Inne

Film Sasnala w Galerii Labirynt

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lutego 2013, 12:36

Projekcja fabuły “Z daleka widok jest piękny” w reż. Anny i Wilhelma Sasnali w czwartek, 21.02, o godz. 19 w Galerii Labirynt , ul. ks. J. Popiełuszki 5. Wstęp wolny.

Film zdobył Główną Nagrodę w konkursie Nowe Filmy Polskie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty 2011. Jak mówi Jakub Majmurek, publicysta Krytyki Politycznej: „To pierwszy polski film, który nawiązuje pozbawiony kompleksów, estetyczny dialog z obecnym od lat na Nowych Horyzontach kinem światowym (…). A przy tym jest to kino dotykające najbardziej bolesnych problemów polskiej wspólnoty.”

Rozgrywający się na ustronnej polskiej wsi dramat "Z daleka widok jest piękny" opowiada historię miłosną złomiarza i dziewczyny. Mozolne życie pary i mieszkańców upływa w atmosferze wszechobecnej tajemnicy. Pewnego dnia złomiarz znika, a jego odejście uruchamia bieg nieoczekiwanych zdarzeń. Pośród pięknych krajobrazów, pod palącym słońcem wypływa ludzkie zło.

Film jest inspirowany debatą, jaka toczyła się w związku z publikacją prac, dotyczących relacji polsko-żydowskich, autorstwa Barbary Engelking czy Jana Tomasza Grosa.

„Ja nie wiem, na ile jest to film polityczny, ale dyskusja, która toczyła się po filmie, była bardzo polityczna. Argumenty, jakie w niej padały – że to film z tezą itd. – bardzo przypominały mi dyskusje po wydaniu tych książek, o których wspomniałeś. Realizuje się w nich ten sam mechanizm wyparcia.” – komentuje Anna Sasnal w rozmowie z Jakubem Marmurkiem dla Krytyki Politycznej.

„To jest dla nas szokująca historia, prawda jest okrutna, boli nas, trudno jest się pogodzić z tym, że nasi rodacy zachowywali się w ten sposób. Chcieliśmy jednak nadać naszej historii formę uniwersalną – dlatego ani razu nie pojawia się tam słowo „Żyd”, a film dzieje się współcześnie. Chcieliśmy żeby Historia przez „duże H” była ukryta pod tym, co uniwersalne.” – dodaje Wilhelm Sasnal.

Na pokaz zapraszają Galeria Labirynt oraz Klub Krytyki Politycznej w Lublinie.
Projekcja odbywa się dzięki uprzejmości twórców, producentów oraz dystrybutora filmu Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5
20-052 Lublin
galeria@labirynt.com
www.labirynt.com
www.facebook.com/GaleriaLabiryntLublin
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna