Inne

Bychawa. Konkurs kulinarno-literacki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 marca 2013, 14:06

"Danie dla Mola czyli czytanie podniebieniem" (Marek Matysek)
\"Danie dla Mola czyli czytanie podniebieniem\" (Marek Matysek)

Lada dzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bychawie odbędzie się finał niezwykłego, kulinarnego wydarzenia pt. "Danie dla Mola czyli czytanie podniebieniem”.

Ta niezwykła impreza cieszy się ogromnym powodzeniem, już miała swój jubileusz 10-lecia i gromadzi niezmiennie wielką ilość uczestników. Wtedy – 11 lat temu, zwrócono się do czytelników biblioteki, aby z dowolnej, ulubionej książki nadesłali opis potrawy kulinarnej, przygotowywania jej lub celebrowania posiłków.

Zainteresowanie było ogromne. Z upływem czasu trzeba było zawęzić warunki i tak czytelnicy wybierali np. najlepszy napój, deser, przystawkę, danie mięsne, zupę etc. "Bohaterem” już był bigos z "Pana Tadeusza”, herbata z "Kłamczuchy” Małgorzaty Musierowicz, piwo z "Postrzyżyn” Bohumila Hrabala, nalewki z "Domu nad rozlewiskiem” Małgorzaty Kalicińskiej, ciasto drożdżowe z książki "Dzieci z Bullerbyn” i wiele innych.

Zawsze konkurs wieńczył wybór zwycięskiego przepisu, gotowanie według niego, czytanie, degustacja i rozmowy nie tylko o kulinariach i literaturze. Wszyscy czuli, że wspólnota stołu i zainteresowań łączy, wzbogaca, pozwala na zawieranie przyjaźni. Każdy czeka z niecierpliwością na następną propozycję "Dania dla Mola”.

To jedno z wydarzeń świetnych, od wielu lat popularnych, które udowadnia, że literatura zbliża ludzi – nawet poprzez kulinaria.

Tym razem czytelnicy bibliotek mają za zadanie szukać w literaturze pięknej opisów dań regionalnych, tych bliskich sercu i podniebieniu każdego mieszkańca Lubelszczyzny jak również charakterystycznych dla innych regionów Polski i świata.

Na opisy i propozycje biblioteka czeka do 15 marca. Wielki finał odbędzie się w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny – 21 marca w Bychawskim Centrum Kultury.

Więcej informacji na www.biblioteka.bychawa.pl

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna