Inne

Kazimierz Dolny: Chopin w Kuncewiczówce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 sierpnia 2010, 10:55

W sobotę (28 sierpnia) o godz. 17 w domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym odbędzie się spektakl pt. "Zima na Majorce, czyli George Sand jakiej nie znamy”.

Weźmie w nim udział znana i lubiana aktorka Marzena Trybała, a scenariusz napisała Wanda Konopińska-Michalak. To ważne wydarzenie w "Roku szopenowskim".

– Widzowie, których zapraszamy będą mieli okazję pogłębić wiedzę na temat postaci o dużym znaczeniu dla literatury francuskiej – wyjaśnia Wanda Michalak, kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. – Powszechnie wiemy, że George Sand była kochanką Szopena później, że była pisarką, ale tak naprawdę mało kto zapoznał się z jej twórczością. A była obdarzona dużym talentem literackim – przez całe dorosłe życie utrzymywała siebie i swoją rodzinę z honorariów autorskich.

Zima na Majorce pokazuje sytuację w jakiej znalazł się kompozytor i George Sand z dziećmi. Ich wspólny pobyt tam był burzliwy, pogoda była fatalna, Szopen chorował, a tubylcy nie byli przychylni przyjezdnym. A jednak tam powstało wiele znakomitych utworów m.in. jedne z najpiękniejszych jego preludiów i Polonez C-moll.

– W zupełnie innym świetle ujrzymy ich związek, a także osobę pisarki – dodaje Wanda Michalak. – Sięgnęłam po listy George Sand do różnych osób i po jej książki "Dzieje mojego życia” i "Zima na Majorce”. Marzena Trybała, może nawet trochę podobna do George Sand przygotowała piękny monodram. Zaprezentowane też będą utwory Fryderyka Chopina, w całości skomponowane na Majorce. Są to, między innymi: Mazurek e-moll op.41 nr 1, Nokturn g-moll op. 37 nr 1, Preludium a-moll, Preludium cis-moll, Preludium e-moll, Preludium B-dur, oraz Polonez c-moll op. 40.

W prezentacji multimedialnej, która towarzyszyć będzie temu wydarzeniu usłyszmy najsłynniejszy utwór "majorkański” – Preludium Des-dur (tak zwane "Deszczowe”), w rytm którego pojawią się unikalne portrety George Sand i Fryderyka Chopina, a także niezwykłej piękności pejzaże z Majorki, namalowane przez hiszpańskiego malarza Eliseo Meifren y Roig.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna