Inne

Gdy Lublin nie zasypia. Noc Kultury 2012 już w sobotę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 czerwca 2012, 13:16

Wystawa Ars Loci w Warsztatach Kultury. (Maciej Kaczanowski)
Wystawa Ars Loci w Warsztatach Kultury. (Maciej Kaczanowski)

Jedyna taka noc w roku, tym razem ma być jeszcze bardziej wyjątkowa. Wielką "Manifestację kultury i sztuki" zorganizowano z rozmachem, jakiego Lublin jeszcze nie widział.

8 scen teatralnych, 6 plenerowych muzycznych, 50 unikalnych projektów polsko-ukraińskich, 270 wydarzeń... Program jest tak bogaty, że trzeba go było wydrukować w formie książeczki, a nie jak do tej pory – rozkładanego folderu.

Po raz pierwszy organizatorom imprezy udało się zamknąć centrum miasta dla ruchu kołowego. W ten sposób powstanie kilkumetrowy pasaż. Odcinek od Zamku Lubelskiego, do ul. Wieniawskiej, czyli Aleja Kultur, to miejsce, gdzie dziać się będzie najwięcej. To tutaj pojawią się najbardziej widowiskowe instalacje, wystawy wielkoformatowych prac, duże sceny muzyczne (reggae, DJ-ska, etno-folk).

Nie sposób być wszędzie, wszystko zobaczyć, wszystko usłyszeć. To, czego naszym zdaniem przegapić nie wypada, wyliczamu poniżej. To jednak tylko ułamek tego, co będzie się działo. Są przecież jeszcze galerie, teatry, muzea, podwórka i bramy, które opanowali artyści...

A jeśli ktoś nie może doczekać się tej niezwykłej sobotniej nocy, zabawę może zacząć już dziś. Sporo będzie się działo w Klubie Festiwalowym Nocy Kultury (ul. Olejna 2). W programie "Preludium Nocy Kultury” koncerty (godz. 18 - Jazzująca gramofonia, 21 - Tatvamasi, 22:30 - Angela Gaber Trio) i wystawa Lubelskiej Szkoły Fotografii.

Na miejscu będzie można też skosztować ukraińskiej kuchni.
Z kolei w Warsztatach Kultury (ul. ks. J. Popiełuszki 5) dziś o godz. 18 wernisaż wystawy "Ars loci – obraz aktualny”. To pierwsza tak duża prezentacja pokazująca dorobek 41 lubelskich, lub związanych z Lublinem artystów.Coś dla siebie znajdą też ranne ptaszki. W sobotę, o godz. 9 z Placu Litewskiego startuje "Dziki” Maraton Lubelski. Pobiec może każdy, kto czuje się na siłach przebiec dystans 42 kilometrów. Meta na Błoniach pod Zamkiem.

O tej samej porze rusza też Maraton Fotograficzny (Pałac Potockich, ul. Staszica 3). Wydarzenie od lat organizowane w piętnastu miastach Polski, w Lublinie odbędzie się po raz pierwszy.

Warto też zajrzeć na Węglin. Przy tamtejszym Dzielnicowym Domu Kultury (ul. Judyma 2a) od rana Dziecięcy Dzień Kultury, a dokładnie w południe wielkie otwarcie "Kiosku ze sztuką”. Obiekt, który do niedawna służył do sprzedaży prasy i innych dóbr, stanie się nietypową przestrzenia galeryjną. Na początek swoje prace pokaże w nim Jakub Pieleszek. Jego motyle rozpełzną się też po ścianach Dzielnicowego Domu Kultury...

Najbardziej kulturalna noc w roku potrwa do białego rana, ale na pewno znajdą się też tacy, co wcale nie będą mieli dość. Dla nich coś na deser. W niedzielę na scenie Warsztaty Kultury spektakl "Czerwony Elvis” Teatru Arabeska z Charkowa. Ostry, ironiczny, tekst Serhija Żadana, to swego rodzaju podręcznik dla samotnych ciężarnych gospodyń domowych (godz.19).

To jedyna propozycja, za którą trzeba będzie zapłacić (bilety po 12 i 20 zł). Wszystkie pozostałe wydarzenia Nocy Kultury, jak co roku, są darmowe.


Noc Kultury 2012 - POBIERZ PEŁNY PROGRAM (PDF)


Polsko-ukraińska 2/3 czerwca 2012

WARSZTATY KULTURY, UL. POPIEŁUSZKI 5

Wystawa "Ars loci-obraz aktualny”: Swoje prace pokaże 41 artystów, m.in. Robert Kuśmirowski, Tomasz Bielak, Mariusz Tarkawian, Waldemar Tatarczuk, Sławomir Toman. Wernisaż godz.18.

Spektakl "Matrioszka”. Monodram, oparty na tekście niepublikowanej dotąd powieści Marty Dzido, przenosi widzów do wewnętrznego świata kobiety. Godz. 18, sala nr 8.

Spektakl "Nic co ludzkie” Sceny Prapremier InVitro. Każdą z odsłon spektaklu wyreżyserował inny twórca: Łukasz Witt-Michałowski, Paweł Passini i Piotr Ratajczak. Godz. 21.30–23.

Spektakl "Czerwony Elvis”. Teatr Arabesky z Charkowa. Godz. 19. W sobotę wstęp wolny

TEATR MUZYCZNY, UL. SKŁODOWSKIEJ 5
Carmen suita
Unikatowy projekt w wykonaniu artystów baletu Opery Lwowskiej oraz orkiestry Teatru Muzycznego. "Suity Carmen” Rodiona Szczedrina to jeden z piękniejszych utworów baletowych w historii muzyki. Godz. 18.

SCENA ALTERNATYWNA
Przestrzeń zielonego skweru pomiędzy Teatrem w Budowie, ul. Radziszewskiego, Hotelem Unia Mercure a Alejami Racławickimi stanie się centrum ciężkich, elektronicznych brzmień. Na scenie alternatywnej "Noc Kultu” zagrają: LEHU Live Act (HCC SC), Rekin (Holera FS), r33lc4sh (Redekonstrukcje), desper Acid Live Act (Redekonstrukcje). Godz. 21-4.30.

ALEJA KULTUR
(ul. Krakowskie Przedmieście - pl. Łokietka - ul. Bramowa - Rynek - ul. Grodzka - ul. Zamkowa)

Totemy Jarosława Koziary, godz. 19-5

Wystawa zdjęć "Art-project 5 x 5”, godz. 19-5

Zielone światło- instalacja Katarzyny Szczypior, godz. 19-5

Wideoinstalacja Mychajlo Barabasha "Do góry nogami”, godz. 22-3

Performance "Ciałem malowane miasto” Lubelskiego Teatru Tańca, godz. 20.30

SCENA LUB-REGGAE
Na scenie przy Krakowskim Przedmieściu 76 wystąpią: Dubska, Paraliż Band, Perkalaba, Roots Defender, LSM, Herba Micze, Natty B & D'roots Brothers, Diana Levi, Dub Raphael LOOPERATOR, Bhakti DubMaster. Godz. 19 – 3.

MURAL WIELKI FORMAT NOCY KULTURY
Unikalny mural wykonany wspólnie przez artystów z Ukrainy i Polski. Kilkusetmetrowa kompozycja pokryje elewację budynku w pobliżu skrzyżowania ulic Ewangelickiej i Krakowskiego Przedmieścia. Godz. 19-5

PROJEKCJE FILMOWE KINOTEATRU PROJEKT
Retrospektywy filmów nadesłanych na festiwal "Filmy Dobrze zakręcone” i Lubelskiej Gali Filmu Niezależnego "Złote Mrówkojady”. Tereny zielone przy Kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. Św. Trójcy, ul. Ewangelicka 1. Godz. 20.30-2.

PLAC LITEWSKI

Wycieczka rowerowa - O godz. 19 z Pl. Litewskiego wyruszy wycieczka rowerowa "Poza rogatkami dawnego Lublina”. Trasa 12 km, tempo spacerowe.

Wschodnia Strefa Tańca: Tancerze z Lublina i Łucka zmierzą się w kategoriach: old school hip hop, top rock, locking.

Performance Art Meeting: Pokaz przygotowany przez uczestników warsztatów prowadzonych przez Janusza Bałdygę (godz. 19). Performance Vasyla Bazhay'a, Vlodko Kaufmana, Volodymyra Topiy'a (godz. 20).

Ciałem malowane miasto / Ciała w przestrzeni miejskiej

Sztuka pływania, Performance Justyny Jasłowskiej (godz. 21-22).

Spektakle Teatru Voskresinnia. "Gloria” (godz. 22.30-23.30.) i "Wiśniowy Sad” (godz. 1-1.30). Reżyseria: Jarosław Fedoryszyn.

GALERIA BIAŁA, UL. NARUTOWICZA 32

Podwórko Sztuki
Instalacje "w terenie” Grupy Twożywo, Jana Gryki, Tomasza Bielaka, Jarosława Koziary, Michała Stachyry i innych. Przy okazji wewnątrz galerii warto zobaczyć wystawę "Aura” – prace trojga artystów, absolwentów poznańskiej ASP: Mileny Korolczuk, Marty Mariańskiej, Pawła Matyszewskiego.

TEATR OSTERWY, UL. NARUTOWICZA 17
Wielkie Księstwo Dramatu
Premierowe czytanie najnowszych dramatów ukraińskich: "Samobójstwa samotności” Nedy Neżdany i "Stacje” Oleksandra Vitra. Wejściówki można odebrać w kasie biletowej teatru.

POKÓJ POLITYKI
Plac przed kamienicą przy ul. Krakowskie Przedmieście 21 Grupa Projekt przekształci w prywatną przestrzeń domowego salonu prasowego. W salonie można będzie zasiąść w otoczeniu znajomych twarzy, bohaterów okładek dekady tygodnika "Polityka”. Godz. 18.30-2

KLUB NOCY KULTURY
W kompleksie Alchemia przy ul. Olejnej 2 koncerty m.in. zespołów: Miąższ (godz. 20.15), Dychka (godz. 21), Zapaska (21.45), Hych Orkiestra (2.30). Od godz. 3.30 przy gramofonach stanie Papa Zura.
A Lubelska Szkoła Fotografii zaprasza wszystkich chętnych do sfotografowania się techniką camera obscura i uczestniczenia w procesie wywoływania filmu. Każdy wychodzi ze zdjęciem w ręku. Od godz. 21.

SCENA SŁOWA, UL. NARUTOWICZA 4
Przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej wystąpią: Ars Libero i Igor Michajłow (19-19.30), "Karaoke u Hieronima” (19.30-21), Folk Forever (21-23) i Sobaki w Kosmosie, zespół ska z Charkowa, który w Lublinie wystąpi z poeta i pisarzem Serhijem Żadanem (23.30 – 1)

SZEWSKA NOC
Akcja "plastyczno-rewitalizacyjna” w Kamienicy Pracy Twórczej przy ul. Szewskiej 3. W programie m.in. wspólne malowanie podwórza i wystawy prac Karola Grabca i Kamila R. Filipowskiego. Godz. 20-0.

KOMPLEKS ALCHEMIA
"Akcje-animacje” Dzielnicowego Domu Kultury Bronowice. Na skwerku między ul. Świętoduska i Lubartowską koncerty muzyczne, warsztaty tańca ognia, bitwy beatboxowe. Tej nocy Arkady ożyją na nowo za sprawą wielokulturowej "Kawiarni z widokiem na Wschód”. Godz. 18-2.

GOSPEL NOCĄ
W kościele p.w. Świętego Ducha (ul. Krakowskie Przedmieście 1) wystąpią Gospel Project (20.30) i Gospeople (21.30). Wydarzenie adresowane do starszych i młodszych entuzjastów muzyki gospel.

PLAC ŁOKIETKA

Trans Las, Instalacja Grupy Projekt to rodzaj labiryntu, do którego wchodzi się nie po to, by znaleźć wyjście, lecz by przez chwilę móc zastanowić się nad meandrami ludzkiego losu. Wysoki na 3 metry i długi na 9 metrów korytarz zaprasza do kontemplacji przyrody, do zanurzenia się w oazie zieleni w betonowej, miejskiej dżungli. Godz. 19-2.

Symultana Szachowa
Turniej szachowy dla amatorów. Seanse gry jednoczesnej polegają na rozgrywaniu przez jednego zawodnika równocześnie wielu partii z przeciwnikami, z których każdy gra na odrębnej szachownicy.

BRAMA KRAKOWSKA
Instalacja "Exchange 2.012”
Jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Lublina na czas Nocy Kultury zmieni swój wygląd. Za sprawą dwojga ukraińskich artystów Serhija Petluka i Oleksija Khoroshki Brama Krakowska zostanie przebrana. Jej kształt i wizerunek zostanie zmieniony dzięki wykorzystaniu charakterystycznych ukraińskich toreb z tworzywa sztucznego. Godz. 19-6.

ARCHIWUM PAŃSTWOWE, UL. JEZUICKA 13
"Nie tylko akta - Noc w Archiwum”
Jedna ze ścian dziedzińca archiwum zamieni się w wielki ekran, na którym zobaczymy multimedialną prezentację materiałów: afisze, fotografie, widoki, szkice i grafiki dokumentujące życie miasta i jego mieszkańców. Archiwum zaprasza też do zamkniętych na co dzień podziemi. Wejście od Placu Katedralnego. Godz. 20-0.

UL. ARCHIDIAKOŃSKA
Pęknięty horyzont Schulza
Plastyczna instalacja Leszka Mądzika zmieni wygląd ulicy Archidiakońskiej. W godz. 22–1 przestrzeń zostanie dodatkowo ożywiona przez aktorów Sceny Plastycznej KUL.

SCENA WIELOKULTUROWA
Na pl. Rybnym wystąpią m.in. kabaret Wyjście Awaryjne, SALSAme Dance Studio Fundacja Teatrikon, Fundacja Sztukmistrze. Godz. 19-1.45.

PLAC PRZED TEATREM ANDERSENA, UL. DOMINIKAŃSKA 1
Spektakl "Pieśń lasu”
Spektakl Teatru im. Łesia Kurbasa ze Lwowa. "Pieśń Lasu” powstała na podstawie dramatu Łesi Ukrainki, zainspirowanego ludowymi podaniami o fantastycznych stworzeniach zamieszkujących ukraińskie lasy. Spektakl został podzielony na trzy części, pomiędzy którymi zaplanowano 10-min. przerwy. Godz. 22.30, 00.10, 1.10.

WIRYDARZ KLASZTORU OO. DOMINIKANÓW, UL. ZŁOTA 9

Spektakl "Ifigenia w T...”. Spektakl w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego odnosi się do kultu Ifigenii wśród Taurów, ludu krymskiego istniejącego w czasach antycznych. Godz. 21.30, 00.00

Nocne zwiedzanie klasztoru. Historię klasztoru i jego zakamarki przybliżą bracia dominikanie, snując opowieści o historii zakonu i legendach. Godz. 20-00. Rezerwacja: wpisanie na listę w sklepiku "Pod Aniołem” (ul. Złota 9) lub drogą mailową: lublin@dominikanie.pl.

KLUB NOCY KULTURY
W kompleksie Alchemia przy ul. Olejnej 2 koncerty m.in. zespołów: Miąższ (godz. 20.15), Dychka (godz. 21), Zapaska (21.45), Hych Orkiestra (2.30). Od godz. 3.30 przy gramofonach stanie Papa Zura. Od godz. 21 do północy pokaz zdjęć Lubelskiej Szkoły Fotografii.

SCENA ETNO&FOLK
Na Rynku Starego Miasta zagrają m.in. Jarzębina (godz. 19), Orkiestra Św. Mikołaja (godz. 19.30), Miatlica (20), Burdon (21.30), Teatr Ognia "protyBochy” i Zira (22.30), Ludi Dobri (23.30).

STUDNIA FOTOGRAFICZNA
Na podwórku kamienicy przy ul. Rybnej 11/Grodzkiej 16 prezentacja zdjęć zawodowych fotoreporterów. Poza tym konsultacje (selekcja i fotoedycja) materiałów przyniesionych przez mieszkańców Lublina przez Dorotę Awiorko-Klimek i Wojciecha Nieśpiałowskiego.

SCENA DIALOGU
Na Placu po Farze zagrają m.in. : Kairos (godz. 19), Atmasfera (godz. 20.30), Harmonia (godz. 21.15), Dagadana (godz.22.15), Voo Voo z projektem Voo Voo&Haydamaky (godz. 23.15), Panke Shava (godz.00.45), Sex Machine Band (godz. 1.45).

BŁONIA POD ZAMKIEM

Instalacja Nordyka "Uwolnić owce”. Godz. 17 -0

Instalacja Jarosława Koziary "Ruchomy obraz”. Godz. 22-3

PLAC ZAMKOWY

Obchody Rocznicy Wielkiego Pożaru Lublina
Nawiązanie do procesji dominikańskiej, która niosąc relikwie drzewa Krzyża Świętego modliła się o cudowne ocalenie Lublina od trawiącego go pożaru w roku 1719. Trasa: 20:30 pl. Zamkowy; 21:30 Rynek, 22:00 pl. Po Farze, pl. Rybny.

Spacery po żydowskim Lublinie
Dwa spacery tematyczne: dzielnica żydowska (oprowadzanie w języku polskim i angielskim) i getto (oprowadzanie w języku polskim). Start ze stoiska Stowarzyszenia "Studnia Pamięci” o godz. 18.

NOCNE ZWIEDZANIE MUZEUM NA ZAMKU
W czasie Nocy Kultury zwiedzać będzie można zarówno część wystawienniczą Muzeum, jak i Kaplicę Trójcy Świętej. Wejścia do kaplicy o pełnych godzinach 19 do 23. Zamek można zwiedzać do północy.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna