Inne

Muzeum na Zamku: Spotkanie z Ewą Benesz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 listopada 2010, 12:01
Autor: Kmo

W piątek (26 listopada) o godz. 17 w Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum na Zamku Lubelskim odbędzie się spotkanie z Ewą Benesz. W programie Księga XII oraz fragmenty Księgi XI "Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz wystawa dokumentacji artystki.

Ewa Benesz, aktorka, reżyser i pedagog, absolwentka filologii polskiej UMCS w Lublinie, zainicjowała Teatr Wędrowny w Ciechanowcu spektaklem "Marii” A. Malczewskiego. Przygoda Ewy Benesz z epopeją Mickiewicza rozpoczęła się wiosną 1972 roku i trwa nadal, w kraju i we Włoszech.

Artystka mówiła publicznie fragmenty "Pana Tadeusza” kilkaset razy we wsiach, w domach, świetlicach, w wielkich miastach, w kościołach, pod gołym niebem. Wyruszała pieszo na przełaj po kraju z plecakiem na ramieniu i starą cytrą pod pachą. Realizowała ten pomysł na pograniczu szaleństwa konsekwentnie i do dziś. Uważała, że jeśli "Pan Tadeusz” jest naprawdę narodową epopeją , to niech naród będzie jej reżyserem.

Spotkanie z Ewa Benesz zorganizowało Muzeum Lubelskie w Lublinie Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza w 155 rocznicę śmierci Adama Mickiewicza.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna