Inne

Festiwal Nauki 2011: wystawy, wykłady, warsztaty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 września 2011, 15:19

Kaplicy św. Trójcy będą zajęcia, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak powstaje fresk i jakie
Kaplicy św. Trójcy będą zajęcia, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak powstaje fresk i jakie

Trwa VIII Lubelski Festiwal Nauki. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Muzeum Lubelskie przygotowały interesujące wystawy i projekty.

W środę (21 września) o godz. 11.00 i o godz. 13.00 wykład "Lasy Lubelszczyzny. Funkcje i ochrona” wygłosi Wiesław Wiącek z Nadleśnictwa Puławy, leśnik, krajoznawca przewodnik turystyczny. Wykład zostanie poszerzony o prezentację multimedialną omawiającą m.in. zwierzęta zamieszkujące lasy Lubelszczyzny.

W Muzeum Lubelskim w ramach festiwalu odbędą się interesujące zajęcia adresowane przede wszystkim do uczniów. Dziś o godz. 9.00 rozpoczynają się pierwsze spotkania.

– Prowadzone przez nas zajęcia wpisują się w tegoroczne hasło festiwalu – mówi Magdalena Norkowska z Muzeum Lubelskiego. – Temat dzisiejszego spotkania to "Kwiaty z holenderskiego ogrodu”. Mówić o tym będziemy na przykładzie barokowego "Portretu dziewczynki w girlandzie kwiatów” van Thielena, obrazu, który znajduje się w naszych zbiorach.

W siedemnastowiecznych Niderlandach ogrodnictwo było bardzo rozwinięte, pojawiły się ogrody botaniczne, a kwiaty i ich symbolika znalazły też swój wyraz w malarstwie.
W środę o godz. 10.00 w Kaplicy św. Trójcy rozpoczną się zajęcia pod hasłem "Jak powstawała farba. Minerały we freskach w Kaplicy Trójcy Świętej”.

– Uczestnicy zajęć dowiedzą się też jak powstaje fresk i jakie pigmenty posłużyły do zrobienia farb, jakimi minerałami średniowieczni artyści musieli posiłkować się żeby wykonać dobry fresk. – wyjaśnia Magdalena Norkowska. – Przy okazji mówić będziemy o samej kaplicy.

Wreszcie w czwartek o godz. 9.00 rozpoczną się zajęcia "Motyw ogrodu w sztuce”. Motyw ogrodu pojawił się już w starożytności i widoczny jest na przestrzeni wieków w sztuce i w literaturze. Ogród miał swoją symbolikę, był wyrazem wyższej kultury. Wszystkie zajęcia prowadzone w muzeum pokazują, jak różne dziedziny sztuki powiązane są z przyrodą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna