Inne

Posthumanizm - ludzie to fikcja. Dyskusja w Fantastycznym Centrum Kultury

Dodano: 16 lipca 2016, 18:05
Autor: Damian Drabik

Przed nami kolejne spotkanie w Fantastycznym Centrum Kultury Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki "Cytadela Syriusza". We wtorek, 19 lipca o godz. 18 Adriana Maria Sajur i zaproszeni goście porozmawiają o posthumanistycznych źródłach wizji apokaliptycznych.

Tematem wykładu będzie próba zdefiniowania, kim lub czym, jest postczłowiek. Dlaczego transhumanistom nie wystarcza to, co może człowiek, jak ziemia stała się równorzędnym wobec ludzi podmiotem, czy zwierzęta ulegają uczłowieczeniu i czy możemy jeszcze odróżnić kobiety od mężczyzn?

- Problem z określeniem natury ludzkiej nurtuje od wieków. Platon twierdził, że człowiek to zwierzę dwunożne nieopierzone, Kartezjusz widział człowieka jako połączenie ,,res extensa” i ,,res cogitans”, natomiast Nietzsche, uznawał istotę ludzką za most między zwierzęciem a nadczłowiekiem. Nie było zgodności, co do definicji człowieka, jednak nie pojawiały się wątpliwości, co do istnienia natury ludzkiej lub pewnego wyznacznika wskazującego na to, co różni ludzi od reszty świata - piszą organizatorzy.

Wstęp wolny.

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 lipca 2016 o 19:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Drogi DW o czym wy piszecie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna