Inne

Kwartet Akademos wystąpi w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 sierpnia 2009, 12:12

Znakomity zespół tworzony przez Annę Szabelkę, Joannę Cogiel, Aleksandrę Batog i Danutę Sobik-Ptok zagra 2.08 w Trybunale Koronnym.

Smyczkowy Kwartet Akademos wykonuje muzykę kameralną z czterech ostatnich wieków. Jednak szczególne miejsce w repertuarze śląskiej grupy zajmują kwartety Beethovena.

Panie zasłynęły imponującą akcją "Nie dla Elizy”. W comiesięcznych koncertach zaprezentowały wszystkie kwartety smyczkowe Beethovena w kontekście wybranych arcydzieł XX wieku, ukazując wpływ wielkiego artysty na jego następców. Cykl miał swoją inaugurację w marcu 2007 roku, w dniu, na który przypadła 180. rocznica śmierci twórcy.

Dla nas panie zagrają tylko jeden z 16 takich utworów Niemca – Kwartet smyczkowy B-dur op. 18 nr 6. Nie jest on tak zjawiskowy, jak kwartety z późnego, tzw. romantycznego okresu twórczości kompozytora. Ale zawiera wyjątkowo piękny, pełen napięcia fragment "Malinconia”, który wyprzedza stylistycznie czas, w którym powstał.

Pojawi się też echo koncepcji "Nie dla Elizy”, bo kolejną pozycją niedzielnego koncertu będzie Kwartet smyczkowy a-moll op. 13 Feliksa Mendelssohna, w którym autor nawiązał do ostatnich kwartetów swojego rodaka.

Uzupełnieniem dzieł Niemców będzie The Quartettsatz c-moll Franza Schuberta. To pierwsza część 12 Kwartetu smyczkowego, którego Austriak nigdy nie dokończył.

Początek koncertu o godz. 19. Miejsce: Trybunał Koronny, Rynek 1. Wstęp wolny.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna