Inne

75. rocznica likwidacji getta na Podzamczu w Lublinie

Dodano: 10 marca 2017, 08:07
Autor: Damian Drabik

fot. "Akcja Reinhardt" / materiały prasowe organizatora
fot. "Akcja Reinhardt" / materiały prasowe organizatora

W czwartek, 16 marca w Lublinie odbywać się będą uroczyste obchody 75. rocznicy likwidacji getta na Podzamczu w Lublinie, organizowane w ramach 75. rocznicy "Aktion Reinhardt" i Zagłady Żydów Polskich dokonanych przez niemiecką III Rzeszę.

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta na lubelskim Podzamczu. Wówczas odszedł pierwszy, liczący 1,4 tys. osób, transport do obozu zagłady w Bełżcu. Do połowy kwietnia 1942 roku wysłano tam około 28 tys. Żydów. Datę 16 marca uznaje się za początek akcji "Reinhardt" – zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie dokonanej przez niemiecką III Rzeszę. Sztab całej operacji znajdował się w Lublinie. Tu też w dniach 3 i 4 listopada 1943 roku została ona zakończona w ramach akcji "Erntefest" ("Dożynki") - piszą organizatorzy wydarzeń.

Obchody rocznicy organizują Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN" w ramach Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

Głównymi punktami obchodów będą: przejście władz miasta, młodzieży z lubelskich szkół oraz mieszkańców Lublina na teren miejsca pamięci Umschlagplatz (początek na al. Tysiąclecia, od strony Wzgórza Zamkowego, miejsce po synagodze Maharszala), misterium "Światła i Ciemności" oraz oratorium "Opowieść z Nocy".

Również 16 marca o godz. 16.30 w Trybunale Koronnym odbędzie się wernisaż wystawy "Dzielnice Zagłady", poświęconej prześladowaniom i eksterminacji Żydów w Lublinie połączony z prezentacją katalogu ekspozycji (zwiedzanie wystawy z przewodnikiem muzealnym odbędzie sie w sobotę, 18 marca o godz. 10.30 i 14.30. Konieczna wcześniejsza rezerwacja: 81 710 28 33 / centrum@majdanek.eu).

Ekspozycja ukazuje wybrane zagadnienia związane z prześladowaniem i eksterminacją Żydów w okupowanym Lublinie. Składa się z 15 plansz zlokalizowanych na lubelskim Starym Mieście Znajdują się na niej teksty historyczne, unikatowe fotografie oraz fragmenty relacji świadków.

Ponadto w dniach 18 i 19 marca 2017 roku odbędą się spacery Szlakiem Pamięci "Lublin. Pamięć Zagłady" dla mieszkańców Lublina prowadzone przez Stowarzyszenie "Studnia Pamięci".

Program obchodów / 16 marca 2017

10.00 / Przejście władz miasta, młodzieży z lubelskich szkół oraz mieszkańców Lublina Szlakiem Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady” na teren miejsca pamięci Umschlagplatz (początek na al. Tysiąclecia, od strony Wzgórza Zamkowego, miejsce po synagodze Maharszala)

16.30 / Wystawa "Dzielnice Zagłady" (Trybunał Koronny, ul. Rynek 1)

18.00 / Misterium „Światła i Ciemności” (Brama Grodzka, ul. Grodzka 21)

19.00 / Oratorium „Opowieści z Nocy” (Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21)

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 marca 2017 o 16:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No nieluckie to było i straszne. Ale nikt głośno nie mówi, że w tej dzielnicy to straszny syf był.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna