Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

13 czerwca 2015 r.
9:29

Artyści z Lublina w Gruzji. ArtAttack 2015/SPACE, czyli 3 aspekty prezentacji Lublina w Tbilisi

Autor: Zdjęcie autora p@#
0 0 A A
Fot. Sobczuk
Fot. Sobczuk

Dobiegający właśnie końca festiwal prezentujący kulturę Lublina w Tbilisi okazał się być wydarzeniem, którego wartość można oceniać nie tylko w kategoriach artystycznych, a skutki współpracy środowiska lubelskiego z tbiliskim mogą okazać się przyczynkiem do zmiany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

1. Aspekt artystyczny

ArtAttack był prawdopodobnie jedną z największych inicjatyw kulturalnych podjętych przez polskie środowisko artystyczne w Tbilisi, a także całej Gruzji. Przez cztery finałowe dni odbyło się kilkanaście wydarzeń artystycznych o różnej skali - od wernisaży monumentalnych prac Roberta Kuśmirowskiego (Tężnia) i Jarosława Koziary (Transformacja), poprzez prezentacje wielkoformatowego muralu zaprojektowanego przez Kamila Filipowskiego i wykonanego w ramach warsztatów prowadzonych przez Cezarego Hunkiewicza i Piotra Grykałowskiego, aż po interwencje miejskie Katarzyny Szczypior (Dla ludzi), kończąc na imprezach muzycznych w przestrzeni miejskiej granych przez dj Papę Zurę.

Te wszystkie wydarzenia w Tbilisi nabierały nowego wymiaru - w stolicy Gruzji sztuka w przestrzeni publicznej, szczególnie ta nastawiona na estetyzowanie zniszczonych przestrzeni, praktycznie nie istnieje. Dlatego też efekt artystyczny prac wykonanych przez artystów z Lublina stał się jeszcze silniejszy. Patrząc na tbiliskie realia, można także zakładać, że dzieła takie jak mural czy instalacja Jarosława Koziary przetrwają tu znacznie dłużej, niż zakładał to projekt.

 

2. Efekt społeczny

To, że sztuka współczesna nie jest zbyt często prezentowana w przestrzeni miasta Tbilisi widać po reakcjach odbiorców. Tężnia Kuśmirowskiego jest tu instalacją szokującą w pozytywnym tego słowa znaczeniu, zielony "parking" dla ludzi Katarzyny Szczypior natychmiast został zajęty przez młodych ludzi, którzy w końcu odnaleźli dla siebie przestrzeń do rozmów czy bawienia się smartfonami w obrębie jednego z ważniejszych, aczkolwiek niezbyt przyjemnych dla pieszych, placów. Mural wywołał poważną dyskusję w środowisku tbiliskich street-artystów, praca Jarosława Koziary zamieniła stalową konstrukcję, która od lat straszy w obiekt, przy którym zarówno turyści jak i mieszkańcy miasta chętnie robią sobie zdjęcia. Podsumowując ten aspekt, ArtAttack pokazał, że sztuka w przestrzeni publicznej ma sens i może odmienić miasto, nie zawsze najprzyjemniejsze dla swoich mieszkańców. Ten wniosek w Tbilisi do tej pory nie był tak oczywisty.

3.Transfer wiedzy

Srodowisko artystyczne Lublina jest przyzwyczajone do niestandardowych działań, takich jak Noc Kultury. Potrafi współpracować międzynarodowo, czego najlepszym przykładem jest kooperacja ze Lwowem i Ukrainą. Lata doświadczenia to umiejętność rozwiązywania nieoczekiwanych problemów, niejednokrotnego pójścia na skróty. W Tbilisi do tej pory zbyt wiele tego typu działań nie było, brakowało zarówno przychylności miasta jak i woli animatorów. Przygotowanie ArtAttacku było poligonem nowych doświadczeń, żywą szkołą dla każdej ze stron, również lubelskich organizatorów. Jeśli dodamy do tego kilkanaście bloków warsztatowych, które zostały w tym czasie przeprowadzone rzez ekspertów z Lublina, ArtAttack może mieć bardzo duży wpływ na poszerzanie kompetencji. Zarówno w Gruzji jak i w Polsce.

Podsumowując, ArtAttack okazał się być wydarzeniem wielowymiarowym, jego sukces to nie tylko sukces recepcji prac artystycznych. To przede wszystkim sukces innowacyjności, pionierskiego projektu, który może okazać sięmpierwszym kamyczkiem, który zainicjuje zmianę.

Projekt przygotowany i realizowany przez Centrum Kultury w Lublinie i Centrum Sztuki Współczesnej Tbilisi przy finansowym wsparciu MKiDN oraz Miasta Lublin.

Pozostałe informacje

Wielka ulga w Puławach. Wisła Grupa Azoty przerwała klątwę meczów bez zwycięstwa

Wielka ulga w Puławach. Wisła Grupa Azoty przerwała klątwę meczów bez zwycięstwa

Bardzo dawno piłkarze Wisły Grupy Azoty nie zaznali smaku zwycięstwa. Jednak w czwartek trwająca od siódmego października zła passa została wreszcie przerwana. Duma Powiśla pokonała na swoim stadionie Olimpię Elbląg i złapała głębszy oddech w kontekście walki o utrzymanie

Naprawa ulicy tak, ale nie kosztem drzew. Mieszkańcy nadal walczą

Naprawa ulicy tak, ale nie kosztem drzew. Mieszkańcy nadal walczą

Chcą naprawy nawierzchni swojej ulicy, ale bez wycinki drzew. Mieszkańcy ulicy Kościuszki wciąż walczą o zachowanie zieleni przed kamienicami. Ratusz odpowiada, że prowadzi rozmowy ze wspólnotami.

Edach Budowlani Lublin mają wolną sobotę

Edach Budowlani Lublin mają wolną sobotę

Nie odbędzie się mecz 12. kolejki: Edach Budowlani Lublin - Budo 2011 Aleksandrów Łódzki, który był planowany na sobotę.

W pożarze stracili dom. Rodzina prosi o wsparcie

W pożarze stracili dom. Rodzina prosi o wsparcie

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi życie rodziny z miejscowości Horodyszcze – Kolonia w gminie Chełm legło w gruzach. Pożar strawił ich dom. Co gorsza, mąż i ojciec rodziny próbując ugasić ogień doznał poważnych poparzeń, trafił do szpitala, jest w śpiączce. Pogorzelcy zwracają się z prośbą o wsparcie.

Zamojszczyzna wiosennie - zaproszenie na koncert w ZDK
6 kwietnia 2024, 17:00

Zamojszczyzna wiosennie - zaproszenie na koncert w ZDK

Chodzenie z Gaikiem, z Kogucikiem, z Marzanką oraz wiązanki tańców regionalnych i narodowych - złożą się na Koncert Wiosenny Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna.

Jubileuszowy koncert Lubelskiej Federacji Bardów
2 kwietnia 2024, 20:00

Jubileuszowy koncert Lubelskiej Federacji Bardów

Lubelska Federacja Bardów obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Z okazji jubileuszu oraz 19 rocznicy śmierci Jana Pawła II, Miasto Lublin zaprasza na koncert „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, który odbędzie się 2 kwietnia w Bazylice oo. Dominikanów.

Miliony dla szpitala dziecięcego. Będzie na leki i nowy sprzęt

Miliony dla szpitala dziecięcego. Będzie na leki i nowy sprzęt

Prawie 3 mln złotych otrzymał Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Ten zastrzyk finansowy pozwoli to na realizację bieżących inwestycji oraz zakup leków czy sprzętów.

Złodziej perfum aresztowany. Posiedzi 3 miesiące albo dłużej

Złodziej perfum aresztowany. Posiedzi 3 miesiące albo dłużej

Grozi mu 10 lat więzienia. Na wyrok najpewniej poczeka za kratkami, bo sąd już zdecydował się aresztować 20-latka z Międzyrzeca Podlaskiego.

PSL składa zawiadomienie. CBA zajmie się urzędem marszałkowskim?

PSL składa zawiadomienie. CBA zajmie się urzędem marszałkowskim?

Czy z zasadami podziału środków publicznych dokonanego przez marszałka województwa lubelskiego wszystko było w porządku? Działacze PSL chcą, by zajęło się tym Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zapowiedzieli, że będą o to wnioskować.

Wielkanoc. To czas na babkę i mazurek

Wielkanoc. To czas na babkę i mazurek

Paulina Golianek i Monika Niedźwiadek z Koła Gospodyń Wiejskich w Konopnicy już szykują święta. A my mamy dla was przepisy na mazurek i babkę z pierwszej ręki.

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Lekarzom nie udało się uratować życia mężczyzny, który dzisiaj rano w Chełmie został potrącony przez ciężarówkę.

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Kiedy nie ma konkurencji, to głosowanie staje się formalnością. Tak jak w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim. Tam już wiadomo, kto zostanie wójtem. Znany jest też skład prawie połowy nowej rady. Jak to możliwe?

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

To nie będzie wesoła Wielkanoc dla 21-latka z gminy Trawniki. Młody mężczyzna został zatrzymany z taką ilością narkotyków, że sąd postanowił go aresztować tymczasowo na 3 miesiące.

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Nie tylko za zniszczenie mienia, ale również obrazę uczuć religijnych odpowie 43-latek z Lubartowa, który dokonał dewastacji przydrożnej kapliczki z figurą Matki Boskiej.

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Sporo pozmieniało się w ostatnich tygodniach, jeżeli chodzi o sztab szkoleniowy Motoru. Goncalo Feio w roli pierwszego trenera zastąpił Mateusz Stolarski. Prawą ręką 31-latka został za to Przemysław Jasiński. A w czwartek klub z Lublina poinformował, że w zespole pojawił się nowy asystent – pochodzący z Finlandii Rasmus Jansson.

Kalendarz
marzec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia