Inne

Dobrodziej biblioteki. Spotkanie w DK LSM

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 lutego 2013, 10:39
Autor: Kmo.

Dobrodziej biblioteki. Spotkanie w DK LSM (Materiały prasowe)
Dobrodziej biblioteki. Spotkanie w DK LSM (Materiały prasowe)

W poniedziałek (4 marca) o godz. 18.00 w Domu Kultury LSM z cyklu "Twórcy, dobrodzieje i przyjaciele Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego” odbędzie się spotkanie "Mieczysław Stanisław Popławski - lektor języków starożytnych, profesor filologii klasycznej KUL”.

W okresie okupacji niemieckiej prof. Popławski brał bezpośredni udział w tworzeniu Państwa Podziemnego, jako jedyny spośród profesorów Wydziału Nauk Humanistycznych KUL uczestniczył w tajnym nauczaniu. W tym trudnym czasie nadal pracował naukowo.

W 1944 r. był w grupie tych wykładowców, którzy podjęli decyzję o wznowieniu działalności KUL. Wspólnie z profesorem teologii dogmatycznej ks. Antonim Słomkowskim udał się do władz komunistycznych z prośbą o zwrot gmachu uczelnianego oraz zezwolenie na otwarcie uniwersytetu.

W obecności przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej (KRN) Bolesława Bieruta polemizował z kierownikiem Resortu Oświaty Stanisławem Skrzeszewskim, który sprzeciwiał się funkcjonowaniu ,,prywatnego uniwersytetu”. Dzięki jego determinacji KUL mógł rozpocząć działalność w roku akademickim 1944/1945. Popławski zmarł w 1946 roku.

Spotkanie poprowadzi Albert Walendowski.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna