1, wstęp wolny

Film opowiada o Siergieju Paradżanowie, ormiańskim reżyserze, geniuszu i prowokatorze. Tworzone przez niego filmy przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Jednak jego reżyserska odwaga i bezkompromisowość nie podobały się władzom radzieckim, dlatego wiele lat spędził w więzieniu i areszcie domowym. Film opowiada o najważniejszych wydarzeniach z życia Paradżanowa.

WYSTAWA

„EASTREET VOL. 3”, godz. 11, Stare Miasto, wstęp wolny

Kolejna edycja jedynej na świecie tak dużej prezentacji fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Intencją organizatorów jest zebranie i zaprezentowanie zbiorowego portretu człowieka w przestrzeni publicznej Europy Wschodniej. Stawiają m.in. pytania: jakim ludzie podlegają przemianom i interakcjom, jak człowiek kształtuje swoje otoczenie, a jak samo otoczenie wpływa na życie człowieka, co kryje się „pod powierzchnią” codzienności.

„Armenian Genocide of 1915”, godz. 11, Rynek Starego Miasta, wstęp wolny

Wystawa plakatów powstałych w ramach projektu Armenian Genocide of 1915 in Contemporary Graphic and Art Posters 2001-2015 - międzynarodowej inicjatywy, która w formie konkursu graficznego na plakat upamiętniający ludobójstwo popełnione na ludności ormiańskiej w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej w latach 1915–1917, skupia artystów z różnych krajów.

„Magiczny świat Bohumila Hrabala”, godz. 12, klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9, wstęp wolny

Ladislav Michálek niezaprzeczalnie należy do grona „czułych barbarzyńców“ skupionych wokół pisarza Bohumila Hrabala i jego Grobli Wieczności, jak zwykł Hrabal nazywać tylne skrzydło swojego domu na ulicy Na Hrázi (Na Grobli) w Pradze-Libni.

Inne Brzmienia: „Re-lokacje”, godz. 18, Muzeum Lubelskie w Lublinie, ul. Zamkowa 9, wstęp wolny

Tytuł wystawy odnosi się do przemieszczeń obiektów muzealnych, a także zmiennych tropów artystycznych, związanych z kategorią pejzażu i miejsca. Pokazuje przekształcenia konwencji obrazowych i trwałość toposów artystycznych. Obejmuje zarówno dzieła sztuki nowoczesnej, jak i współczesnej, podnosząc problem wyobrażeń pejzażowych w kontekście sztuki XIX, XX i XXI wieku. Prezentują zarazem zakres odniesień do tematu miejsca, swojskości, ale i imaginacji, fantazji.

WARSZTATY

Inne Brzmienia: Małe Inne Brzmienia, godz. 11, MDK Pod Akacją w Lublinie, ul. Grodzka 11, wstęp wolny

Zrób klip – warsztaty, podczas których powstanie teledysk do nagranej wcześniej piosenki. Grupa pod okiem doświadczonego reżysera będzie pracowała nad całością projektu: tematem, wykonaniem zdjęć, wyborem materiału filmowego, montażem. Uczestnicy odbędą szkolenie z zakresu obsługi sprzętu, poznają podstawy filmowania (spotkanie z kamerzystą), zasad i technik montażu (spotkanie i praca z montażystą).

Wakacje z Brzechwą, godz. 17, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Czytelnia Dramatu Dzieciom oraz Karuzela Sztuki zapraszają dzieci w wieku 6-13 lat na pilotażowe zajęcia warsztatowe z cyklu „Od baśni do baśni. Wakacje z Brzechwą”. Performatywne czytanie wybitnej, humorystycznej baśni „Przygody Lisa Witalisa” stanie się punktem wyjścia dla niecodziennych warsztatów twórczych. Zwieńczeniem zajęć będzie wystawa prac w filii biblioteki im. H. Łopacińskiego w Centrum Kultury w Lublinie. Zajęcia są wspólną inicjatywą Czytelni Dramatu i Karuzeli Sztuki.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna