Inne

"Czy artysta może być kobietą?" Spotkanie w DK LSM

Dodano: 6 września 2016, 17:31
Autor: Damian Drabik

fot. Sofonisba Anguissola. Gra w szachy, 1555
fot. Sofonisba Anguissola. Gra w szachy, 1555

W czwartek, 15 września o godz. 18 w Domu Kultury LSM odbędzie się spotkanie z historykiem sztuki dr Elżbietą Matyaszewską, poświęcone zagadnieniu kobiet w sztuce. Dr Matyaszewska spróbuje odpowiedzieć na tytułowe pytanie - czy artysta może być kobietą?

Podczas spotkania będziemy mieli okazję poznać historię szkolnictwa artystycznego, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, z uwzględnieniem szeregu przeszkód uniemożliwiających, czasem nawet tym najzdolniejszym, kształcenie się w dziedzinie sztuk pięknych. - Najczęściej były to przeszkody natury materialnej oraz społecznej, nierzadko też wpływ miały sztywne zasady obowiązujące w instytucjach czy organizacjach branżowych, zajmujących się szeroko pojmowaną edukacją artystyczną. Ale był czas, gdy istotną przeszkodą był czynnik wyjątkowy, a mianowicie… płeć przyszłego artysty - pisze Matyaszewska.

Elżbieta Matyaszewska, historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych. W latach 1985-1993 w różnym charakterze pracowała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. W latach 1992-2001 współpracowała z redakcjami lubelskich i warszawskich periodyków, publikując relacje z wystaw sztuki dawnej i współczesnej, a także cykliczne teksty z zakresu historii ubioru, mody i rzemiosła artystycznego. Matyaszewska jest również autorką książki „Wierzę w cuda nie od dziś”. Religia w życiu i twórczości Jana Matejki (Lublin 2007) oraz kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych w zakresie ikonografii chrześcijańskiej i malarstwa polskiego, a także wielu haseł z dziedziny historii sztuki zamieszczonych w Encyklopedii Katolickiej.

Czytaj więcej o: sztuka DK LSM spotkanie
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna