Inne

73. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku Lubelskim

Dodano: 17 lipca 2017, 14:24
Autor: Damian Drabik

(fot. materiały organizatora)

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 22 lipca o godz. 10 na Zamku Lubelskim rozpoczną się uroczyste obchody 73. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia. Jubileusz połączony będzie z otwarcie wystawy poświęconej więźniom.

Likwidacja więzienia na Zamku rozpoczęła się 19 lipca 1944 roku. Wówczas niemieckie władze wywiozły i rozstrzelały ok. 800 więźniów w obozie na Majdanku. W następnych dniach dokonywano kolejnych egzekucji. 22 lipca miała miejsce masakra więźniów, w czasie której zamordowano ponad 300 osób. Po ucieczce Niemców z Lublina, strażnicy polscy otworzyli cele i więzienie opuściło około 1000 osadzonych.

Obchody rozpoczną się o godz. 10 uroczystym złożeniem kwiatów w mauzoleum w baszcie.

Na godz. 11 zaplanowano otwarcie wystawy "Czetwertyńscy. Więźniowie Zamku Lubelskiego". Ekspozycja przypomina i upamiętnia bohaterskie życiorysy członków rodziny Czetwertyńskich.

-  Wszyscy związani byli czynnie z ruchem oporu i organizacjami niepodległościowymi, za co zostali aresztowani przez gestapo, przesłuchiwani „Pod Zegarem” i osadzeni w więzieniu na Zamku Lubelskim. Z lubelskiego więzienia trafili do niemieckich obozów koncentracyjnych KL Auschwitz, KL Buchenwald i KL Ravensbrück - piszą organizatorzy.

***

Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 lipca 2017 o 17:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję połączyć obchody z 73 rocznica powstania komunistycznej kaźni założonej przez krasno armiejcow o garbatych nosach z obsadą podludzi z gwardii ludowej
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2017 o 17:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ode mnie ze wsi zginął człowiek na zamku, dzieliły go godziny od wolności. Został aresztowany za walkę z Ukraińcy doniósł na niego Polak z sąsiedniej wsi
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna