Inne

Niejubileuszowe myślenie Kresów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 lutego 2010, 13:58

Spotkanie z okazji dwudziestolecia Kwartalnika Literackiego "Kresy” odbędzie się w środę (10.02) w Warsztatach Kultury.

Kwartalnik Literacki "Kresy” został założony w 1989 roku przez grupę młodych wówczas pracowników polonistyki UMCS. Z czasem do tego grona dołączyli pracownicy i absolwenci polonistyki i historii sztuki KUL.

Od początku charakterystyczna dla "Kresów” była wielopokoleniowość w doborze autorów i swoista równowaga między uznanymi już zjawiskami literackimi a propozycjami nowymi.

Pierwszy numer pisma ukazał się w 1990 roku. W ciągu 20 lat wyszło 80 numerów. Najnowszy, jubileuszowy, przynosi utwory autorów od lat związanych z "Kresami” (Arkadiusz Bagłajewski, Andrzej Niewiadomski, Zbigniew Dmitroca, Grzegorz Filip, Magdalena Ujma, Magdalena Jankowska), a także próbę bilansu literatury i sztuki lat 1989–2009.

Środowe spotkanie jest zatytułowane zaskakująco "Dwadzieścia lat "Kresów”. Myślenie niejubileuszowe”. W programie m.in. rozmowa Agaty Koss z redaktorami pisma, film dokumentalny Tadeusza Żukowskiego "Nowe Kresy?”, prezentacja poezji i prozy autorów "Kresów” pt. "Pokoleniowe rozrachunki z dwudziestoleciem?”.

Początek o godz. 19. Adres: ul. Popiełuszki 5.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna