Inne

Lubelski EuroMajdan Kulturalny "LEK. Niedziela z Ukrainą przed CK

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 stycznia 2014, 14:45
Autor: (pab)

Będą koncerty, happeningi i inne wydarzenia. Lubelskie środowiska artystyczne i kulturalne solidaryzują się z Ukraińcami i w niedzielę od godz. 12 zapraszają wszystkich mieszkańców na plac przed Centrum Kultury w Lublinie.

Zachęcają, aby wziąć ze sobą rodzinę i przyjaciół oraz przebrać się w narodowe barwy Ukrainy, lub przyozdobić swoje ubrania żółto-niebieskimi wstążkami. - Lubelski EuroMajdan Kulturalny "LEK” to forma naszego podtrzymania na duchu ludzi, którzy stoją i protestują na EuroMajdanie w Kijowie - tłumaczy Maria Artemiuk z Warsztatów Kultury w Lublinie. W niedzielę w godz. 12-16 na placu przed Centrum Kultury przy ul. Peowiaków będą działania artystyczne i kulturalne. Od 16 do 22 impreza przeniesie się do sali widowiskowej CK. Wydarzenie ma charakter spontaniczny, dlatego program "LEK” jest nadal otwarty. Muzycy, poeci, dj-e i inni artyści, którzy chcą wystąpić oraz osoby, które chcą wolontariacko wesprzeć organizację imprezy, mogą się zgłaszać do soboty do godz. 12 do Marii Artemiuk (e-mail: margopolo83@gmail.com, tel. 509-468-557). Podczas Lubelskiego EuroMajdanu Kulturalnego będzie też prowadzona zbiórka najbardziej potrzebnych leków (bandaży, opatrunków, środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, witamin) oraz ubrań zimowych takich jak np. ciepłe rękawice. Dla uczestników spotkania będą koksowniki oraz gorąca kawa i herbata. Będzie można się również zagrzać w budynku CK.

TestamentUA 22 stycznia 2014 roku w Kijowie na Majdanie - Placu Niepodległości został zastrzelony dwudziestoletni Sergiej Nigojan, jeden z uczestników pokojowych protestów. Wszystko to stało się podczas, gdy Ukraina obchodzi dwusetną rocznicę urodzin swojego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki (1814-1861). Żeby uczcić tę rocznicę w ramach projektu kulturalnego "Nasz Szewczenko” (nashshevchenko.in.ua) wielu Ukraińców - wśród nich Sergiej Nigojan - przeczytało swój ulubiony wiersz poety. Wszyscy czytający zostali nagrani. Chcąc upamiętnić śmierć Sergieja oraz w geście solidarności z Ukrainą, organizatorzy akcji TestamentUA proponują na zasadzie symbolicznej sztafety czytanie przez wszystkich chętnych wiersza Tarasa Szewczenki Testament. Jego przesłaniem jest wezwanie Ukraińców do walki o odzyskanie niepodległości. Chcesz wziąć udział w akcji? 1. Nagraj wiersz Testament Tarasa Szewczenki i udostępnij w internecie z tagiem #TestamentUA na Facebooku, Twitterze, YouTube lub Vimeo 2. Prześlij nagranie na e-mail: teatrnn@tnn.lublin.pl ze zgodą na udostępnienie na kanale YouTube 3. Jeśli mieszkasz w Lublinie, możesz zostać nagrany - przyjdź do Bramy Grodzkiej, ul. Grodzka 21 od poniedziałku do piątku w godz. 9-17 lub napisz e-maila na teatrnn@tnn.lublin.pl 4. W niedzielę po 12 przyjdź na Lubelski Euromajdan Kulturalny "LEK” pod Centrum Kultury w Lublinie i przeczytaj wiersz

W sobotę Dzień Jedności Ukrainy

Tego dnia o godz. 12 na cmentarzu prawosławnym w Lublinie przy pomniku żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej odbędzie się uroczyste nabożeństwo żałobne oraz nabożeństwo za Ukrainę, które celebrować będzie Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel. Po nabożeństwie odbędzie się uroczyste złożenie wieńców przy pomniku żołnierzy armii URL. Na uroczystości zaprasza Towarzystwo Ukraińskie.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna