Inne

"Gra w Przestrzeń”, czyli krajobraz na planszy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 maja 2010, 11:25

Pokaz "Gry w Przestrzeń”, w której aranżuje się krajobraz, odbędzie się we wtorek (18.05) w Domu Kultury "Skarpa”.

"Gra w Przestrzeń” została wymyślona przez Marcina Skrzypka z Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN” na bazie gry Romana Pukara (www.pukar.art.pl) na potrzeby warsztatów edukacyjnych dla nauczycieli nt. czytania krajobrazu, organizowanych przez ośrodek. Obecna wersja została wyprodukowana przez studentów Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej..

– Celem "Gry w Przestrzeń” jest nauka kultury przestrzeni – przybliżenie tzw. zwykłym ludziom wiedzy o krajobrazie, który ich otacza, o jego jakości, zasadach tworzenia; zapoznanie ich z takimi obiektami wnętrz krajobrazowych jak okno, brama, oś, rytm, dominanta itp. oraz rozwinięcie w nich wrażliwości na brzydotę i piękno ich otoczenia – mówi Skrzypek.

Skrzypek dodaje: – Efektem gry jest "przećwiczenie” zasad aranżacji otoczenia, zapoznanie się z zasadami dobrej przestrzeni oraz zdobycie umiejętności opowiadania o krajobrazie.

Uczestnikami wtorkowej rozgrywki będą osoby zaproszone przez Martę Kiełbińską, pracowniczkę Domu Kultury "Skarpa”, znaną z projektu "Senior Graffiti”, którego celem była rekompozycja placu przy tym domu kultury.

W programie: krótkie wprowadzenie do czytania krajobrazu, gra i wspólna analiza.
Początek o godz. 18. Adres: ul. Przytulna 4.

Zasady gry:

1. Wstęp – wprowadzenie do zasad czytania krajobrazu (projektor, ekran).

2. Gra się w parach. Par powinno być kilka – np. 5.

3. Każda para dostaje planszę z działką budowlaną, ramki definiujące jej otoczenie (rzeka, park, market, domy itp.) oraz po 2 zestawy klocków odpowiadającym budynkom, drzewom, ławkom itp.

4. Gracze dostają zadanie – np. zbudować dom kultury.

5. Gra się bez słów. Gracze stawiają na przemian swoje pionki, próbując zinterpretować zamierzania partnera i odnieść się do nich swoimi ruchami.

6. W rezultacie powstają różne rozwiązania architektoniczno-krajobrazowe, które są interpretowane przez poszczególne pary, przez resztę graczy i przez prowadzącego (Marcin Skrzypek).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna