Inne

Monet, Renoir, Coret - malarstwo impresjonistów w Lublinie

Dodano: 20 września 2016, 20:45
Autor: Damian Drabik

fot. materiały promocyjne
fot. materiały promocyjne

Muzeum Lubelskie na Zamku szykuje prawdziwą gratkę dla miłośników impresjonistycznej sztuki malarzy z Normandii. Już 30 września o godz. 19 odbędzie się uroczysty wernisaż ekspozycji, podczas której zaprezentowane zostaną dzieła wielkich francuskich artystów końca XIX i początku XX wieku. Wystawa będzie trwała do 11 grudnia.

Wystawa "Monet Renoir Corot i inni. Malarze Normandii" zostanie przygotowana z okazji 110. rocznicy istnienia Muzeum Lubelskiego w Lublinie. W salach zamku lubelskiego prezentowanych będzie blisko 80 obrazów malarzy francuskich z dwóch kolekcji: "Peindre  en Normandie" z Caen oraz kolekcji prywatnej z Paryża. Wśród artystów, których prace będzie można podziwiać na Zamku, będą m.in. Claude Monet i Johan Barthold Jongkind, Albert Lebourg i Joseph Delattre, Albert Marquet i Raoul Dufy.

– Tytuł kolekcji to sugestia podróży, podczas której odkrywać będziemy niezwykłe pejzaże normandzkiej wsi i normandzkiego wybrzeża, osadzone w tradycji romantycznego naturalizmu i obdarzone kontemplacyjnym charakterem krajobrazu. Wiele z obrazów kolekcji podkreśla piękno mniej znanych światu miejsc. Wybór obrazów dyktowany jest dość szczególnym aspektem – dyskretnym, niekiedy utajonym wpływem pejzażu, przy przedstawieniu znanych miejsc i scen, które nie odgrywają wiodącej roli - zachęcają organizatorzy ekspozycji.

Normandia odegrała kluczową rolę w twórczości francuskich impresjonistów, wraz ze swoim wiejskim krajobrazem stanowiąc - obok brzegów Sekwany i miejsc związanych z nadmorskim wypoczynkiem - inspirację dla ówczesnych artystycznych poszukiwań. Ze względu na kulturową i przyrodniczą różnorodność region ten stwarzał artystom możliwość rozwijania nowych nurtów pojawiających się w sztuce oraz twórczej indywidualności, tak istotnej dla sztuki nowoczesnej.

Kolekcja, którą przez 20 lat gromadziła Rada Regionalna Dolnej Normandii, prezentowano już m.in. we Francji, Włoszech czy USA, ale również w Polsce - w Szczecinie, Poznaniu i Gdańsku.

Również 30 września w Muzeum na Zamku (o godz. 18) odbędzie się wernisaż jubileuszowej wystawy z okazji 80-lecia Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Gościem wydarzenia będzie Ewa Hartwig-Fijałkowska, córka Edwarda Hartwiga, patrona LTF.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
meloman
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 października 2016 o 13:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Coret? Nie powinno być Corot? Tak jak Jean-Baptiste-Camille Corot?
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2016 o 12:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciesze sie ! Doskonale !
Rozwiń
meloman
meloman (24 września 2016 o 23:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cudo! Wybierałam się do Poznania, ale ciągle coś mi stawało na przeszkodzie ..... A tu wystawa będzie w Lublinie!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (20 września 2016 o 23:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale super, takiej wystawy to jeszcze w Lublinie nie było!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna