Inne

55-lecie Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie

Dodano: 29 listopada 2016, 16:20
Autor: Damian Drabik

fot. materiały promocyjne
fot. materiały promocyjne

W dniach 2-3 grudnia odbędą się uroczyste obchody jubileuszu 55-lecia Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie. Większość wydarzeń będzie miało miejsce w sobotę w nałęczowskim Pałacu Małachowskich (Aleja Małachowskiego 3) - od godz. 15. Dodatkowa atrakcja - spotkanie z prof. Cheongiem Byung-Kwonem, odbędzie się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, w piątek o godz. 12.

Bolesław Prus zawitał do Nałęczowa w roku 1882 jako kuracjusz, z nadzieją wyleczenia lęku przestrzeni (agorafobii). Leczył się i odpoczywał corocznie w latach 1882-1910 pozostawiając wśród mieszkańców żywe wspomnienia. Do dziś jego imieniem nazywane są miejsca, w których najczęściej go widywano: Góra Prusa, wąwóz czy Domek Prusa.

Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie zostało otwarte w 1961 roku. Placówka prowadzi działalność kulturalną i kulturotwórczą, zajmuje się organizowaniem wystaw czasowych popularyzujących twórczość pisarza, prowadzi działalność wydawniczą, współpracuje z ośrodkami uniwersyteckimi.

Podczas obchodów 55-lecia Muzeum nie zabraknie wykładów, wystąpień, koncertów, wystaw czy wspólnego czytania prozy Prusa. Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Cheong Byung-Kwon, tłumacz "Lalki" Bolesława Prusa na język koreański, popularyzator kultury polskiej w Korei Południowej oraz założyciel polonistyki koreańskiej na Hankuk University of Foreign Studies w Seulu. W piątek spotkanie z Kwonem będzie miało miejsce na lubelskim KUL-u, w sobotę w Nałęczowie.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna