Inne

Spotkania z Kulturą Tatarską i Regionalną w Studziance

Dodano: 30 czerwca 2017, 21:35
Autor: eb

Studzianka (gm. Łomazy) zaprasza na dziewiątą edycję Spotkań z Kulturą Tatarską i Regionalną. Będzie można pobiec w tzw. "Tatarskiej Piątce" oraz zwiedzić Muzeum Wsi Podlaskiej.

W sobotę (8 lipca) chętni będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach z łucznictwa tradycyjnego. Tego dnia będzie także można zwiedzić miejscowe muzeum.

Natomiast "Tatarska Piątka" rozpocznie się w niedzielę (9 lipca) o godz. 17:00.

– Ponad pięciokilometrowa trasa przebiegać będzie drogami polnymi wśród pól, krzaków i zagajników ze startem i metą przy szkole podstawowej w Studziance, gdzie do 1915 roku stał meczet – mówi Łukasz Węda, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka.

Do tego biegowe rywalizacje dla dzieci i młodzieży na krótszych dystansach, od 100 metrów do 1 kilometra. Na biegi można się zapisać poprzez stronę www.time2go.pl.

– W ubiegłym roku w biegach wzięło udział 250 zawodników i zawodniczek z naszego regionu, jak i sąsiednich województw oraz zagranicy. W tym roku sklasyfikujemy m.in. najszybszych mieszkańców powiatu bialskiego oraz gminy Łomazy. Na zawodników czekają niespodzianki m.in. ręcznie wykonany wyjątkowy medal za pokonanie dystansu 5,28 kilometrów – podkreśla Węda.

To nie wszystko. Po raz pierwszy każdy z uczestników otrzyma pamiątkową koszulkę biegową. Opłata startowa wynosi 25 zł dla biegu głównego, natomiast mieszkańcy gminy Łomazy są z niej zwolnieni. W programie również zwiedzanie cmentarza tatarskiego, Tatarski Turniej Rodzinny, przejażdżki konno, strzelanie z łuku i kuchnia tatarska. 

Mizar w Studziance jest jednym z sześciu takich w Polsce. Jest tam kilkaset nagrobków, te najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Do 1915 roku w Studziance znajdował się także drewniany meczet, ale został spalony przez wycofujące się wojska rosyjskie. Meczet nie został odbudowany, a ostatni imam przekazał ten teren pod budowę szkoły. Obecnie w Studziance nie ma już społeczności tatarskiej, niemniej jednak cmentarz otoczony jest opieką władz powiatu i gminy, a także mieszkańców.

Czytaj więcej o: bieganie Łomazy Studzianka tatarzy
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna