Inne

Od wtorku w Lublinie Letnia Szkoła Ceramiki Ludowej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 sierpnia 2009, 10:25

Na sześć dni (11–16.08) skwer przy ulicy Olejnej zamieni się w garncarski zakład rzemieślniczy.

Na ławach zasiądą adepci sztuki wyrobu ceramiki. Nogami wprawią w ruch koła garncarskie i będą formować z gliny naczynia. Potem wypalą je w piecu w temperaturze około 1000 °C.

Ważną częścią tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego będzie Letnia Szkoła Ceramiki Ludowej. Ruszy ona dwa dni przed oficjalnym otwarciem wielkiej handlowo-rozrywkowo-edukacyjnej imprezy, aby jej goście mogli już podziwiać pierwsze efekty warsztatów.

Kursantami zajmą się twórcy ludowi z najważniejszych ośrodków tradycyjnej ceramiki w Polsce, między innymi z Bolimowa, Czarnej Wsi Kościelnej, Łążka Ordynackiego, Ostrowca Świętokrzyskiego i Pawłowa. Wśród nauczycieli pojawią się tacy mistrzowie jak Piotr Skiba, Paweł Aftewicz, Dorota Konopczyńska-Aftewicz, Jarosław Rodak i Adam Żelazko. Przyjedzie także mistrzyni ceramiki huculskiej z Ukrainy Walentyna Dżuraniuk.

Warsztaty obejmą cztery główne obszary tematyczne. Po pierwsze: ceramika siwa, czyli tzw. siwaki. Po drugie: ceramika nieglazurowana i glazurowana szkliwem bezbarwnym. Po trzecie: półmajolika, mezzamajolika i półfajans. Po czwarte: ceramika huculska, a więc wykonywana z czerwonej gliny, zdobiona rylcem i polichromowana szkliwem barwy jasno-zielonej i ciemno-błękitnej oraz glinką żółtą i brunatną.

Letnia Szkoła Ceramiki Ludowej będzie działała od wtorku do niedzieli w godz. 10–16. Uczestnictwo jest bezpłatne. Organizatorzy szczególnie gorąco zapraszają studentów kierunków artystycznych i uczniów szkół plastycznych. Zapisy i szczegółowe informacje pod nr tel. (81) 533 09 04 i adresem jarmark@ck.lublin.pl.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna