Inne

„Personal Spring”: Wędrówka inspirowana Żmigrodem

Dodano: 9 września 2017, 22:15
Autor: agdy

Przechodnie, którzy szli Królewską w Lublinie i rzucili okiem na podwórko, zatrzymywali się zaciekawieni. Cztery dziewczyny tańczyły wokół publiczności, do muzyki na żywo. To był polsko-ukraiński projekt, przedsmak tegorocznej edycji Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca.

„Personal Spring”. Reżyserka Olga Kebas i jej cztery tancerki: Olena Mits, Daniela Komędera, Anastasiya Baydina i Joanna Dudek zaprosiły widzów na wędrówkę inspirowaną historią Żmigrodu, jego czasami świetności i przeplatającymi się z nimi okresami upadku. Poszukały tak dalekich odniesień jak istnienie ważnego szlaku handlowego na południe - do zachodnich regionów Ukrainy. Pracując nad choreografią szukały też w kulturze Polski i Ukrainy cech wspólnych i rzeczy które nas dzielą, różnią. Badały siłę gestu, kiedy jeden uważamy za przyjazny czy neutralny a inny za wrogi lub zły. 

Przestrzeń podwórka Domu Słów, jego architektoniczne zakamarki sprawiły, że scena była jak obrotowa (choć to widzowie się musieli obracać śledząc kolejne sceny) i wielopoziomowa.

Za dźwięki byli odpowiedzialni muzycy Freenology. Dla nich też wystarczyło pod drzewami miejsca - a raczej między komórkami, murem a trzepakiem miejsca.

Performance „Personal Spring”, który zobaczyliśmy w piękne sobotnie popołudnie w Domu Słów powinien mieć podtytuł „Ile urody można wycisnąć z zakamarków Lublina”. Akcji na podwórku towarzyszył film pokazujący jak można atrakcyjnie sfotografować miasto i cztery młode kobiety, które raz wyglądały jak nimfy wśród zieleni, raz jak furie na tle faktury murów czy bohaterki modowych sesji. Nawet deszcz i burość wrześniowej pogody autorzy filmu Vitalij Nużnienko i Jakub Szafrański przerobili na autut. Filmowy Lublin powinien zrobić na stronie zakładkę „taniec” i pokazywać filmową część „Personal Spring”.

Efekt końcowy, który powstaje w ramach rezydencji, zobaczymy w czasie najbliższej, listopadowej edycji 21. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca.

Czytaj więcej o: Lublin Żmigród Personal Spring
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 września 2017 o 20:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
polska język - trudna język . i dlatego musi być w języku zagranicznym ...
Rozwiń
Gość
Gość (10 września 2017 o 15:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie red. agdy: uczyć się, uczyć się i jeszcze raz uczyć się. Pisać. A przynajmniej przeczytać swój tekst przed publikacją. Póki co za styl wystawiam ocenę dostateczną minus. (A tak się pan rozpisałeś o tych kurowskich żydach... całkiem, jakbyś pan tam był...)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna