Inne

Łuków zaprasza na niedzielę na dożynki z Bajmem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 września 2009, 08:27

W którym powiecie plotą najpiękniejsze wieńce? Jak brzmi tradycyjna muzyka i jak wyglądają stroje chłopów z naszego województwa?

To wszystko da się sprawdzić w jednym mieście zaledwie przez kilka godzin. A potem będzie się można jeszcze pobawić nie tylko na ludowo i nie tylko w polskich klimatach.

Wojewódzkie dożynki to jedno z najważniejszych dorocznych wydarzeń naszego regionu. Użytki rolne zajmują prawie 70% ogólnej powierzchni jego terenu, zaś ponad połowa zamieszkujących go osób zawodowo czynnych jest związana z rolnictwem.

Część zajmuje się produkcją roślinną, część produkcją zwierzęcą, wielu działa w kilku kierunkach. Dla wszystkich jednak ogromne znaczenie mają plony pól, na końcu także dla inteligencji i robotników. Dlatego wypada i warto świętować dożynki razem ze specjalistami od upraw polowych.

Szczególnie zaś warto wziąć udział w wojewódzkim Święcie Plonów. Jako największa i najbardziej prestiżowa impreza rolnicza regionu ma atrakcyjniejszy program od powiatowych i gminnych dożynek. Co roku zawiera on przy tym wiele pozycji satysfakcjonujących nie tylko miłośników kultury wiejskiej.

Tym razem w roli muzycznej gwiazdy numer jeden pojawi się poprockowy Bajm. Koncert lubelskiej grupy sam w sobie także będzie pewnym rodzajem dożynek. Beata i S-ka stworzyli na początku tego roku kilka nowych piosenek, a jedną rozpowszechnili w radiach, telewizjach i Internecie.

Teraz – podczas pierwszego od wielu miesięcy otwartego koncertu w swoim regionie – będą mieli okazję uczcić powodzenie numeru "PS Zabierz mnie tam”, a także pochwalić się innymi nowościami.

Klasycznego rocka zagra i zaśpiewa zespół The Postman. To tribute band z Polkowic specjalizujący się w wykonywaniu hitów The Beatles. Ale chłopaki mają też w repertuarze kilka słynnych numerów Czerwonych Gitar i Trzech Koron.

Aż w trzech odsłonach zaprezentuje się zamojska Lolek Orkiestra. Grupa Leonarda Marczuka wystąpi z programami "Kapela góralska Chyrcoki”, "Kresowyj ansambl Lońki Marczukijewa” i "Don Corleone Show”. Pierwszy to podhalańskie numery wykonywane w adekwatnych strojach ludowych.

Drugi to pieśni naszych wschodnich sąsiadów śpiewane w mundurach rosyjskich generałów. Trzeci to szlagiery znad Tybru przedstawiane we włoskich eleganckich ubraniach.

Program
9.00–10.30: Ekspozycja wieńców dożynkowych oraz prezentacja zespołów ludowych (plac Wolności i Solidarności)
Część oficjalna (nad zalewem Zimna Woda)
11.00: Powitanie delegacji dożynkowych
11.30: Msza Święta
12.30: Oficjalne otwarcie dożynek
13.10: Obrzęd wieńcowy i przekazanie chleba
14.30: Rozstrzygnięcie konkursu wieńcowego
Część rozrywkowa (nad zalewem Zimna Woda)
15.00: Zespoły ludowe z województwa lubelskiego
16.00: Lolek Orkiestra – "Kapela góralska Chyrcoki”
16.30: Zespół Mroczkowiacy
16.45: Lolek Orkiestra – "Kresowyj ansambl Lońki Marczukijewa”
17.15: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej "Łukowianie”
17.30: Lolek Orkiestra – "Don Corleone Show”
18.00: Etna
19.00: The Postman
20.00: Bajm
21.45: Pokaz sztucznych ogni
22.00: Zakończenie imprezy
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna