Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

16 września 2016 r.
16:15

Lubelskie Święto Młodego Cydru. Program wydarzeń

0 1 A A
17 września 2016 11:00

17 września na Starym Mieście w Lublinie odbędzie się trzecia edycja Lubelskiego Święta Młodego Cydru – największa z dotychczasowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyciśniemy całe bogactwo cydru

Spotykając się po raz trzeci na Lubelskim Święcie Młodego Cydru, jego organizatorzy chcą mówić nie tylko o bogactwie polskich jabłek, ale także o bogactwie cydru.

– Tak jak Toskania nie mówi o winogronach, tylko o kulturze wina. Złożyliśmy obietnicę wykorzystania bogactwa naturalnego, jakim są polskie jabłka, i musimy ją spełnić. Konsumenci oczekują od nas różnorodności. Nasze działania już od miesięcy całkowicie skoncentrowane są na realizacji wizji bogactwa cydru. Święto będzie pierwszą okazją do pełnego rozsmakowania się w tej różnorodności, zapowiedzią zmian, które czekają cały rynek cydru - mówi Robert Ogór, prezes AMBRA S.A., producenta Cydru Lubelskiego, będącego głównym sponsorem imprezy.
W tym roku swój młody cydr pod nazwą Cydr Sadownika przywiezie z wzorcowej cydrowni Lubelskie Stowarzyszenie Miłośników Cydru, a Cydr Lubelski pokaże swoją premierową Niefiltrowaną Antonówkę 2016 oraz tegoroczną nowość gruszkę Perry Lubelski. Łącznie na Rynku będzie można spróbować około 20 różnych cydrów.

– Udoskonalamy proces tworzenia cydru, walory smakowe poszczególnych odmian jabłek łączymy z naturalną, prostą produkcją. Na wzór winiarzy stale analizujemy poszczególne fazy tworzenia cydru i stale poszukujemy - mówi główny technolog AMBRA S.A. Artur Dubaj.

– Receptura Cydru Sadownika pochodzi z 1916 roku i została zaczerpnięta od mojego dziadka, który skończył szkołę w Pszczelinie (obecny Brwinów). Tajemnicą produkcji tego napoju są m.in. naturalnie występujące dzikie drożdże – zdradza Tomasz Solis, wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru. Wiceprezes Związku Sadowników RP, który prowadzi wzorcową cydrownię w Mikołajówce.

Nie ma Cydru Lubelskiego bez Lublina

Robert Ogór, Prezes AMBRA S.A., podkreśla, że potęga miast zawsze tworzy się z powiązania bogactwa kulturowego z bogactwem naturalnym.

– Miasta kultury muszą być umieszczone w bogactwie natury i odwrotnie. To kultura miejsca tworzy aspiracje i napięcia dla stworzenia produktu wyjątkowego. Strategia produktu regionalnego nie powstaje z prostej naturalności. Nie byłoby Toskanii i kultury toskańskich win bez Florencji. Stolicą cydru może być tylko Lublin. Nie ma Cydru Lubelskiego bez Lublina. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy też mogli powiedzieć, że nie ma Lublina bez cydru – dodaje prezes AMBRA S.A., przypominając, że na świecie zawsze mówi się o ośrodkach kultury wina, kultury produkcji serów czy oliwy.

Producent Cydru Lubelskiego zacieśnia więc współpracę z regionem i miastem, które z roli patrona Lubelskiego Święta Młodego Cydru staje się jednym z jego twórców.

– Toskania jest krainą wina, a nie winogron i potrzebowała do tego Florencji. My potrzebujemy ośrodka kultury, jakim jest Lublin, ponieważ dopiero duch kultury w połączeniu z rolnictwem tworzy produkty unikalne – zaznacza Robert Ogór, prezes AMBRA S.A. – Jako duże przedsiębiorstwo mamy do spełnienia ważną rolę społeczną. Musimy wspierać środowisko produktu regionalnego i być siłą napędową kultury wynikającej z tego produktu. Dlatego nie wahaliśmy się, sięgając po nazwę Cydr Lubelski, i dlatego też chcemy realizować projekty, które będą uskrzydlać Lublin.

Jednym z takich projektów będzie towarzyszący Lubelskiemu Świętu Młodego Cydru konkurs kulinarny dla Miejsc Inspiracji na najlepszą potrawę regionalną stworzoną na bazie cydru. Live cooking – finałową rywalizację najlepszych lubelskich szefów kuchni – będzie można obserwować przez cały dzień na scenie obok Trybunału, dookoła którego stanie kilkadziesiąt cydrowo-jabłkowych stoisk.

– Lublin należy poznawać wszystkimi zmysłami. To miasto wyjątkowych wydarzeń artystycznych, autorskich festiwali, koncertów, wystaw. Ale to także miejsce, które dzięki swojemu położeniu i wielokulturowości wykształciło czerpiącą z różnych tradycji kuchnię – podkreśla Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych. – Lubelskie Święto Młodego Cydru doskonale współgra z duchem naszego miasta. Wpisuje się też świetnie w Strategię Rozwoju Turystyki, stąd nasze zaangażowanie we współpracę przy organizacji Święta. Cieszę się, że nasze restauracje wyróżnione tytułem „Miejsce Inspiracji” wzbogacają swoje menu o potrawy z cydrem, że w artystycznej przestrzeni miejskiej powstanie jabłkowy mural, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się nowo posadzonym sadem.

Czy uda Ci się przecisnąć przez najwęższą uliczkę Lublina?

Fascynująca historia Lublina będzie też motywem przewodnim wielkiej lubelskiej gry miejskiej.
– Całe Stare Miasto zamienimy w ogromną grę planszową – zapowiadają organizatorzy.
Każdy, kto weźmie udział w grze i odkryje przynajmniej trzy z dziesięciu tajemnic Lublina, otrzyma cydrową nagrodę. Trasa gry będzie miała ok. 1,5 km. Znajdzie się na niej dziesięć stacji – charakterystycznych punktów ma mapie Lublina, w których na uczestników zabawy czekać będą zagadki, łamigłówki i zadania, m.in. tor przeszkód i test smaku. Udział w grze będzie świetnym pretekstem do zwiedzania zabytkowego Lublina – każda stacja to ciekawy zakątek, o którym warto dowiedzieć się czegoś więcej, np. co głosi legenda o czarciej łapie, skąd wzięła się nazwa Plac Rybny i która ulica Lublina jest najwęższa? W zabawie może wziąć udział każda osoba pełnoletnia. Wystarczy 17 września odebrać mapę i zasady lubelskiej gry miejskiej z punktu informacji Lubelskiego Święta Młodego Cydru obok Trybunału.

Festiwalowy finał Lubelskiego Święta Młodego Cydru

– Taki rozmach Lubelskiego Święta Młodego Cydru wymaga też zupełnie nowej skali muzycznego finału. W tym roku przenosimy koncert główny trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata na Błonia pod Zamkiem – zapowiada Agata Domaradzka, dyrektor marketingu AMBRA S.A.
Na festiwalowej dużej scenie wystąpią: Maja Koman, Krzysztof Zalewski Solo Act i Brodka. A podczas finału wieczoru Natalia Przybysz, Natalia Grosiak, Brodka (gość specjalny), Krzysztof Zalewski i dyrektor artystyczny projektu Tymon Tymański zagrają nowe aranżacje kultowych utworów The Beatles z płyty The White Album. Koncertom towarzyszyć będzie cydrowe miasteczko z food truckami. Z Lublina na żywo audycję „Lista osobista” poprowadzi w radiowej Trójce Piotr Metz, dyrektor muzyczny Programu III Polskiego Radia, który od samego początku czuwa nad częścią merytoryczną trasy koncertowej Cydr Lubelski Spragnieni Lata.

– Rozłożymy The Beatles na czynniki pierwsze i złożymy na nowo, trochę bardziej awangardowo – zapowiada dyrektor artystyczny projektu Tymon Tymański.

– Klasyczny materiał z The White Album Beatlesów zagramy na przekór i inaczej. To będzie Biały Album Pokolorowany – dodaje Natalia Przybysz.

Lubelskie Święto Młodego Cydru - pełny program

godz. 11–18, Stare Miasto

– odkrywamy LUBELSKI charakter, styl  i smak na Rynku Starego Miasta w Lublinie. Zapraszamy do udziału w lubelskiej grze miejskiej oraz na wielki jabłkowy piknik. Będzie można spróbować prawdziwych polskich cydrów naturalnych, zrobić zakupy w cydrowym sklepie, zobaczyć, jak się tłoczy sok z jabłek i zrobić sobie zdjęcie w Photo Busie

godz. 12, Rynek Starego Miasta

– rozbicie beczki młodego cydru. Wielka degustacja i uroczysta parada

godz. 13–17, Rynek Starego Miasta 

– live cooking. Finał konkursu kulinarnego dla Miejsc Inspiracji na potrawę regionalną stworzoną na bazie cydru

godz. 18–22, Błonia pod Zamkiem

– koncert finałowy trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata. Wystąpią: Maja Koman, Krzysztof Zalewski Solo Act i Monika Brodka a podczas finału wieczoru Natalia Przybysz, Natalia Grosiak, Brodka (gość specjalny), Krzysztof Zalewski i dyrektor artystyczny projektu Tymon Tymański zagrają nowe aranżacje kultowych utworów The Beatles z płyty The White Album.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna