Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

13 maja 2014 r.
9:15
Edytuj ten wpis

Noc Muzeów 2014 w Lublinie: Wystawy, warsztaty, tańce

0 0 A A

Pierwsza Noc Muzeów w Polsce miała miejsce w 2003 roku w Poznaniu. Polska edycja tego wydarzenia odbywa się co roku w weekend w okolicy 18 maja, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. W Lublinie w sobotni wieczór (17 maja) rozpocznie się Noc Muzeów i Galerii, i z tej okazji przygotowanych zostało wiele wyjątkowych imprez kulturalnych, a muzea udostępniają nie raz zbiory i miejsca, których na co dzień nie oglądamy. Zwiedzanie tej nocy jest bezpłatne, ale na niektóre wydarzenia trzeba wcześniej się zapisać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Muzeum Wsi Lubelskiej (al. Warszawska 96) - "Nocne bajania - Noc Muzeów w Skansenie”. Godziny wejścia grup: 20.30, 21.15, 22.00, 22.45, 23.30.

Uczestnicy pod osłoną nocy przejdą do muzealnego miasteczka, gdzie gospodyni żydowska poczęstuje cebularzem, a miasteczkowy rynek zabrzmi dźwiękami przedwojennych szlagierów. W programie są między innymi: gawęda o księżycu i gwiazdach w podaniach ludowych; widziane przez okno - podglądanie historii; zwiedzanie wybranych ekspozycji muzealnych, w tym: chałupy wiejskiej, miasteczkowej kuchni żydowskiej, muzealnej piwiarni; bal kotylionowy na sześć par. Obowiązuje wcześniejsza telefoniczna rezerwacja miejsc: tel. (81) 533 85 13

Piwnica "Pod Fortuną” (Rynek 8, Kamienica Lubomelskich), godziny wejść: 19, 20, 21, 22, 23.

Zwiedzanie pod opieką przewodnika multimedialnej wystawy, która przenosi zwiedzających w czasy "złotego wieku” Lublina. Przewodnik opowie o wielokulturowości miasta, a także o rozwoju przemysłu w XIX wieku. Największą atrakcją Piwnicy jest sala, w której w XVI wieku istniała mieszczańska winiarnia, gdzie zachowały się malowidła pochodzące z tego okresu. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: tel. (81) 444 55 55.

Warto tej nocy odwiedzić Muzeum Lubelskie, gdzie przygotowano niezwykle ciekawą ofertę. Na co trzeba się zapisać? Na zwiedzanie z kuratorem wystawy "Śladami przeszłości - wierzenia i rytuały”. Opowiadać i oprowadzać będą Marta Polańska, Marta Cyran, Maciej Drewniak. Wejście o godz. 18 i 20. Zgłoszenia po nr. tel. 81 53 250 01, wewn. 37.

Na zajęcia warsztatowe dla rodzin "Średniowieczny zamek lubelski. Jak zbudować rezydencję dla króla i twierdzę”. Kuratorki - Jolanta Polańska, Magdalena Norkowska. Warsztaty odbywać się będą w godz. 18-20 w wieży zamkowej, Kaplicy Trójcy Świętej, sali wystaw czasowych. Udział w warsztatach wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji. Tel. 81 53 250 01, wewn. 15, 20.

W oddziale Muzeum Historii Miasta Lublin (Brama Krakowska) spotkanie na wystawie "Plac Litewski”. O godz. 18.00 oprowadza Małgorzata Surmacz, o godz. 20.00 - Grażyna Jakimińska. Zapisy pod nr. tel. 81 53 260 01.

O godz. 20 na zamkowym dziedzińcu rozpocznie się niezwykły pokaz żonglerki flagami, koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu "La Folia”, występ zespołu tańca dawnego "Belriguardo”.
O 18 w Galerii Białej w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) otwarcie wystawy "Organika” Kamila Stańczaka. To ekspozycja site specific, balansującą między tym, co sztuczne a tym, co naturalne.

Muzeum na Majdanku

W sobotę, w godzinach 11, 13 i 14 bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem terenu byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku i ekspozycji muzealnej. Zwiedzający zostaną oprowadzeni po najważniejszych obiektach historycznych związanych z funkcjonowaniem byłego obozu oraz obejrzą multimedialną ekspozycję czasową poświęconą mieszkańcom Zamojszczyzny deportowanym na Majdanek (chęć udziału należy zgłosić telefonicznie - 81 710 28 33; lub mailowo - centrum@majdanek.eu najpóźniej do 16 maja do godz. 12).

W Galerii Gardzienice (ul. Grodzka 5a) w godzinach 19-24 będzie można zwiedzać wystawy "Człowiek: ciało - umysł - egzystencja”.

W Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zwiedzanie wystaw w godzinach 19-24. Wydarzenia specjalne: o 18 - Roee Rosen, Zbigniew Libera - rozmowa z artystami, o 20 - Międzynarodowy Przegląd Sztuki Wideo THE 02.

W Galerii "Pomost” (ul. Kiepury 5a, DDK "Czechów”), w godz. 19.00-24.00 zwiedzanie wystawy "Wnętrza” prezentującej prace mieszkańców Domu Pomocy społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty.

W kawiarni "Pożegnanie z Afryką” Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) o 21 rozpocznie się koncert "Ogród klezmerów i poetów”. Udział wezmą: Tomasz Rokosz - śpiewający poeta z gitarą, fletem, lirą korbową, Andrzej Samborski - prowadzenie, śpiew i Mikołaj Naum (śpiew, instrumenty klawiszowe) z grupy Malachej-Angieły-Aniołowie oraz Adam Cegiełkowski (klarnet) z grupy Chojzes Klezmorim.

Pozostałe informacje

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+

— Mam poczucie, że wykonaliśmy dobrze, rzetelnie swoją pracę. Czy jestem zadowolony? Nie jestem. Zawsze chciałbym więcej, szybciej, lepiej — mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, podsumowując pierwsze miesiące na stanowisku.

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa: „Bezpieczna Lubelszczyzna w bezpiecznej Europie. Informacja i dezinformacja”

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Coraz więcej Polaków zgłasza się po pomoc w zakresie oddłużania. Liczba bankrutów rośnie z miesiąca na miesiąc. Rok 2023 pod względem ilości zgłaszanych upadłości konsumenckich był nawet rekordowy! Również borykasz się z problemami finansowymi i posiadasz zobowiązania, jakich nie jesteś w stanie opłacić?

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

33-latek jest podejrzany o wykorzystanie seksualne młodej dziewczyny. Do zdarzenia miało dojść w miniony weekend na imprezie w gminie Dzwola.

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Tym razem złodzieje wykorzystali metodę na policjanta i przedstawiciela banku. Prawdziwi mundurowi poszukują sprawców. W grę wchodzi łącznie ponad 200 tysięcy złotych

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Po domowej porażce z Lechią Gdańsk Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże o PKO BP Ekstraklasę. W czwartek (godz. 20.30) zielono-czarni zmierzą się na wyjeździe z GKS Katowice w ramach ostatniego meczu 29. kolejki Fortuna I Ligi

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
aktualizacja
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy przewiozą i zdetonują bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna