Inne

Spotkania, poezja, muzyka. Festiwal Książki w Puławach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 kwietnia 2015, 10:30
Autor: Kmo.

W czwartek (23 kwietnia) o godz. 17.30 w Bibliotece Miejskiej rozpoczną się imprezy związane z XII edycją Festiwalu Książki. W programie: spotkania autorskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, koncert, widowisko artystyczne oraz warsztaty czytelnicze i zajęcia edukacyjne dla dzieci.

W czwartek w sali widowiskowej POK "Dom Chemika” inauguracja festiwalu widowiskiem "Historia Jana Pawła II pisana piaskiem”. To niepowtarzalne widowisko artystyczne. W trakcie programu historię życia Świętego maluje piaskiem zwyciężczyni 6. edycji programu telewizyjnego "Mam Talent” Tetiana Galitsyna. Widowisko podzielone jest na kilka najważniejszych etapów w życiu papieża Polaka. Poszczególne historie przeplatane są narracją, zawierającą elementy życiorysu oraz poezji Karola Wojtyły, które prezentuje aktor Grzegorz Janiszewski. Całości dopełnia nastrojowa muzyka.

W programie festiwalu książki są m.in. spotkania autorskie: Małgorzaty Strzałkowskiej, Olgi Rudnickiej czy z Martą Maklakiewicz, córką aktora i autorką książki "Maklak. Oczami córki”.

W XII Festiwalu Książki w Puławach swój udział zapowiedzieli Grzegorz Kasdepke, Maria Ulatowska i Jacek Skowroński, Paweł Beręsewicz, Monika Madejek, Anna Janko i Bogna Wernichowska.

W ramach festiwalu w środę (29 kwietnia) o godz. 17, w sali widowiskowej POK "Dom Chemika” w 110. rocznicę urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego koncert zespołu Wyspy Dobrej Nadziei "Poeta z księżyca”. Repertuar zespołu można zaliczyć do nurtu piosenki literackiej. Wykonuje piosenki z muzyką własną komponowaną do wierszy polskich poetów, przede wszystkim Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jonasza Kofty, Edwarda Stachury. Zespół był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach i przeglądach piosenki.

Goście Festiwalu Książki w Puławach

Inauguracja XII Festiwalu Książki w Puławach "Historia Jana Pawła II pisana piaskiem”
23 kwietnia 2015, godz. 17.30, POK "Dom Chemika”, sala widowiskowa

Niepowtarzalne widowisko artystyczne. W trakcie programu historię życia Świętego maluje piaskiem zwyciężczyni 6. edycji programu telewizyjnego Mam Talent Tetiana Galitsyna. Widowisko podzielone jest na kilka najważniejszych etapów w życiu Papieża Polaka. Poszczególne historie przeplatane są narracją, zawierającą elementy życiorysu oraz poezji Karola Wojtyły, które prezentuje aktor Grzegorz Janiszewski. Całości dopełnia nastrojowa muzyka.
Tetiana Galitsyna przyjechała do Polski z Ukrainy. Z wykształcenia jest ekonomistką, ale od zawsze pociąga ją sztuka. Kilka lat poświęciła na naukę rysowania piaskiem, animacji światłem i malowania na wodzie, które opanowała do perfekcji. Jest założycielką pierwszej w Polsce szkoły malowania piaskiem. Technika piaskowej animacji sytuuje się na pograniczu malarstwa, rysunku i filmu, bo ulotne obrazy na szkle, można utrwalić jedynie filmując na żywo.
Grzegorz Janiszewski - aktor, dziennikarz, konferansjer, wicedyrektor tarnowskiego teatru.

Ilość miejsc na Inaugurację XII Festiwalu Książki jest ograniczona.
Zaproszenia można odebrać w Bibliotece przy ul. Głębokiej 7a.

Spotkania autorskie Małgorzaty Strzałkowskiej
27 kwietnia 2015 (poniedziałek)
Biblioteka Miejska, Oddział dla dzieci, ul. Głęboka 7a, godz. 9.00
Filia nr 3, ul. Eustachiewicza 3, godz. 10.30

Małgorzata Strzałkowska (ur. 1955) - autorka bajek, piosenek i scenariuszy dla TVP1 (Jedyneczka, Budzik, Babcia Róża i Gryzelka). Zajmuje czołowe miejsce w polskiej literaturze dla dzieci. Napisała ponad sto książek (część z nich także zilustrowała). Współpracowała lub współpracuje z czasopismami: Świerszczyk, Dziecko, Miś, Pentliczek, Ciuchcia, Nasz Maks, Skarb malucha. Jej wiersze, baśnie i opowiadania znajdują się w podręcznikach i antologiach, a książki – na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Za całokształt twórczości otrzymała w 2014 r. Medal Polskiej Sekcji IBBY.

Spotkanie autorskie Olgi Rudnickiej
27 kwietnia 2015 (poniedziałek)
Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 7a, godz. 11.00

Olga Rudnicka (ur. w 1988 r.) - popularna autorka powieści kryminalnych, z wykształcenia pedagog. Na co dzień pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. W swoich powieściach wykorzystuje wiedzę o codziennym życiu, zasłyszaną i zaobserwowaną. Jest osobą obdarzoną zmysłem obserwacji, wnikliwością, sarkastycznym poczuciem humoru oraz ironicznym spojrzeniem na realia współczesnego świata. Jej osobiste zainteresowania, poza literaturą, oscylują wokół koni i muzyki. Kocha czarne rytmy, taniec oraz scrabble. Autorka ma 27 lat, a w swoim literackim CV 9 powieści kryminalnych.

Spotkanie z Martą Maklakiewicz – autorką książki Maklak. Oczami córki
27 kwietnia 2015 (poniedziałek)
Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 7a, godz. 17.00

Marta Maklakiewicz (ur. 1952) - córka Zdzisława Maklakiewicza. Prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Współwłaścicielka firmy "American Dreams".
Maklak. Oczami córki to wyjątkowa biografia. Córka Zdzisława Maklakiewicza w swojej książce podąża śladami ojca, by dowiedzieć się, kim był poza ekranem, jak czuł się w rolach syna, ojca i męża, by wyjaśnić okoliczności jego przedwczesnej śmierci i wskazać przyczyny wyboru dróg życiowych "Maklaka”.
Zdzisław Maklakiewicz (1927-77) - aktor teatralny i filmowy. Zagrał w ponad stu filmach. Najbardziej znane i cenione są jego duety z Janem Himilsbachem w filmach Andrzeja Kondratiuka (Wniebowzięci, Jak to się robi) i rola inżyniera Mamonia w Rejsie. Był aktorem charakterystycznym w bardzo szerokim rozumieniu tego słowa. Grał wszystkie role, wcielał się w postaci negatywne, pozytywne, humorystyczne, czasami całkiem ponure i smutne, ale zawsze bardzo wyraziste. Obdarzony niezwykłym poczuciem humoru, był barwną postacią środowiska artystycznego. Zmarł 9 października 1977 po pobiciu w okolicach Hotelu Europejskiego w Warszawie. Marta Maklakiewicz uważa, że przyczyną śmierci była nierozpoznana zapaść cukrzycowa. Dlatego założyła fundację, która kultywuje pamięć o ojcu oraz wspiera artystów chorych na cukrzycę.

Spotkania autorskie Grzegorza Kasdepke
28 kwietnia 2015 (wtorek)
Biblioteka Miejska, Oddział dla dzieci, ul. Głęboka 7a, godz. 9.00
Filia nr 5, ul. Legionu Puławskiego 8, godz. 11.00

29 kwietnia 2015 (środa)
Filia nr 3, ul. Eustachiewicza 3, godz. 9.00
Filia nr 7, ul. 6-go Sierpnia 30, godz. 11.00

Grzegorz Kasdepke (ur. 1972 r.) - autor książek dla dzieci i młodzieży, twórca słuchowisk radiowych, dziennikarz (absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego). Wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci Świerszczyk. Autor scenariuszy programów oraz seriali telewizyjnych (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa). Laureat Nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego, dwukrotny zdobywca Nagrody Edukacyjnej XXI (za książki Co to znaczy... oraz Bon czy ton), autor bestsellerów, laureat wielu honorowanych nagród: (wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY za książkę Horror, czyli skąd się biorą dzieci, wyróżnienie w konkursie na Najlepszą Książkę Roku za Rózgę, Małe pióro oraz za cykl książek o Kubie i Bubie).

Spotkanie autorskie Marii Ulatowskiej i Jacka Skowrońskiego
28 kwietnia 2015 (wtorek)
Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 7a, godz. 17.00

Maria Ulatowska - autorka popularnych i cenionych przez krytyków powieści obyczajowych. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz bankowości w Szkole Głównej Handlowej. Na co dzień specjalistka od prawa dewizowego. Prawdziwą gwiazdą literatury stała się będąc na emeryturze. Jej debiutem literackim była wydana w 2011 roku powieść Sosnowe dziedzictwo. Od tego momentu napisała już dziewięć książek należących do tego cyklu. Jej powieści obyczajowe okazały się prawdziwymi bestsellerami – każda sprzedaje się w nakładzie powyżej 30000 egzemplarzy. Autorka jest miłośniczką muzyki klasycznej i tradycyjnej polskiej kuchni. Marzy o tym, by pisać BARDZO DOBRE książki.
Jacek Skowroński – współzałożyciel i zastępca redaktora naczelnego magazynu fantastyczno-kryminalnego Qfant, laureat Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Kryminalne (2008 r.). Autor powieści Był sobie złodziej i Mucha. Kosmopolita z zamiłowania, kryminalista z wyboru. Potrafi skakać ze spadochronem, prowadzić lokomotywy i strzelać z karabinu maszynowego.

Spotkania autorskie Pawła Beręsewicza
29 kwietnia 2015 (środa)
Filia nr 4, ul. Włostowicka 26, godz. 11.00

30 kwietnia 2015 (czwartek)
Filia nr 5, ul. Legionu Puławskiego 8, godz.9.00
Filia nr 7, ul. 6-go Sierpnia 30, godz. 11.00

Paweł Beręsewicz (ur. 1970 r.) - autor opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci, tłumacz i leksykograf. Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim, uczył angielskiego w Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie. Autor i współautor kilku słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich. Książki dla dzieci wydaje od 2004r. Laureat licznych nagród literackich: nagrody "Guliwera", konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek czy Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Czytelnicy w każdym wieku uwielbiają jego książki za trafność spostrzeżeń i celny dowcip.

"Poeta z księżyca” - koncert zespołu Wyspy Dobrej Nadziei z okazji 110. rocznicy urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
29 kwietnia 2015 godz. 17.00 POK "Dom Chemika”, sala widowiskowa

Zespół Wyspy Dobrej Nadziei powstał w 1995 roku. Jego repertuar można zaliczyć do nurtu piosenki literackiej. Wykonuje piosenki z muzyką własną komponowaną do wierszy polskich poetów, przede wszystkim Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jonasza Kofty, Edwarda Stachury. Zespół był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach i przeglądach piosenki.
Skład zespołu:
Anna Tkaczyk – skrzypce, śpiew
Norbert Filipek – gitary
Krystian Sidor – gitara basowa, kontrabas
Mikołaj Wielecki – instrumenty perkusyjne
Adam Tkaczyk – śpiew, gitara, założyciel zespołu, autor muzyki

Spotkania autorskie Moniki Madejek
30 kwietnia 2015 (czwartek)
Filia nr 2, ul. Sienkiewicza 7, godz. 9.00 i 11.00

Monika Madejek - lublinianka, z wykształcenia informatyk, ale duszą oddana twórczości artystycznej. Od kilku lat prowadzi Pracownię Artystyczną Szuflada Duszy. Mól książkowy, blogerka, miłośniczka kuchni. Pisze od zawsze z zamiłowania do słowa i z potrzeby serca. Jej debiutancka książka dla dzieci Zeszyt z aniołami pokazuje jak silna jest prawdziwa przyjaźń, jak ważna rodzina, że życie jest pełne niespodzianek i że nie wszystko smakuje tak, jak wygląda.

Spotkanie autorskie Anny Janko
30 kwietnia 2015 (czwartek)
Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 7a, godz. 11.30

Anna Janko (ur. 1957r w Rybniku) - poetka, pisarka, felietonistka. Autorka kilku tomików wierszy, bestsellerowych powieści Dziewczyna z zapałkami i Pasja według św. Hanki oraz książki Mała Zagłada. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka oraz Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta. Nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, do Nagrody Mediów Cogito oraz dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike (2001, 2013)

Spotkanie autorskie Bogny Wernichowskiej
30 kwietnia 2015, godz. 16.00, POK "Dom Chemika”, sala nr 103

Bogna Wernichowska - absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Znana krakowska dziennikarka przez wiele lat związana z tygodnikiem Przekrój. Narratorka w cyklicznych audycjach telewizyjnych (W rajskim ogrodzie, Telewizja śniadaniowa TVP2). Autorka kilkunastu książek, m.in. Duchy polskie – czyli przewodnik po nawiedzonych dworach, zamkach i pałacach (wspólnie z Maciejem Kozłowskim), Kardy i kokardy. Opowieść o hrabinach Potockich, Opowieści Polskich Dworów. Zajmuje się też pracą dydaktyczną, na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi pracownię prasową. W roku 2006 otrzymała Złoty Laur Fundacji Kultury Polskiej za mistrzostwo w dziedzinie publicystyki kulturalnej i twórczości literackiej.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna