Inne

Śladami polskich zesłańców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 stycznia 2011, 10:36

Na kamieniu Czerskiego nad Bajkałem
Na kamieniu Czerskiego nad Bajkałem

We wtorek (18 stycznia) o godz. 17 w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Narutowicza 4) odbędzie się otwarcie wystawy fotografii prof. Eugeniusza Niebelskiego "Ślady pamięci zesłań XIX wieku”

Wystawie będzie towarzyszył wykład profesora na ten sam temat. Fotografie prezentowane na tej wystawie są plonem wyjazdów Eugeniusza Niebelskiego na Syberię w ostatnich kilku latach. Jako historyk penetrował syberyjskie archiwa w poszukiwaniu dokumentów o losach polskich zesłańców w XIX wieku, a równocześnie wędrował ich śladami.

Podziwiając uroki Bajkału i okolic, miał w pamięci zarówno tych nieszczęsnych, którzy z rozpaczą kończyli tam swój zesłańczy żywot, jak też innych, którzy po odcierpieniu kary, dokonywali wyboru pozostania tam na stałe. Dziś na Syberii żyje wielu ich potomków; niemałą liczbę stanowią Buriaci, w żyłach których płynie polska krew.

Wszystkie fotografie pochodzą z miejsc zaznaczonych polską obecnością: tak ze szlaków przemierzanych niegdyś przez Polaków.

W czasie wernisażu będzie miała miejsce inauguracja konkursu wiedzy nt. Benedykta Dybowskiego (1833-1930) polskiego przyrodnika, podróżnika, odkrywcy i lekarza, działacza niepodległościowego i sybiraka.

Organizatorami konkursu są Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie.
Wystawa będzie czynna do 12 lutego.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna