Inne

Lubelskie Dni Modernizmu (program, zdjęcia LSM z lat 60. i 70.)

Dodano: 18 maja 2016, 18:59

To pierwszy w mieście festiwal poświęcony architekturze. I jeden z pierwszych, który reklamuje się grą komputerową. W piątek rozpoczynają się I Lubelskie Dni Modernizmu.

Będą wystawy, spacery po mieście, spotkania, warsztaty, pokazy mody, projekcje filmowe, gry miejskie. I niepowtarzalne, stworzone specjalnie na tę okazję gadżety. To 700 płóciennych toreb z logo festiwalu i tyle samo egzemplarzy albumów z archiwalnymi zdjęciami ówczesnych lokatorów osiedla Słowackiego i Mickiewicza (w obleczonych w len okładkach).

– Będziemy to wszystko rozdawać w sobotę, od godz. 16 w holu CSK. Kto pierwszy, ten lepszy – mówi Izabela Pastuszko, dyrektor festiwalu.

Album powstał ze zdjęć i wspomnień mieszkańców, którzy odpowiedzieli na apel organizatorów o materiały fotograficzne z osiedli z lat 60. i 70. – Ze 160 zdjęć wybraliśmy 50. W albumie towarzyszą im krótkie cytaty z ich wspomnień – dodaje Pastuszko.

Dzień pierwszy – galeria handlowa

– Tak właśnie wyglądał typowy pokój w latach 60. – chcą powiedzieć kuratorzy pierwszego dnia festiwalu. Rekonstrukcja mieszkania pojawi się w Tarasach Zamkowych. Jej montaż rozpocznie się w czwartek rano.

– Chcemy w ten sposób dotrzeć do ludzi, którzy na co dzień nie chodzą do galerii sztuki – tłumaczy Pastuszko.

Na tym nie koniec atrakcji w centrum handlowym. Będzie pokaz mody z PRL (godz. 19), wystawa-gra „zmieniam miasto” (wernisaż o godz. 18), warsztaty „Talerzowanie modernizmem” (godz. 17.30) czy pokaz filmów na dachu (godz. 20).

Dzień drugi – CSK

–  Modernistyczne przestrzenie budynku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie stanowią idealną scenę do nauczania architektury – przekonuje Izabela Pastuszko.

W surowych betonowych przestrzeniach zobaczymy kilka wystaw. Na poziomie -1 porcelana z Ćmielów Design Studio. W holu (poziom 0) makiety architektoniczne budynków LSM. Na poziomie +3 będzie multimedialne wizualizacje osiedla im. Juliusza Słowackiego, stworzone podczas warsztatów „minecraft”. Będą też dzieła w kolekcji Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (m.in. na scenie sali operowej).

O modernizmie (i budynku CSK) opowiadać będzie Bolesław Stelmach (godz. 17, sala operowa CSK). Rozmowa z architektem będzie też okazją do przypomnienia wspomnień lubelskiego urbanisty Romualda Dylewskiego.

Także w sobotę (o godz. 12 i 13) z Placu Teatralnego (czyli spod siedziby CSK) wyruszą spacery architektoniczne „Modernizmy w Śródmieściu” prowadzone przez Marcina Semeniuka i Huberta Mącika.

Dzień trzeci – z wizytą u Hansena

„Na osiedlu Słowackiego musi powstać dwa tysiące mieszkań. Architekci próbują je upchnąć w siedemnastu blokach – trzy największe mają po kilkaset metrów długości. Hansenowie nie chcą, by wielkie ściany upstrzone niezliczonymi oknami przytłaczały mieszkańców. Bloki wiją się więc po osiedlu meandrami. (...) Lokatorom swoich domów proponują, by sami zaprojektowali układ ścian wewnętrznych w mieszkaniach. Chętnych jest niewielu.” – pisał Filip Springer w biografii Zofii i Oskara Hansenów „Zaczyn”. Pisał też o tym, jak reporterzy „Współczesności” w miejscowym maglu słyszeli narzekania na ciemne kuchnie, ciasne pokoje, „szare, więzienne bloki” i placyki zabaw, które zdaniem zatroskanych matek wyglądają jak osłony przeciwatomowe.

Dziś po osiedlu Słowackiego przechadzają się wycieczki studentów architektury z Polski i zagranicy, a mieszkańcy bloków dawno już mają dość pytań o to, jak mieszka im się na kultowym osiedlu.

Taki spacer jest też programie trzeciego dnia festiwalu. Zbiórka w niedzielę, 22 maja, o godz. 11 przy pawilonie dawnego klubu Empik (ul. Grażyny 7). Do wyboru kilka ścieżek: z perspektywy architekta, ogrodnika-amatora, czy ornitologa.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

 

PROGRAM

DZIEŃ PIERWSZY - CODZIENNOŚĆ ESTETYCZNA LAT 60. XX w.
20 maja, galeria handlowa Tarasy Zamkowe w Lublinie

17:00 - Prezentacja pokoju z lat. 60. XX wieku – efekt warsztatów, (parter, hol przy wejściu od al. Solidarności)

17:30 – 19:30
- Działania twórcze „Talerzowanie modernizmem” - interdyscyplinarny warsztat, (parter, hol przy wejściu od al. Solidarności), prowadzenie: dr Paulina Zarębska – Denysiuk, Magdalena Denysiuk

18:00
- Otwarcie wystawy „Zmieniam miasto”, (I piętro), kuratorka: Ewa Solarz

18:30
- Otwarcie wystawy „Moderna. Rzemiosło + Przemysł”, (I piętro)
kuratorzy : Agnieszka Jacobson-Cielecka i Paweł Grobelny

19:00
- Pokaz mody z PRL przygotowany przez Studenckie Koło Rekonstrukcji Historycznej UMCS, (I piętro)

20:00
- Pokaz filmów na temat modernizmu w architekturze na dachu galerii Tarasy Zamkowe, kurator pokazu: Marcin SemeniukDZIEŃ DRUGI - MODERNISTYCZNE PRZESTRZENIE ARCHITEKTONICZNE
21 maja, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Śródmieście Lublina

Spacery architektoniczne „Modernizmy w Śródmieściu” z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej (spacery rozpoczną się na Placu Teatralnym, CSK)

12:00
- Spacer architektoniczny, prowadzenie: Marcin Semeniuk

13: 00
- Spacer architektoniczny, prowadzenie: dr Hubert Mącik

16:00 - Otwarcie wystawy „Porcelana - tradycja i eksperyment. Ćmielów Design Studio”, (poziom -1 CSK), kuratorki: Joanna Hołda, Izabela Pastuszko „Modernistyczna rzeczywistość alternatywna”:
Kuratorki: Izabela Pastuszko, Paulina Paga, Joanna Mądra

a) Przestrzenie modernizmu – rozmowy performatywne:

17:00
- „Architektura dziedzictwa” - Bolesław Stelmach oraz Izabela Pastuszko, odczytanie fragmentów wspomnień p. Romualda Dylewskiego, (sala operowa)

18:00
- „Co z tym modernizmem?” – prof. Lechosław Lameński, dr Hubert Mącik, Barbara Żarynow, (mediateka, poziom 0)

19:00
- „Familiada LSM” - turniej wiedzy mieszkańców o najstarszych osiedlach, (sala kameralna)
 

b) Eksperyment z rzeczywistością – prezentacja efektów warsztatów w ramach Lubelskich Dni Modernizmu

Prezentacja budynków z osiedla im. Juliusza Słowackiego stworzonego przez uczestników warsztatów „Minecraft” i „ Sketchup” dla młodzieży, (mediateka, poziom +3)
Prezentacja makiet – efektów warsztatów architektonicznych „Modelowanie Hansenem”, (foyer, poziom 0)

c) Prezentacja dzieł z kolekcji sztuki współczesnej Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

1.    Laura Pawela, Past Present Continuous, 2010, (scena sali operowej)
2.    Grupa PSF (Pawilon Stabilnej Formy): Tomasz Kozak, Cezary Klimaszewski, Tomasz Malec Forma Otwarta jako passe-partout patriarchatu, 2007, (poziom +1, hol za widownią sali operowej)
3.    Leon Tarasewicz, Bez tytułu, 2005, (foyer, poziom +1)DZIEŃ TRZECI - SPOŁECZNE ASPEKTY ŻYCIA NA OSIEDLACH MIEJSKICH
22 maja, Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa (LSM)
ul. Grażyny 7, Pawilon Dawnego Empiku

11:00 - „Rewizje przeszłości – sny o przyszłości" – interakcje o charakterze społeczno-artystycznym.
(początek godz. 11.00, ul. Grażyny 7, Pawilon Dawnego Empiku – finał godz. 16.00)
Kuratorka: Paulina Paga.
Artyści: Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z Kolektywu Palce Lizać (Kraków) oraz Maciej Połynko (Otwock/Lublin).

Nanoturystyczne zwiedzanie osiedla i spacery architektoniczne z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej.

Rozkład zwiedzania:

Ścieżka A: Modernistyczna architektura miejsc spotkań; Narracje: Hubert Mącik oraz mieszkańcy LSM
godz. 11:30, godz. 13:30

Ścieżka B: Balkony i ogródki jako spontaniczna architektura krajobrazu; Samodzielne zwiedzanie z mapą i nasłuchiwanie opowieści mieszkańców.
Realizacja artystyczna: Maciej Połynko, opieka merytoryczna: Małgorzata Wołoszyn.
godz. 12:00, godz. 14:00

Ścieżka C: Osiedla Mickiewicza oraz Słowackiego jako realizacja koncepcji miast ogrodów. Dwugłos historyczki sztuki Izy Pastuszko i architekta Michała Fronka.
godz. 12:30, godz. 14:30

Ścieżka D: LSM ponad dachami. Perspektywa ornitologiczna Bernadetty Ebertowskiej.
Godz. 15.45 (poprosimy o zabranie własnych lornetek)

 UWAGA! Na zwiedzania miejsca są limitowane, w grupach liczących do 15 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy pod adresem spacery@agoramodernizmu.pl oraz pod numerem telefonu: 517 942 024. Prosimy o podanie preferowanej ścieżki spacerowej, imienia i telefonu kontaktowego oraz informacji o wieku, jeśli planujemy spacerować w towarzystwie dzieci. Każdy spacer potrwa ok. 1,5 godziny.
Kuratorka: Paulina Paga.

12:00
Pawilon Dawnego Empiku Artystyczne działania edukacyjne dla najmłodszych dzieci „Odkrywamy Hansena”
Prowadzenie: dr Paulina Zarębska-Denysiuk, Katarzyna Cebulak.

Gra: dnimodernizmu.pl/gra

 

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna