Inne

Narodowe czytanie Aleksandra Fredry

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 września 2013, 21:04
Autor: (kmo)

Aleksander Fredro
Aleksander Fredro

Zainicjowane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego narodowe czytanie dzieł literatury polskiej zaowocowało tym, że coraz więcej instytucji kulturalnych organizuje to wydarzenie i zyskuje ono na popularności.

Czytanie wszędzie odbywa się w sobotę, 7 września.

Lublin

Od godz. 9.00 w oddziale Muzeum Lubelskiego – w Dworku Wincentego Pola (ul. Kalinowszczyzna 13) "Narodowe czytanie Aleksandra Fredry”. Zarówno Pol, jak i Fredro byli sobie współcześni i w dodatku dobrze się znali, choć łączyły ich nie zawsze łatwe relacje.

Podczas tego wydarzenia będzie można posłuchać twórczości hrabiego Fredry w interpretacji Bartosza Siwka – aktora Teatru im. H. Ch. Andersena. Można też będzie samemu podjąć się tego zadania w dworkowym saloniku, w miejscu i w klimacie współczesnym Fredrze.

Program:
Godz. 9.00–16.00 – goście zwiedzający muzeum głośno czytają fragmenty utworów A. Fredry
Godz. 12.00–13.00 – Fredrę czyta aktor Bartosz Siwek
Godz. 11.00–13.00, galeria Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego (ul. Narutowicza 4):
występ Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej; sylwetka Aleksandra Fredry na podstawie pamiętników "Trzy po trzy” w interpretacji aktorów scen lubelskich – Krystyny Szydłowskiej i Jana Wojciecha Krzyszczaka; znani lublinianie czytają utwory Fredry, fragment "Ślubów panieńskich” w wykonaniu pracowników biblioteki, wspólne czytanie bajki "Paweł i Gaweł”.

Na wspólne czytanie zapraszają też Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Teatrem im. Hansa Christiana Andersena oraz Szkołą Wokalno-Aktorską "Qurtyna”. Godz. 17.00, wirydarz klasztoru oo. Dominikanów (ul. Złota 9).

Podczas wydarzenia aktorzy z szkoły odczytają i zinterpretują fragmenty komedii "Zemsta” oraz "Śluby panieńskie”. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 51 przeczytają najpopularniejsze wiersze dla dzieci – "Małpa w kąpieli” oraz "Paweł i Gaweł”.

Kozłówka

"Narodowe Czytanie” w Muzeum Zamoyskich rozpocznie się o godz. 11. Starsi będą mogli sięgnąć po pamiętnik "Trzy po trzy”, dzieci – po sprawdzone bajki, na przykład "Małpę w kąpieli”, a uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów wspólnie zabawić się w teatr, odgrywając wybraną scenę z "Zemsty” i "Ślubów panieńskich”.

Zapisy chętnych do udziału w wielkim czytaniu: promocja@muzeumzamoyskich.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna