Inne

Dwa dni z Kiełsznią

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 sierpnia 2011, 11:29
Autor: agdy

Stanisław Wójcik pomaga wieszać jedną z prac Ulrike Grossarth (BARTEK ŻURAWSKI)
Stanisław Wójcik pomaga wieszać jedną z prac Ulrike Grossarth (BARTEK ŻURAWSKI)

W poniedziałek, 22 sierpnia, niezwykła akcja uliczna na Kowalskiej 4 i otwarcie wystawy. Nawet, jeśli nie lubisz fotografii – nie przegap!

„Sztuka Pamięci: Kiełsznia” to dwudniowy cykl interdyscyplinarnych działań edukacyjno-artystycznych skoncentrowanych wokół sylwetki lubelskiego fotografa Stefana Kiełszni. Wszystko przygotowano z okazji 100. rocznicy jego urodzin. To sposób na pokazanie, do jak znakomitych rezultatów artystycznych doszedł Stefan Kiełsznia fotografując ulice swojego miasta i jak bardzo inspirująca jest jego twórczość dla artystów współczesnych.

W niedzielę o godz. 17. przed Ratuszem spotkają się uczestnicy akcji O-TWÓRZ LUBLIN! – fotografowanie Lublina aparatami otworkowymi. Każdy kto się zarejestrował (zgłoś swój udział we flashmobie: openlublin@gmail.com) dostanie aparat otworkowy, który złoży własnoręcznie i pójdzie z innymi uczestnikami akcji na ul. Kowalską, by jak Kiełsznia kilkadziesiąt lat wcześniej – zarejestrować nią dom po domu, brama po bramie.

W poniedziałek, 22 sierpnia, 100. urodziny fotografa wracają na ul. Kowalską. O godz. 15 zacznie się performance. Uczniowie z II LO im. Zamojskiego odtworzą jedno ze zdjęć Kiełszni. Kowalska 4 na chwile wróci w czasy przedwojenne. Kamienica zyska stare szyldy, licealiści przebiorą się w stroje z epoki.

Trwająca około 10 minut akcja jest przygotowywana od tygodni. Nawet ma tam pachnieć jak w żydowskiej dzielnicy z ubiegłego wieku. – Pieczemy z koleżanka bajgle, będą kiszone jabłka, a ja robię makagigi – wylicza Beata Szczerbińska, która uczy wiedzy o kulturze w II LO. Z polonistką i uczniami bierze udział w projekcie.

O godz. 16 akcja przenosi się do Bramy Grodzkiej. Tam multimedialna projekcja zdjęć inspirowanych fotografiami Stefana Kiełszni. A o godz. 18 w Galerii Teatru NN (ul. Grodzka 34) otwarcie wystawy „Stoffe aus Lublin/Bławatne z Lublina. running/Lubartowska”. Ulrike Grossarth – Stefan Kiełsznia. Prace Grossarth już można oglądać w witrynach sklepów i w jesziwie przy ul. Lubartowskiej 85.

Adresy: „Sklep pszczelarsko-spożywczy” (ul. Kowalska 14); Izba Pamięci Żydów Lubelskich (ul. Lubartowska 8); sklep „Artykuły obuwnicze i szewskie” (ul. Lubartowska 29); sklep „MIX – Tania Odzież” (ul. Lubartowska 33); sklep „Moda Męska” (ul. Lubartowska 37), zakład zegarmistrzowski (ul. Lubartowska 49). Będą tam do 15 września.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna