Inne

"Kontynenty" o Indiach. Spotkanie w Czarnej Owcy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 kwietnia 2013, 10:02
Autor: (pab)

Lubelskie Spotkania Podróżnicze (Lubelskie Spotkania Podróżnicze)
Lubelskie Spotkania Podróżnicze (Lubelskie Spotkania Podróżnicze)

We wtorek 23 kwietnia (ul. Narutowicza 18) w pubie Czarna Owca odbędzie się już drugie spotkanie podróżnicze z cyklu "Kontynenty". Tym razem będzie można posłuchać o wyprawach z Jakucka do Kalkuty oraz o smaku południowych Indii.

"Kontynenty" to comiesięczne spotkania podczas których można posłuchać prezentacji z inspirujących wyjazdów. "W luźnej atmosferze, przy piwku dyskutujemy i zaspokajamy naszą ciekawość świata" - zapraszają organizatorzy.

Podczas drugiego spotkania będzie można usłyszeć o "Long Walk Plus Expedition". O swojej wyprawie z Jakucka do Kalkuty śladami książki "Długi marsz" opowie Tomasz Grzywaczewski, który wraz z Bartoszem Malinowskim i Filipem Drożdżem, podróżując statkami, pieszo, konno oraz rowerem, powtórzyli niezwykły wyczyn Witolda Glińskiego. W 1941 r. wraz z grupą współwięźniów uciekł on z sowieckiego łagru pod Jakuckiem i pieszo dotarł do Kalkuty w Indiach (6500 km przez bezdroża Azji).

O swojej wyprawie do południowych Indii opowie z kolei Paweł Hadrian. Poniżej wstęp do jego prezentacji zatytułowanej "Znad Zatoki Bengalskiej nad Morze Arabskie - Smak Południowych Indii":

"Indie – można je kochać, albo nienawidzić. Na północy, od gorących piasków pustyni Thar, poprzez komnaty trzech żon Akbara, po piękno targanego ciągłymi konfliktami Kaszmiru i wreszcie największy pomnik ku czci miłości – Taj Mahal to kraj, który nikogo nie pozostawi obojętnym.

Po pierwszych dniach w New Delhi człowiek się zastanawia – dlaczego ja? Kaszmirczycy okazują się być bardziej pazerni od zakopiańskich górali, a Agrę – stolicę Wielkich Mogołów miałoby się ochotę wymazać ze wszystkich map. Nie byłoby szkoda nawet bajecznego Taj Mahal. Nerwy ukoi dopiero buddyjskie Leh, gdzie czasem bywa Dalai Lama.

Natomiast południe to już zupełnie inna sprawa. Gorące wody Zatoki Bengalskiej rozleniwią. Ludzie urzekną swoją prostodusznością i zadziwią pradawną mądrością. Kuchnia sprawi, że już wszystko inne będzie bez smaku, bo nagle znaleźliśmy się w miejscu skąd pochodzi czarny pieprz. W Kerali, o której sami jej mieszkańcy mówią, że to kraina którą bóg stworzył dla siebie."

Uczestnicy spotkania będą mieli także okazję wygrać książki patrona medialnego "Kontynentów" - Wydawnictwa Bezdroża.

Początek spotkania w Czarnej Owcy we wtorek 23 kwietnia o godz. 18. Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna