Inne

Dzieje się w Lublinie. Kilka kulturalnych propozycji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 listopada 2013, 18:35
Autor: Kmo

Mały Atlas Polskiej Animacji w środę o 19
Mały Atlas Polskiej Animacji w środę o 19

Plastikowy bohater

W środę (27 listopada) o godz. 19.00 w Galerii Labirynt, (ul. ks. J. Popiełuszki 5) pokaz z cyklu M.A.P.A. – Mały Atlas Polskiej Animacji.

Tym razem palec na "mapie” polskiej animacji zatrzyma się na wybranych produkcjach Fumi Studio
W programie: "Ballada o bezimiennym Joe” Mateusza Heldweina, "Konstruktor” Tessy Moult-Milewskiej, "Drwal” Pawła Dębskiego, "Zgrzyt” Michała Mroza, "Tajemnica Góry Malakka” Jakuba Wrońskiego. Wstęp 5 zł.

Świąteczne świeczki

W środę (27 listopada)od godz. 19.00 w żydowskiej restauracji "Mandragora” (ul. Rynek 9) w wigilię świąt Chanuka odbędzie się widowisko "Pitaval żydowski” – rzecz o żydowskim półświatku dawnej Warszawy i nie tylko, w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego. To przedstawiona w wesołej i przystępnej kabaretowej formie opowieść o świecie, który należy już do przeszłości. Jest to swoista podróż sentymentalna z piosenką w jidysz w tle.

Chanuka jest świętem światła i radości. To najpiękniejsze święta w całym roku. Upamiętniają cud jaki wydarzył się w Świątyni Jerozolimskiej, znaleziono tam jedynie niewielką ilość świętej oliwy, wystarczającą do podtrzymania światła w menorze tylko jeden dzień, a światełko świeciło się osiem dni.
Na pamiątkę tego wydarzenia w każdym żydowskim domu od 25 dnia miesiąca kislew – zapala się w specjalnym świeczniku po jednej świeczce przez osiem dni. Przygotowuje się specjalne potrawy – gęś, racuchy, lateks, chanukowe pączki.

Wstęp 40 zł.

Muzyka i film


W środę (27 listopada) o godz. 19.00 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) z cyklu Miasto movie solowy koncert Artura Maćkowiaka oraz pokaz trzech filmów z muzyką artysty: "Tu było kino” i "Homestay” – reż. Krzysztofa Nowickiego, "Kaskada” – reż. Dariusza Gackowskiego.

Artur Maćkowiak to muzyk, performer, a także aktywny animator życia kulturalnego Bydgoszczy. Wraz z zespołami Something like Elvis czy Potty Umbrella koncertował w całej Europie, jak również w Kanadzie i USA. W swojej solowej działalności, wykorzystując głównie gitarę oraz elektronikę, poszukuje swobodnych form wyrazu, łączy słowiańską melodykę z eksperymentalnym brzmieniem i improwizacją.

"Tu było kino” – to filmowa opowieść o starych, bydgoskich kinach, których w poprzedniej epoce działało w Bydgoszczy ponad dwadzieścia i jednocześnie historia o przemijaniu i podróż w świat ludzkich wspomnień.

Sztuka ulotna

W czwartek (28 listopada) o godz. 19.00 w Galerii Labirynt (ul. ks. J. Popiełuszki 5) Powtórka z performance – projekcja.

Pokazy z cyklu "Powtórka z performance” poświęcone są sztuce, która ze swej natury jest ulotna. Podczas czwartkowej "Powtórki z performance” zaprezentowane zostaną wybrane filmy i dokumentacje performances, które nadesłali artyści do konkursu open call na tegoroczną edycję festiwalu Performance Platform Lublin.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna