Inne

Biesiada Patriotyczna w Lublinie. Parafianie wystawią ,,Dziady’’

Dodano: 15 listopada 2016, 10:38
Autor: aa

Tak było podczas IV Biesiady Patriotycznej<br />
Tak było podczas IV Biesiady Patriotycznej

Ponad 40 osób weźmie udział w przygotowywanej przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo (FSD) inscenizacji „Dziadów” Adama Mickiewicza. Widowisko zostanie wystawione 20 listopada podczas V Biesiady Patriotycznej w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie.

– Biesiada jest formą obchodów Święta Niepodległości i stała się już u nas tradycją – informuje Marcin Czakon z FSD. – Składa się z dwóch części – artystycznej oraz biesiadnej. Co roku podczas imprezy prezentujemy spektakle na podstawie wybitnych dzieł literatury polskiej. Za nami są już inscenizacje fragmentów „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, „Wesela” S. Wyspiańskiego, „Powrotu posła” J. U. Niemcewicza oraz „Krzyżaków” H. Sienkiewicza. W tym roku będzie można obejrzeć spektakl na podstawie III cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza, uznawanej przez badaczy za arcydzieło polskiego dramatu romantycznego, łączącego w sobie problematykę polityczno-historyczną z metafizyczną.

W inscenizacji „Dziadów” wezmą udział m.in. pracownicy Fundacji, instruktorzy Akademii Młodzieżowej, parafianie, a także wspólnoty Domowy Kościół i Jordan.

– Biesiada ma wiele walorów – społecznych, kulturowych i wychowawczych. Mocno integruje środowisko, łącząc pokolenia, budując jedność i ducha wspólnoty. Rozwija aktywność społeczną, ucząc współpracy i organizowania się wokół ważnych wartości i celów – wyliczają organizatorzy imprezy.

Piąta już Biesiada Patriotyczna odbędzie się w najbliższą niedzielę w domu parafialnym przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie (ul. Kunickiego 128). Początek o godz. 15.30.

Czytaj więcej o: Kościół
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 listopada 2016 o 07:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w dziadoskim kraju to tylko zostało "dziady" wystawiać. ostatnio czytałem, że jakis s***el zabił dziecku ojca na jego oczach i dostał 12 lat. to ma nie byc dziadoski kraj. jest dziadoski z takim prawem.
Rozwiń
Gość
Gość (16 listopada 2016 o 07:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czy parafianie wiedzą w ogóle co to za zwyczaj, skąd się wziął? Jest na prawdziwie polskim, słowiańskim i pogańskim zwyczajem to nasze prawdziwe korzenie kulturowe. Dziady to pogański zwyczaj, zwyczaj Słowian, obchody opisane w Dziadach Mickiewicza to połączone obchody ze świat obchodzonych na początku listopada z tymi najważniejszymi - Szczodrymi Godami, które zostały przez chrześcijan przymusowo zastąpionymi przez obecne ŚBN :) To tak w telegraficznym skrócie :)
Rozwiń
Gość
Gość (15 listopada 2016 o 12:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo dla reżyserki Magdaleny L.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna